Kā augi meklē ceļu uz gaismu. Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Trešajā nedēļā pievērsīsimies gaismas pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem izzinātu gaismas dabu mums apkārt.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Augi un gaisma

Eksperimentu veikt pieaugušā uzraudzībā!

Nepieciešams: 

  • augu sēklas diedzēšanai (kressalāti, redīsi, pupiņas, zirņi);
  • trauks un papīra dvielis vai augsne, kurā diedzēs sēklas;
  • papīra kaste ar vāku, šķēres vai papīra nazis.

Vienkāršais variants:

Sagatavo sēklas diedzēšanai – uzliec tās uz mitras salvetes vai ierušini zemē. Trauku ar diedzējamām sēklām ieliec papīra kastē. Katru dienu atver kasti un paskaties, vai sēklas sākušas dīgt un vai nav nepieciešams tās apliet. Kad sēklas sāk dīgt, pavēro, kā dīgsti nosliecas uz lodziņa pusi. Vari apgriezt trauku ar dīgstiem tā, lai dīgstu galotnes būtu vērstas prom no gaismas. Aplūko dīgstus nākamajā dienā. Kas ir noticis?

Vidēji sarežģītais variants: 

 

 

Nepieciešams:

  • augu sēklas diedzēšanai (pupiņas, zirņi);
  • trauks un augsne, kurā diedzēs sēklas;
  • papīra kaste ar vāku;
  • kartoni;
  • šķēres vai papīra nazis.

Norise:

Podiņā iestādi sēklas. Kastē izveido labirintu ar gaismas atveri augšā, vēlams kasti novietot tā, lai vāks ir atverams uz sāniem (kā skapītis). Katru dienu atver kasti un paskaties, vai sēklas sākušas dīgt un vai nav nepieciešams tās apliet. Izpēti, vai augs var augt cauri labirintam, lai atrastu gaismu.

Skaidrojums:

Augiem dzīvības procesiem nepieciešama gaisma. Augi galvenokārt aug, daloties šūnām to galotnēs. Augu galotnes šūnas ir spējīgas uztvert gaismu, un šūnas, uz kurām nekrīt gaisma, pastiepjas garākas, tādā veidā pavēršot galotni gaismas virzienā. Vari to izmēģināt, nogriežot tievu papīra strēmeli un pārlokot to uz pusēm, tā būs auga galotnīte. Turi strēmeli pa vidu un lēnām stum abus brīvos galus uz augšu. "Asns" aug taisni. Ja vienu no strēmeles pusēm izbīdīsi vairāk (tā puse pagarinās), "asns" noliecas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti