Rīta Panorāma

"Zilā vabole" gāž "Bārbiju no ASV kino topa virsotnes

Rīta Panorāma

Labdarības koncerts "Ar mūziku pret vētru" Jaunpils atjaunošanai

Skolēni aktīvi izmanto iespēju strādāt vasarā

Skolēnu vēlme strādāt vasarā lielāka par darba devēju piedāvājumu; motivācija – darba pieredze un peļņa

Darbs vasarā skolēniem dod iespēju iegūt pirmo darba pieredzi, saprast, kā tas ir – ikdienā doties uz darbu un pēc tam bankas kontā saņemt algu. Šādu iespēju skolēniem nodrošina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Skolēnu vasaras nodarbinātības programma. Šogad skolēnu vēlme strādāt vasarā bija lielāka par darba devēju piedāvājumu.Septiņpadsmitgadīgā Kristiāna Vilciņa vienu mēnesi strādā restorānā "McDonalds". Viņa ir viena no astoņiem tūkstošiem skolēnu, kas piedalās NVA organizētajā Skolēnu vasaras nodarbinātības programmā, kurā darba devēji piedāvā darbavietas jauniešiem.

"Visgrūtākais, manuprāt, ir veiklība. Vajag darīt ļoti ātri un komunicēt. Man tas nav pierasts. Ar saviem kolēģiem man ir ļoti daudz jākomunicē, lai nebūtu nesaprašanās, bet es pie tā sāku pierast un man sāk padoties labāk," par savu vasaras darbu stāsta Kristiāna Vilciņa.

Kristiānas pienākums ir fritēt vistas filejas un pagatavot frī kartupeļus. Nopelnīto naudu viņa nākotnē plāno ieguldīt auto vadītāja apliecības iegūšanai. Kopumā "McDonalds" šovasar nodarbina 41 skolēnu. 

"McDonald’s" restorāna vadītāja Vitalija Kliujeva pauž: "Ir liels prieks, ka jaunieši nāk pie mums. Tā ir viņu pirmā pieredze. Viņi ļoti cenšas, un mēs cenšamies viņiem palīdzēt mācīties un iegūt pirmo pieredzi."

Uzņēmums "Maxima" Latvija šogad skolēniem atvēlējis 400 darbavietas. Vasaras periodu kā laiku, kad piepelnīties, izmanto arī studenti. Viens no viņiem ir Ivars Jurkēvičs.

"Mani pienākumi ir sakārtot visus plauktus ar augļiem un dārzeņiem tā, lai viss būtu normālā kvalitātē un nebūtu puvumi. Pats galvenais, lai cilvēki būtu apmierināti un nenāktu nekādas sūdzības," stāsta Jurkēvičs.

Tikmēr piecpadsmitgadīgā Stella Krūmiņa šovasar vienu mēnesi strādā privātajā pirmskolā "CreaKids".

"Mani darba pienākumi šeit ir palīdzēt pieskatīt bērnus, sakārtot lietas, pietīrīt dažreiz pēc bērniem. Grūtākais ir, kad bērniem ir paredzēts kaut ko darīt un viņi sāk protestēt. Grūtākais ir savaldīt viņus un dabūt, lai viņi dara to, kas jādara," pastāstīja Stella Krūmiņa.

Nodarbinātības valsts aģentūrā stāsta – šogad darba vietas skolēniem piedāvā 680 darba devēji.

NVA Nodarbinātības pasākumu departamenta direktora vietniece Vineta Leončika: "Profesijas ir palīgstrādnieks, pārdevēja palīgs, preču izvietotājs, viesmīlis. Tās ir populārākās. Ir arī dažādi izņēmumi. Bērni strādā arī lidostā un birojos, ir datu ievades operatori, ir darbs bibliotēkās, muzejos, arhīvos. Vairāki darba devēji mums ir teikuši, ka tā ir lieliska iespēja, kā viņi sev sagatavo nākamos darbiniekus, jo nereti ir gadījumi, kad pēc izglītības iegūšanas atgriežas pie darba devējiem kā pastāvīgi darbinieki."

Šogad gribētāju skaits vasarā strādāt bijis lielāks par darba devēju piedāvājumu. Vairums skolēnu izmantojuši iespēju strādāt vienu mēnesi, lai varētu paspēt gan nopelnīt, gan izbaudīt vasaras brīvlaiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti