Kā bērnam iemācīties pazīt putnus dabā? Padomus dod trīs bērnu mamma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai vērotu putnus, nav jāiet nekur tālu. Dažkārt pat pietiek ar istabas logu, mājas pagalmu vai tuvējo pilsētas parku. Sāciet ar to, ka iepazīstat tās putnu sugas, kuras ikdienā ir redzamas tepat tuvumā. Arī pilsētā ir raiba putnu dažādība. Sāciet ar tiem. Daži padomi iesācējiem putnošanā, kā to darīt, lai putnu varētu saukt tā īstajā vārdā.

Pievērs uzmanību putna izmēram un formai! Ieraugot putnu, centies to pielīdzināt kādam sev jau pazīstamam putnam, piemēram, mājas balodim. Vai putns ir lielāks vai mazāks par to? Vai apaļāks vai slaidāks? Centies raksturot putna lielumu un arī pievērs uzmanību tā formai. Putniem lidojumā putna sugas atpazīšanai vērtīgi ir pievērst uzmanību putna siluetam. 

Putnu vērošana kopā ar bērniem
Putnu vērošana kopā ar bērniem

Pievērs uzmanību putna apspalvojuma krāsai! Dažkārt atpazīt putna sugu var palīdzēt tieši putna apspalvojuma krāsa. Sarkanrīklītei būs iesārti oranža daļa zem knābja, zaļžubīte būs zaļganos toņos, zilzīlītei būs spilgti zila galvas augšdaļa, zila aste un spārni, pelēkā vārna būs ar pelēku mugurpusi un vēderu. Ja krāsa ir izteiksmīga, iespējams, ka putna sugas nosaukums būs saistīts ar šo košumu! 

Pievērs uzmanību putna knābja formai! Tas palīdzēs saprast, kādu barību putns ēd. Īsie, druknie knābīši visbiežāk būs sēklēdājiem, piemēram, zvirbulim vai žubītei, bet nosmailotie knābji – kukaiņēdājiem, piemēram, paceplītim vai sarkanrīklītei, dunčveidīgie – zivjēdājiem, piemēram, zivju gārnim, āķveidīgie – pūcēm, barības saplosīšanai. Piemēram, dižknābim tik tiešām ir dižs knābis.  

Raksturo putna īpašo pazīmi! Kas nāk pirmais prātā, ieraugot putnu? Izteiksmīgi košais apspalvojums kā zivju dzenītim? Garā aste kā garastītei? Saulaini dzeltena svītriņa uz galvvidus kā zeltgalvītim? Knābis ar izteiktu pauguru kā paugurknābja gulbim? Nereti putna sugas nosaukumā ir ietverta šī putna raksturīgā iezīme.

Pievērs uzmanību tam, kur putnu esi novērojis! Biotops jeb vieta, kur ieraugi putnu, jau var pateikt virzienu, kurā vērts meklēt putna sugas nosaukumu. Daļa putnu sastopami tikai noteiktās vietās. Vieni mīt mežos, citi lauksaimniecības zemju tuvumā, vēl citi jūras krastā, citi parkos un dārzos un citviet.

Putnu vērošana kopā ar bērniem
Putnu vērošana kopā ar bērniem

Atrodi putna spalvu! Viens no dabas dārgumiem bērna krājumos nereti ir putna spalva. Dodoties pārgājienos ārpus sava pagalma, uzdodiet uzdevumu mežā vai pie jūras atrast kāda putna spalvu. Vērojot apkārtnes putnus, vērts kopīgi censties noskaidrot, kuram putnam tā ir piederējusi. 

Putnu vērošana kopā ar bērniem
Putnu vērošana kopā ar bērniem

Atpazīsti putna ligzdu! Izzinot putnus, ir vērts iepazīt arī to ligzdošanu, izpētot putnu ligzdu daudzveidību. Noskaidro, cik sver stārķa ligzda, un atrodi to dabā. Atrodi kādu bezdelīgas ligzdu. Izpēti, kā koku dobumā ligzdo lielā gaura. Dodoties uz mežu, centies ieraudzīt dobumainus kokus, noskaidrojot, kuriem putniem tie ir īpaši svarīgi ligzdošanai. Uzzini, kuri putni ligzdo būrīšos un salīdzini, kā atšķiras putnu būri, piemēram, strazdu būris un pūču būris.

Putnu vērošana kopā ar bērniem
Putnu vērošana kopā ar bērniem

Noskaidro, kāda ir putna ola un kāds – jaunulis jeb putnu mazulis! Reti kurš ir redzējis mazu balodēnu. Iepazīstot putnu olas, ir vērts izzināt, ka putnu pēcnācēji var būt ligzdbēgļi, kas ligzdu pamet drīz pēc izšķilšanās, bet ir arī ligzdguļi, kas ligzdā uzturas ilgāku laiku, pirms dodas lielajā dzīvē. Par aizraujošu spēli var pārvērst putnu un to mazuļu atrašanu, piemēram, izmantojot spēli "Putnotājs" vai pagatavojot līdzīgas kartītes pašam.  

Ieraksti putna balsi! Ornitologa darbā nereti putnu sugu noteikšana dabā ir iespējama, pateicoties spējai atpazīt putnu balsis dabā. Mācies pazīt putnu balsis – sākumā pēc iespējas atšķirīgas. Piemēram, žubītes pavasari ieskandinošo dziesmu vai dzērves kliedzienu. Putnu balsis var mācīties vietnē www.putni.lv vai izmantot podziņgrāmatas "Dārza putnu mazā dziesmu grāmata" vai "Meža putnu mazā dziesmu grāmata". Labs izglītojoši izklaidējošs treniņš ir jaunā putnu balsu atpazīšanas spēle platformā "LSM Bērnistaba". Tur var ne vien atpazīt putna balsi, bet arī nostiprināt asociāciju starp putna balsi un izskatu.

Fotografē, filmē vai skicē! Ja putnu noteicēja nav līdzi, tad noderēs gan putna fotogrāfija, gan vēl labāk – video, jo tas atklāj putna izskatu no dažādiem skatupunktiem, kustību, iespējams, arī balsi. Vērtīgs treniņš jaunākiem putnu pētniekiem būs putna uzskicēšana, bet lielākiem – raksturīgo pazīmju uzrakstīšana pie skices. Tas atvieglos sugas noteikšanu, kad rokā būs putnu sugu noteicējs.  

Putnu vērošana kopā ar bērniem
Putnu vērošana kopā ar bērniem

Izmanto putnu noteicējus! Putnu sugu noteicējs ir vērtīgs papildinājums mājas bibliotēkai neatkarīgi no pētnieka vecuma. Noteicēju var meklēt gan grāmatnīcā, gan arī izmantot brīvpieejā esošus materiālus. Piemēram, bērniem un iesācējiem putnu vērošanā noderēs "Mans pirmais putnu noteicējs" ar 40 Latvijas putnu sugām un "Mans pirmais ūdeņu putnu noteicējs" ar 20 Latvijā sastopamajiem ūdeņu putniem. Turklāt te ir ne tikai putna attēls, apraksts, bet arī mazāk zināmi interesanti fakti bērna aizrautības noturēšanai.

Putnu vērošana kopā ar bērniem. Attēls ilustratīvs
Putnu vērošana kopā ar bērniem. Attēls ilustratīvs

Veido redzēto putnu sarakstu! Putnu sugu atpazīšanu dabā var pārvērst par mērķtiecīgu ģimenes nodarbi. Gatavo savu putnu sarakstu. Piemēram, sagatavo plakātu tabulas veidā, atzīmējot tajā, iezīmējot vai ielīmējot putna attēlu, putna novērošanas datumu un vietu. Latvijā sastopamākās putnu sugas var arī ieraudzīt plakātā, kur ir iespējams nokasīt nost zeltaino kārtiņu, zem kuras atklāsies redzētās putna sugas attēls.  

Putnu vērošana kopā ar bērniem
Putnu vērošana kopā ar bērniem

Nostiprini zināšanas spēlēs! Iepazīstot putnus, ir vērts tos iekļaut arī citās ikdienas nodarbēs. Piemēram, LSM Bērnistabā, apgūstot pirmās zināšanas rakstīšanā un lasīšanā, var rindot putnu nosaukumu burtus, trenējot vērību, var sapārot putnu ar tā siluetu, bet klausīšanās treniņam var apgūt putnu balsis vai pamēģināt tās atdarināt, izzināt Latvijas putnus, saliekot puzles.

Putnu vērošana tiešsaistes kamerās. Latvijas Dabas fonds jau 10 gadus izvieto tiešraides kameras sabiedrības izglītošanas un pētniecības nolūkos. Pašlaik var vērot tiešraidi no divām jūras ērgļa ligzdām, divām mazā ērgļa ligzdām, zivjērgļa, melnās klijas, vistu vanaga, melnā stārķa, lielā dumpja un baltā stārķa ligzdas.

Zaļais padoms!

Atceries – lai cik liela zinātkāre arī nevada bērnu, svarīgi ir neiztraucēt putnu dzīvi! Svarīgi, īpaši ligzdošanas laikā no marta līdz jūlijam, putnu vērot no attāluma. Lai tas būtu aizraujošāk, noderēs binoklis.

 

Raksta pirmpublikācija LSM.LV 2021. gada 1. maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti