Ģimenes studija

Bērnam ir slikts rokraksts: vai to iespējams uzlabot?

Ģimenes studija

Kā atbalstīt bērnus ar UDHS un viņu vecākus?

Kā turpināt būt brīvā dabā arī rudenī un ziemā?

Kustību un svaiga gaisa prieks bērniem brīvā dabā cauru gadu. Ģimeņu un mācību iestāžu pieredze

Vasarā pavadīt laiku ārā kopā ar bērniem ir pašsaprotami gan ģimenēs, gan pirmsskolās un skolās. Grūtāk ar šo ir aukstajos gadalaikos, īpaši mācību iestādēs pilsētās, kur infrastruktūra neļauj bērniem droši atrasties ārā, tomēr daudzi pedagogi un vecāki iedvesmo bērnus doties ārā un novērtēt kustību un svaiga gaisa prieku.

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" saruna ar skolotāju, Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte dabaszinību metodikas pasniedzēju Anitu Ieriķi, pirmsskolas izglītības iestādes "Varavīksnes putns" vadītāju Baibu Menniku, bērnu emocionālās audzināšanas grupu vadītāju, biedrības "Tēvi" valdes locekli Lauri Bokišu un triju meitu mammu Lindu Rogu.

Linda Roga ir trīs meitu mamma. Blakus ir mežs, dārza darbi ir tas, kas iet ārā. Ir daudz darāmā apkārt, kas nav televizora skatīšanās. "Cenšamies daudz laika pavadīt ārā, tas ir organiski, mums patīk," saka mamma. Ģimene kopā laiku pavada ārā ne tikai vasarā, bet arī citos gadalaikos.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Vasarā noteikti ir iespēja laiku pavadīt ārā, pauž tētis Lauris Bokišs. Ziemā ģimene dzīvo Torņakalna dzīvoklī, gan jau arī tad būs, ko darīt ārā. Tētim un mammai jābūt pirmajiem, kuriem jāsagādā ārā ejamais ekipējums, jo parasti jau rūpējas vairāk par bērniem, pauž Bokišs.  

Bērniem vajag skābekli smadzenēm un kustības.

Arī Anita Ieriķe uzsver kustību un svaiga gaisa nozīmi bērna attīstībā.

Ārā pavadītā laika ilgumu nosaka bērna veselība, laika apstākļi, apģērbs.

Bērnudārzam ir plaša teritorija, kur bērni var radoši izpausties, tāpat arī ziemā bērni var laiku pavadīt ārā, tam ir sagatavotas īpašas vietas un atrakcijas, skaidro iestādes vadītāja Mennika. Dārziņā vasarā bērni ārā ir astoņas stundas, iekšā divas stundas, arī guļ ārā. Ziemā bērns ir ārā vismaz piecas stundas. Āra apģērbam ir kārtu princips, nepieciešama ūdens necaurlaidīga kārta, gumijas zābaki ar vairākām zeķēm. Bērnam ir pašam jāmācās rūpēties par sevi un savu veselību.

Mums jāiemāca bērniem izjust laika apstāķļus, tas sākas no vecākiem, vecāki ir mēraukla bērnam.

Tikai tad, ja pieaugušais ir iemācījies, zināšanas var nodot bērnam – caur runāšanu un pētīšanu pie darīšanas,

uzsver Bokišs.

Skolās iespēja bērniem doties ārā ir dažāda, tas atkarīgs no skolas iespējām un atrašanās vietas. Lauris pauž, ka centīsies pēc iespējas ilgāku laiku kopā ar bērniem ar riteņiem braukt uz skolu un mājās, norādot, ka ir satraucoši liels skaits vecāku, kuri bērnus pieved pie skolas ar mašīnām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti