Ģimenes studija

Vai un kādi izmeklējumi nepieciešami bērnam mazuļa vecumā?

Ģimenes studija

Bērnu veselībai iesaka miofunkcionālo terapiju: kāpēc tā šobrīd tik pieprasīta?

Kā bērniem un jauniešiem mācīt rūpes par dabu un dabas daudzveidību?

Kā bērnam rosināt interesi par dabas izzināšanu un pētniecību. Iesaka speciālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ja bērnudārznieki vēl pēta zvēriņus un būvē celtnes no interesantiem koku zariem, tad skolnieki ar dzīvo dabu sastopas jau mazāk. Kompetenču pieeja izglītībā nosaka, ka nodarbībās dabā tiek integrēts dažādu mācību priekšmetu saturs. Izaicinošāka dabas pētniecība ir pilsētas skolās, Latvijas Radio raidījumā ‘Gimenes studija" skaidroja pedagogi.

 "Skola 2030" eksperte mācību satura izstrādē un izglītības tehnoloģijās, pamatskolas "Būsim" dabaszinību skolotāja, klases audzinātāja Paula Januškēvica, atbildot uz jautājumu, vai skolēni dabā dodas pietiekami, atbild, ka "nekad nebūs pietiekami mācības dabā". No integrētās pieejas dabā varētu mācīties matemātiku, mākslu un citus priekšmetus. Kompetenču pieeja izglītībā nosaka, ko un kā māca skolā.

No 2020. gada visi mācās pēc pilnveidotā mācību satura pamatskolā. Bērniem ir jāmācās, prakstiski darbojoties, eksperimentējot un secinot. Viss, ko māca dabaszinībās, ir eksperimentāli jāizmēģina."

Pasaules dabas fonda Izglītības un sabiedrības iesaistes programmas vadītāja Elīna Pēkšēna ir mamma diviem puišiem (15 un 12 gadi). "Kad bērns ir pirmsskolas vecumā, tad izpētes un izzināšanas vēlme nav apturama. Tad jāļauj bērniem pētīt. Vēlākos vecuma posmos nepieciešams to atbalstīt un ieinteresēt." Pēkšēna darba ietvarā sadarbojas ar skolām: "Var nolasīt interešu klāsta papildināšanos līdz ar bērna pieaugšanu. Svarīgi, ka skolās attīstās piedāvājums doties dabā, darīt to jēgpilni.

Skolās ir daudz sadrumstalotas pieejas, mācoties dabas zinības. Sistēmiskā pieeja būtu atsevišķi mācāma."

Paula Januškēvica, komentējot skolu mācību programmu realizēšanu, saka, ka "ir jautājums – kā skolotājam nodrošināt drošību klasē, kur ir 30 bērni, visi dodas ārā dabas pētniecībā un praktiskos darbos. Mazajām sākumskolas klasēm tas ir izaicinājums, iet ārā. Vidusskolā mācās jauni cilvēki ar iekšējo motivāciju."

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Skautu un gaidu organizācijā auditoriju grūti novērtēt, atkarībā no vecumposma sagatavotība ir dažāda. Nevalstiskas organizācijas neformālās izglītības piedāvājums tiem, kam ir lielāka interese. Tie, kas darbojās, mīlestību un patiku pret dabu pilnveido un attīsta. Būšana dabā ir viena no metodikām, ir nodarbības, pārgājieni, ekspedīcijas un nometnes. Tas ir rīks, kas rosina bērnos vēlmi izzināt, salīdzināt un rosina domāt. Vēl ir svarīgs metodes elements – mācīties darot, darbojamies grupās, kur katram var pievērsties individuāli," Latvijas Skautu un gaidu centrālās organizācijas valdes priekšsēdētāja Paulīna Latsone komentēja organizācijas darba principus.

Skolām ir dažādas iespējas ar iziešanu dabā. Pilsētas skolām iespēja iziet galvenokārt ir pie skolas. Pērn aizsāka programmu "Ielaid skolā dabu". Tā ir grantu programma, kur skolas var iesūtīt projektus skolas apkārtnes iekārtošanai – zālāji, dīķi, kukaiņu mājas, augu audzēšanas dobes, krituši koki un citas idejas. Bija liela atsaucība no skolām, pērn projektā bija iespēja atbalstīt 10 skolas. Mērķis ir, ka šos objektus veido tālākās izglītības iespējām. Arī šogad var paspēt pieteikties uz šo konkursu, skaidroja Elīna Pēkšēna.

Sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi skolēni projektā "Dari labu dabai" var braukt uz biotopiem un piedalīties dažādos dabas atjaunošanas darbos.

Paula Januškēvica uzsvēra, ka projektos skolas ir ļoti atbalstītas, jo skolā nav nebeidzami resursi, iepriecina, ka dažādi piedāvājumi ir bezmaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti