Kā pazaudēt vai divkāršot naudu. Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Trešajā nedēļā pievērsīsimies gaismas pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem izzinātu gaismas dabu mums apkārt.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Kā pazaudēt vai divkāršot naudu

 

Nepieciešams:

  • burka vai glāze ar izliektu apakšu bet taisniem sāniem
  • monēta
  • ūdens
  • pipete vai salmiņš
  • dvielis vai salvetes slapjuma savākšanai

Norise:

Novieto monētu zem glāzes vai burciņas. Pārliecinies, ka monēta redzama. Ielej burkā ūdeni – vai monēta vēl joprojām ir redzama, ja skatās no sāniem?

Paskaties traukā no augšas!

Nocel trauku no monētas un uzpilini monētai pilienu ūdens. Uzliec trauku atpakaļ. Vai tagad redzi monētu?

Eskperimenta 2. daļa – iemet monētu glāzē vai burkā. Pamēģini, vai, skatoties uz glāzi no sāniem un augšas, nevari atrast brīdi, kad redzi divas monētas, – vienu, ko var redzēt cauri stiklam no glāzes sāniem, un vienu, kas redzama cauri ūdenim virs ūdens līmeņa.

 Skaidrojums:

Kā trešajā eksperimentā noskaidrojām, gaisma, mainot tās caurstarošanās vidi, tiek lauzta. Saskaiti, cik daudzām vidēm gaismai jāiziet cauri, lai nonāktu no monētas, kas atrodas zem glāzes, līdz tavai acij? Ja monēta atrodas zem tukšas glāzes, tad tās ir gaiss, stikls, gaiss, stikls, gaiss un tava acs. Gaisam un stiklam gaismas laušanas koeficients būtiski neatšķiras, tādēļ monēta, kas atrodas zem tukšās glāzes, ir redzama, bet, ja glāzē ielej ūdeni, tad gaismai jāiziet cauri gaisam, stiklam un ūdenim. Kā redzēji, ūdens būtiski maina gaismas staru gaitu, un monētas attēls tiek atstarots no glāzes sieniņas, tādēļ monēta pazūd skatienam. Vari pārliecināties par to, izslēdzot telpā gaismu un iespīdinot glāzē lukturīti vai palūdzot pieaugušajam iespīdināt lāzera rādītājkociņu. Varēs novērot, kā gaismas stars atstarojas no glāzes sienas. Šo atstarošanās principu izmanto optiskajos kabeļos, lai pārraidītu informāciju.

Ja skaties no augšas, kur gaismai nav jāpārvar glāzes siena, varēsi redzēt monētu.

Ja gaismai jāpārvar mazāk dažādas vides, ko mēs panākam, uzpilinot uz monētas ūdeni, jo tagad gaismai jāiet cauri ūdenim, stiklam, ūdenim, stiklam, gaisam līdz tā nonāk mūsu acīs, gaisma lūst mazāk un neatstarojas no glāzes sieniņas.

Līdzīgi arī dubultmonētas eksperimentā – vienā gadījumā gaisma nonāk līdz acij: ūdens, stikls, gaiss, otrā gadījumā ūdens, gaiss, stikls. Gaismas stari lūst atšķirīgi, tādēļ iespējams redzēt divus attēlus. Līdzīgi veidojas arī mirāžas, bet tur gaismas staru gaitu ietekmē siltāka un vēsāka gaisa slāņi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti