Latvijas Radio raidījumā '"Ģimenes studija" diskutē Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna, Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja Iveta Kruka un Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas direktors Edgars Līcītis.
Likums tika mainīts, konstatējot, ka šābrīža regulējums mudina cilvēkus uzrādīt mazākus ienākumus. Ir divas puses – kreditors, piemēram, māmiņa, kas rūpējas par saviem bērniem, otrā pusē parādnieks. Var gadīties, ka parādniekam ir vairāki parādi. Būtu labi, ka kreditors saņemtu naudu un parādnieks ir motivēts maksāt kaut nedaudz. Šī ideja tapa daudzu pušu sarunās, lai saprastu kompromisa modeli, kas radītu apstākļus, kuros cilvēks ir motivēts atgriezties darba vidē, saņemt oficiālu naudu, tāpat, lai nerastos sajūta, ka no parāda var izbēgt, pauda Lauma Paegļkalna. No likumdošanas iniciatīvas līdz reālam regulējumam uz papīra – cerams, ka cilvēks būs motivēts sākt segt savus parādus. Jāmeklē citi instrumenti – pa mazākām summām ilgākam laika posmam, tas varētu motivēt parādu atdot. Ja, nomaksājot parāda daļu, cilvēkam paliek maz naudas, tad ir vēlme ienākumus slēpt, skaidro Lauma Paegļkalna.Edgars Līcītis akcentē, ka no oktobra izmaiņas stāsies spēkā, jau tagad izmanto iespējas ko mainīt.
Ja cilvēks tagad vēršas pie Uzturlīdzekļu garantijas fonda, tad var samazināt maksājamo summu mēnesī. Praksē šis mehānisms jau strādā.
Lielie maksājumi jāveic ilgākā laika periodā. Lai kustība notiktu un neapstātos, risinājumam jābūt samērīgam. Šādi apturēs lavīnas efektu, parāds tiks apturēts un ieguvēji būs visi, uzskata Iveta Kruka.
Ar parādniekiem komunicē individuāli un arī informē, pauda Līcītis. Pieaug to skaits, kas vēlas nokārtot parādu.
Parādnieku skaits pēdējā laikā ir 42 000 robežās, 10–11% no tiem ir sievietes.
Ja ir ziņa, ka parādnieks strādā neoficiāli, var vērsties Valsts ieņēmumu dienestā.
Parādnieku ietekmēšana jāskata sistēmiskā kopumā – vispirms ieturējumi no ienākumiem, ja to nav, iedarbina pārējos tiesību liegumus – ieroča liegums, autovadīšanas liegums un citus – katram būtisks kas cits, uzsvēra Līcītis. Svarīgi šo cilvēku celt ārā no ēnu ekonomikas.