4. studija

Kur un kā vēl iespējams pieteikties Lielajai Talkai?

4. studija

Kāpēc lidostā "Rīga" netiek izmantoti gaisa tilti, bet pasažieriem jāpārvietojas pa lidlauku?

Vai vecākiem ir iemesls satraukties, ka bērnudārza ēdienkartē ir par daudz cukura?

Vai vecākiem ir iemesls satraukties par bērnudārznieku ēdienkarti? Cik daudz cukura ir par daudz?

Kāda mamma, kuras bērns sāks mācības bērnudārzā, Latvijas televīzijas raidījumam "4. studija" stāsta, ka ir noraizējusies, ka bērni dārziņā saņem vairāk cukura, nekā nepieciešams. Speciālisti skaidro, ka bērnudārznieku  uztura normās ir noteikts daudzums, cik daudz ēdienam drīkst pievienot cukuru un sāli. Vecākiem, kuri nav apmierināti ar bērnu ēdienkarti, iesaka vērsties pie dārziņa vadības.

Raidījuma skatītājai Inesei radies jautājums par cukura patēriņa normām pašiem mazākajiem – bērniem līdz divu gadu vecumam. Viņa uzskata, ka bērnudārzu ēdienkartes nav mainījušās kopš 90.gadu sākuma, kad pati gāja bērnudārzā!

Tā kā tuvojas laiks, kad Ineses bērns sāks savas bērnudārza gaitas, viņas interesi raisa viss, kas saistīts ar bērnudārziem un to piedāvājumiem, tostarp, arī ēdināšanu. Kāda viņas draudzene teikusi, ka bērniem brokastīs tiekot pasniegtas "Nutellas" jeb šokolādes krēma maizītes.

"Vidē, kurā es dzīvoju, mēs visi ļoti cenšamies saviem bērniem līdz trīs gadu vecumam nedot šokolādes kūkas un pievienoto cukuru. Man bērnam tagad ir gads un trīs, un viņai septembrī jāsāk iet dārziņā. Es paskatījos, ka tajā dārziņā, kurā viņa grib iet, ir nopublicētas ēdienkartes, un es sāku skatīties ēdienkartes līdzi," pauda Inese.

Un tas, ko Inese ieraudzīja, viņasprāt, nebija tas labākais, ko bērniem likt galdā:

"Ir ogļhidrātu normas, ir kaloriju normas, ir cukura normas un viss tā tālāk. Un daudzi no šiem cipariem iet ārpus normām daudzās no dienām. 20 grami dienā bērnam!

Jo sevišķi mazam bērnam, es saprotu četri, pieci, seši gadi, skola. Viengadniekiem un divgadniekiem dārziņā tiek dotas putras nevis ar svaigiem augļiem, bet ar ievārījumu! Un tad, kad es vaicāju, kāds ievārījums, cik daudz cukura, un tad, kad es vaicāju, vai viņi zina to, ka maizē, jebkurā Latvijā ražotajā maizē, ir pievienots cukurs vai cukura sīrups, parastās maizes, kas neskaitās saldās maizes – ā, nu tās mēs nerēķinām iekšā! Nu tieši tādā sabiedrībā mēs arī dzīvojam!"

Par bērnudārzu ēdienkartēm, to saturu un atbilstību veselīga uztura normām atbild katra bērnudārza vadība, taču kontroli veic Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

PVD Pārtikas izplatīšanas vecākā eksperte Svetlana Aļminoviča-Miļjanoviča skaidroja: "Ņemot vērā to, ka bērnudārza klienti ir augsta riska patērētāju grupa – bērni – pārbaudes tiek plānotas trīs reizes gadā. Un katru reizi tiek pārbaudīta arī uztura normu ievērošana. Uztura normās ir noteikts daudzums, cik daudz ēdienam drīkst pievienot cukuru un sāli. Ēdināšanas uzņēmumam ir jāpierāda, ka saskaņā ar dokumentiem, ar ēdienkarti un tehnoloģiskajām kartēm, šis daudzums ir ievērots, un arī jāparāda, kā tas daudzums ir kontrolēts. Mēs redzam, ka uzņēmumos atsevišķos, piemēram, dienas sākumā pavāram tiek iedots visai dienai nepieciešamais pievienojamā cukura un sāls daudzums. Līdz ar to pārsniegt praktiski nav iespējams."

Arī Veselības ministrijā skaidro, ka uztura normas ir izstrādātas tā, lai nekādu kaitējumu bērnu veselībai neradītu un tie būtu paēduši, veseli un priecīgi.

"Balstoties uz veselīga uztura ieteikumiem, uz citu valstu pieredzi, uz zinātniskiem atzinumiem, arī uz mūsu pašu uztura speciālistu un dietologu rekomendācijām, tiek izstrādātas uztura normas, kas ir Ministru Kabineta noteikumi numur 172 – saskaņā ar tiem arī veic ēdienkaršu plānošanu. Normatīvajā regulējumā ir šie maksimāli pieļaujamie daudzumi. Pirmsskolas izglītības iestādēs ir vairāku gadu garumā nemainīga norma attiecībā par sāli, tas ir 0,4 grami uz 100 gramiem produkta, uz ēdiena pagatavošanu tas attiecas, un ne vairāk kā divi grami dienā. Tas ir tāds kopējais daudzums, ko nevajadzētu pārsniegt trijās ēdienreizēs, kas tiek pasniegts bērniem pirmsskolas izglītības vecumā," skaidroja Veselības ministrijas Veselības veicināšanas un atkarību profilakses nodaļas vecākā eksperte Lāsma Piķele.

Kā norāda ministrijā, daudzas pirmsskolas izglītības iestādes bērnu ēdināšanā nemaz neizmantojot sāli, bet tā vietā liekot citas garšvielas. Tas pats esot arī ar cukuru: "Ir ne vairāk kā 20 grami, tas ir ēdienam pievienotā cukura daudzums dienā. Atkal, šis ir maksimāli pieļaujamais. Ļoti daudzas iestādes arī neizmanto cukuru, izmanto augļus un ogas, kas jau dabiski saldi, pienu, biezpienu."

"Ņemot vērā to, ka es esmu saņēmusi atbildes jau no Veselības ministrijas, Cēsu Izglītības pārvaldes un no tās dārziņa audzinātājas, man ir, iespējams, nedaudz rokas nolaidušās, jo es saprotu, ka tā ir vienkārši sistēma, ka tā ir sabiedrības izglītošana un, ka ir cilvēki, kuriem tas, acīmredzot, šķiet normāli! Un es pat nevaru to pārmest viņiem, jo viņi nezina neko vairāk par to," pauda mamma Inese.

"Mēs tomēr ņemam vērā, ka ir iepirkums un izejvielām ir noteiktas izmaksas. Ir ēdienkarte un tehnoloģiskās kartes. Protams, ka tiek vērtētas kopumā gan ēdienkartes un tehnoloģiskās kartes, un, ja nepieciešams, tiek veikti arī aprēķini, kā arī tas, kādi daudzumi reāli tiek izmantoti ēdiena gatavošanā, un kāds daudzums cukurs vai sāls tiek pievienots ēdieniem, un kā uzņēmums organizē savu darbu, lai šo daudzumu nepārsniegtu,"skaidroja Svetlana Aļminoviča-Miļjanoviča.

No Pārtikas un veterinārā dienesta iepriekš veiktajām pārbaudēm Latvijas bērnudārzos uztura normu neatbilstību gan daudz neatrod.

"Kopējās neatbilstības nav tik lielas, salīdzinoši ar citām neatbilstībām. Vidēji pagājušajā gadā bija 3% - 3,1% saistībā ar cukura un sāls daudzuma neievērošanu," uzsvēra Svetlana Aļminoviča-Miļjanoviča.

Lai gan līdz ar jaunā budžeta pieņemšanu mainīsies arī Ministru Kabineta noteikumi attiecībā uz pieļaujamo cukura normu dienā: pirmsskolas vecuma bērniem tie būs 11 grami līdzšinējo 20 gramu vietā,

Inese tomēr ir apņēmības pilna cīnīties par labāku uzturu bērnudārzniekiem.

Inese: "Nu man vīrs personīgi ir gatavs pirmos divus bērna dārziņa gadus vienkārši taisīt katru dienu pats viņai ēdienu līdzi, jo visas tās ēdienkartes… Es savā laikā gāju bērnudārzā 91., 92. gadā un es ēdu tādu ēdienu! Ja 30 gadu laikā nekas nav mainījies, tas mani drusku saskumdināja!"

"Ja vecāki vēlas veikt kādas izmaiņas ēdināšanā, ēdienkartē, tad viņi var vērsties pie iestādes vadītāja, kur tad izrunāt, ar ko tad varētu varbūt aizvietot kādus produktus vai izmantot kādus citus ēdienus. Jo dažādās Latvijas vietās ir dažādas ēdienkartes. Katrai iestādei, atbilstoši gan sezonai, gan finansiālajām iespējām, gan bērnu vēlmēm, var pielāgot šo ēdienkarti," Lāsma Piķele iesaka mammai.

Tada, lūk, atbilde uz vecāku šaubām saistībā ar ēdināšanu bērnudārzos! Bet, lai izslēgtu jebkādas aizdomas par uztura normu iespējamu pārsniegšanu, Pārtikas un veterinārais dienests drošības labad veiks papildus pārbaudi bērnudārzā par kuru Inesei bija radušās šaubas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti