Katru vasaru augusta pirmās nedēļas nogalē notiek Valmieras vasaras teātra festivāls, katru otro gadu ir speciāla programma bērniem un jauniešiem.
Festivāls notiek neierastā vidē – teātris dodas pie sava skatītāja.
Izrādes ir dažāda vecuma bērniem – no divgadniekiem līdz pusaudžiem, par festivālu stāsta režisors, šī gada programmas direktors Jānis Znotiņš. Jau sen Znotiņš apzināti veido šādu piedāvājumu, uzrunājot konkrēto vecumgrupu.
"Ir ārkārtīgi svarīgi, ka to, ko radām, radām noteiktai auditorijai, jo viss neder visiem. Vienmēr ir izņēmumi,"
uzsver Bērnu un jauniešu teātra institūta apmācību vadītāja Diāna Zande.
Režisors Edgars Kaufelds iestudē izrādi "Mācību stunda svaigā gaisā", tas būs izklaidējošs pasākums bērniem. "Jaunākiem bērniem ir svarīgi pasākumus apmeklēt kopā ar ģimenēm, jo mammas un tēti bērniem ir svarīgi," skaidro Kaufelds.
Festivāla virstēma – "Pieņemšana". "Es gribu runāt par to, īpaši par bērniem un pusaudžiem, bieži pieaugušie nespēj pieņemt bērnu. Mēs esam diezgan nepieņemoša un noslēgta sabiedrība," uzsver Znotiņš.
Psihoterapijas speciālists, dramaturgs Nils Sakss Konstantinovs uzsver, ka "liela daļa pusaudžu dzīves grozās ap pieņemšanas tematiku. Pašam pusaudzim jāpieņem sava ķermeņa izmaiņas, un vecākiem jāpieņem pusaudži. Ir arī grūtas pieņemšanas, piemēram – ka mēs mirstam."
Festivālā izrādīs izrādi "Vairs nevienu". Tā ir Nila Saksa Konstantinova veidota izrāde par pusaudža pašnāvību, ar iespēju ieskatīties – kas notiek, ja pusaudzi aizsūta pie psihologa, ja skolās kas šāds notiek – atbrauc psihologi, ja mums pašiem nav pareizās atbildes. Pusaudžu dzīve nav atraujama no vecāku, pedagogu un pieaugušo, kuri ikdienā saskaras ar pusaudžiem.