Palielināmais stikls bez lēcas. Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Trešajā nedēļā pievērsīsimies gaismas pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem izzinātu gaismas dabu mums apkārt.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Palielināmais stikls bez lēcas

Eksperimentu veikt pieaugušo uzraudzībā!

Nepieciešams: 

  • biezs papīrs (piemēram vizītkarte vai akvareļu papīrs)
  • adata
  • avīze ar smalku druku

Ja vēlas izveidot lēcu no ūdens, papildus vajadzēs līmlenti, pilināmo, piemēram, pipeti.

Norise:

Papīra taisnstūrī ar adatu izdur caurumu un caur šo caurumiņu aplūko avīzes tekstu vai kādu ekrānu. Ievēro, ka burti ir lielāki.

Lielāku palielinājumu var iegūt, ja caurumu uztaisa ūdens necaurlaidīgā pamatā. Var to pašu papīru aplīmēt ar līmlenti no abām pusēm pirms cauruma izduršanas un uz caurumiņa uzpilināt ūdens pilienu, tad iegūsi vēl lielāku palielinājumu, jo ūdens piliens darbosies kā lēca. Izpēti, vai vari skaidri redzēt attēlu bez papīra ar caurumiņu izmantošanas? Visticamāk, attēls būs tik tuvu, ka tas izplūdīs.

Skaidrojums:

Mūsu acī zīlīte sakoncentrē gaismas starus, un acs spēj mainīt attālumu, kurā tā fokusējas. Ja koncentrējies uz kādu priekšmetu tuvumā, tālumā esošie priekšmeti izplūst, bet, ja aplūko kaut ko tālumā, tuvumā esošās lietas ir izplūdušas. Pavisam tuvu aplūkojot lietas, mūsu acs nespēj nofokusēties (līdzīgi kā telefona kamera nevar nofotografēt pavisam tuvu esošas lietas). Ar caurumiņu tiek ierobežots ienākošās gaismas daudzums – mēs aplūkojam mazāku laukumu, un acs spēj attēlu redzēt skaidri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti