Rīta Panorāma

Čārlzs III atklāj Eirovīzijas dziesmu konkursa norises vietu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Aicina sadzīves ķīmiju glabāt bērniem nepieejamās vietās

Kā rīkoties, ja bērns iedzēris sadzīves ķīmijas šķidrumu? Skaidro mediķi

Bērnam pietiek ar ļoti nelielu daudzumu iedzertas sadzīves ķīmijas vielas, lai sabojātu barības vadu. Tas var atstāt sekas uz visu atlikušo dzīvi. Kā parūpēties par drošību savā mājoklī, un kādas sekas uz maziem bērniem var atstāt sadzīves ķīmijas vai medikamentu iedzeršana?

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārstiem ik gadu nākas glābt to bērnu dzīvības, kuri mājās vai piemājas šķūnītī pagaršojuši kaut ko no brīvi pieejamās sadzīves ķīmijas.

BKUS Bērnu ķirurģijas klīnikas virsārste Zane Ābola norādīja, ka bērnam pietiek ar ļoti nelielu daudzumu šīs ķīmiskās vielas, lai sabojātu barības vadu tiktāl, kas tas var atstāt sekas uz visu dzīvi. "Šie ķīmiskie līdzekļi barības vadā rada rētainas izmaiņas. Rēta sašaurinās, barības vads vairs nav elastīgs. Līdz ar to cietāka barība tur vienkārši iesprūst. Dažiem pacientiem tas progresē pat tik tālu, ka siekalas nevar norīt," pastāstīja Ābola, norādot, ka tādos gadījumos rētainās vietas ir jāpaplašina, veicot manipulācijas vispārējā anestēzijā.

Papildus tam, bērnam pieaugot, palielinās ļaundabīgu audzēju veidošanās risks. Ja bērns iedzēris kaut ko no ķīmijas, esot saprātīgā vecumā, var skalot muti.

Nevajadzētu dzert ūdeni, jo tas, nonākot saskarsmē ar kādu no ķīmiskajām vielām, var reaģēt un padarīt situāciju vēl sliktāku.

BKUS Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas vadītāja Arta Bārzdiņa norādīja, ka gadījumā, ja bērns saindējies ar sadzīves ķīmiju, nekavējoties ir jādodas uz slimnīcu, jāsauc Neatliekamā medicīniskā palīdzību. "Īsti nepētiet, kas rakstīts uz pudeles un kāds ir sastāvs, nemēģiniet paši zvanīt uz Toksikoloģijas centru. Dodieties slimnīcas virzienā. Izsauciet Neatliekamo medicīnisko palīdzību," aicināja Bārzdiņa.

Jo ātrāk bērns nonāks ārstniecības iestādē, jo labāk. Līdzīgi jārīkojas, ja mazais ieēdis vai iedzēris sev nepiemērotus medikamentus. Pēc iespējas ātrāk jādodas uz slimnīcu, ņemot līdzi medikamentu iepakojumus, lai ārsti, ja tas būs iespējams, varētu piemeklēt pareizo pretindi.

Lai izvairītos no šādiem gadījumiem, ārsti aicina jau savlaicīgi parūpēties par drošu vidi bērniem. BKUS Bērnu slimību klīnikas virsārste Alla Silova mudināja vecākus pēc bērna piedzimšanas iejusties mazuļa lomā: "Tad, kad ģimenē ienāk bērns, vecākiem kopā ar mazuli ir jāizrāpo visa dzīvesvieta un jāapskatās zemākie plaukti un atvilktnes, kur var atrast gan sadzīves ķīmiju, gan medikamentus, kas ir brīvi pieejami ne tikai mājās, bet arī pie vecvecākiem un ciemos. Tās ir dažādas atvilktnes, somas." 

Gan medikamenti, gan sadzīves ķīmija jāpārvieto uz augšējiem skapīšiem. Ideāli, ja tie ir slēdzami. Vēl viena tipiska kļūda, ko pieļauj bērnu vecāki, ir sadzīves ķīmijas vai, piemēram, etiķa esences pārliešana kāda citā traukā, piemēram, labi zināmā saldināto dzērienu pudelē. To nevajadzētu darīt, jo gan pieaugušie, gan bērni var, neko sliktu nedomājot, no šīs pudeles padzerties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti