«Camera obscura» jeb iepazīstam fotoaparāta priekšteci. Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Trešajā nedēļā pievērsīsimies gaismas pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem izzinātu gaismas dabu mums apkārt.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

"Camera obscura"

Eksperiments veicams pieaugušo klātbūtnē.

1. variants

Nepieciešams

  • istaba ar gaišu un samērā tukšu sienu, kas atrodas pretī logam;
  • gaismas necaurlaidīgs materiāls, ar ko aizsegt logus – folija, kartons, atkritumu maisi;
  • līmlente, ar ko stiprināt gaismas necaurlaidīgo materiālu;
  • nazis vai asas šķēres, lai izveidotu caurumu gaismas necaurlaidīgajā materiālā.

Papildus var būt nepieciešams neliels kartons, blīvīte vai cits neliels objekts ar apaļu caurumu, dvielis, lai aiztaisītu šķirbu zem durvīm.

Darba gaita: 

Izvēlies istabu, kurā veiksi eksperimentu. Jo mazāk logu, jo mazāk būs jālīmē ciet. Vislabāk, ja logs vērsts uz dienvidiem.

Aizlīmē visus logus, izslēdz gaismu istabā un pārliecinies, ka esi visu kārtīgi aizlīmējis. Ja pa durvju apakšu nāk gaisma, pieliec durvju šķirbai priekšā dvieli. Kad esi pārliecinājies, ka istaba tagad ir pilnīgi tumša, ieslēdz atpakaļ gaismu un vienā no logu aizklājošajiem materiāliem  uztaisi nelielu caurumu – aptuveni 5 mm diametrā. Jo mazāks būs caurumiņš, jo asāks būs attēls, bet tas būs blāvāks. Ja caurums sanācis par lielu, vienmēr vari to aizlīmēt ar izolācijas lentu vai citu gaismas necaurlaidīgu materiālu.

Ja vēlies, vari iepriekš sagatavot kartonu, kuram esi piestiprinājis blīvīti ar caurumu, tad vari būt drošs, ka caurumiņš būs apaļš. Tad loga aizklātajā materiālā izgriez nelielu caurumu, salāgo caurumu materiālā ar blīvītes caurumu un ar līmlenti piestiprini kartonu.

Kad esi piestiprinājis kartonu ar caurumiņu vai uztaisījis caurumiņu logu aizklājošā materiālā, izslēdz gaismu un ļauj acīm pierast pie krēslas. Aplūko caurumam pretējo sienu, vai redzi uz tās attēlu? Ko neparastu redzi šajā attēlā? Jo saulaināka diena ārā būs, jo skaidrāks izdosies attēls.

 

2. variants

Nepieciešams:

  • kaste, ko var brīvi uzlikt uz galvas;
  • lineāls;
  • baltas papīra lapas;
  • folijas gabaliņš;
  • līmlente;
  • bieza šalle;
  • saulaina diena;
  • kartona nazis.

Norise:

Izmēri savu galvu, cik tālu ir no vienas auss līdz otrai, cik tālu no degungala līdz pakausim. Uz kastes šaurākā gala uzzīmē pusapli tā, lai tā garākā mala būtu līdzvērtīga attālumam starp ausīm plus 5 cm (skatīt shēmu!). Pārbaudi, vai vari uzlikt kasti galvā tā, lai tā turas uz taviem pleciem. Ja ne, paplašini caurumu, kur nepieciešams.

Sienu, uz kuru skaties, kad esi uzvilcis kasti galvā, izlīmē ar baltu papīru, bet kastes sienas, kas atrodas pretī baltajam papīram, augšējā pusē izgriez nelielu, 3x3 – 5x5 cm lielu caurumu, kuram no ārpuses uzlīmē foliju. Aizlīmē visas šķirbas ar līmlentu tā, lai kastē neienāktu gaisma.

Saulainā dienā ar draugu vai pieaugušo izej ārā, paņem līdzi sagatavoto kasti, asu zīmuli, papildu līmlentu un folijas kvadrātiņu, un šalli. Kad esi ārā, uzliec kasti uz galvas un aptin šalli ap pleciem tā, lai kastē būtu pavisam tumšs. Palūdz draugam ar zīmuļa galu uztaisīt caurumiņu folijā (tev būs nepieciešama drauga palīdzība, lai pārvietotos). Izpēti, ko redzi ekrānā. Kā mainās attēls, ja tu pārvietojies?

Kad esi izpētījis apkārtni, vari palūgt, lai draugs uztaisa caurumu folijā lielāku – izdur folijai cauri visu zīmuli. Kā mainās attēls, ko redzi uz baltās sienas?

«Camera obscura»
«Camera obscura»

 

3. variants

Nepieciešams:

  • kaste, piemēram, kurpju kaste;
  • necaurspīdīga līmlente;
  • balta papīra lapa;
  • asas šķēres vai papīra nazis.

 

Norise: Izkrāso kastes iekšpusi melnu. Vienā sānā kastē iekšā ielīmē baltu papīra lapu. Kastes sienā, kas ir pretī baltajai lapai, izdur nelielu carumiņu un izgriez caurumu, pa kuru skatīties. Mēģini caurumus novietot attālu vienu no otra, lai skatoties tava galva neaizsegtu mazo caurumiņu.

«Camera obscura» gatavošana
«Camera obscura» gatavošana

Ja izdur caurumu nepareizi vai pārāk lielu, neraizējies. Aizlīmē to ar necaurspīdīgu līmlenti.

Kad esi izveidojis caurumus, kārtīgi aizlīmē ciet kastes vāku. Saulainā dienā vai labi apgaismotā istabā skaties pa caurumu, – tev būtu jāredz attēls, kas tev ir aiz muguras. Ja attēls ir ļoti blāvs, vari palielināt caurumiņu. Tas padarīs attēlu košāku, bet izplūdušāku.

Skaidrojums:

"Camera obscura" nozīmē tumšā istaba, un mākslinieki to lietoja, lai precīzi pārzīmētu ainavas un priekšmetus pirms fotoaparātu izgudrošanas.

Nelielais caurums ļauj koncentrēt ienākošos gaismas starus, veidojot skaidru attēlu. Līdzīgi darbojas arī kameras diafragma, acs zīlīte un tevis izveidotais caurumiņa palielināmais stikls.

Interesanti, ka arī mūsu acī veidojas apgriezts attēls, līdzīgi, kā varēji novērot apgriezto bultiņu eksperimentā. Bet mūsu smadzenes attēlu apgriež pareizi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti