Ar skaļās lasīšanas konkursu cer mazināt lasītprasmes atšķirības starp zēniem un meitenēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padomi un 30 reģionālajiem vadītājiem paziņo Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību pirmos rezultātus un aicina turpināt aktīvi iesaistīties 5.–6. klašu skolēnus visos novados. Šīs sacensības tiek rīkotas jau sesto gadu, tās norisinās trīs posmos. Par otro posmu šobrīd saņemtas ziņas no pirmajiem sešiem Latvijas reģioniem, atklājot, kas ir reģionālie lasīšanas čempioni. Katru dienu – jauns lasīšanas čempions, informēja LNB pārstāvji.

Jau kopš 2017. gada Latvijas skolēni aktīvi piedalās skaļās lasīšanas sacensībās. Programmas mērķis ir radīt interesi par grāmatām un pilnveidot lasīšanas prasmes 5.–6. klašu skolēniem. Konkursa noteikumos ir vairāki uzdevumi: pašiem atrast lieliskas  grāmatas, izvēlēties interesantu fragmentu un to nolasīt tā, lai aizrautu klausītājus. Sacensību gars saliedē bērnus, jo arī līdzjutējiem ir savi uzdevumi, tas rada prieku un interesi līdzdarboties. Sacensības norit trīs kārtās. Vispirms sacensības notiek klasē un skolā (februāris–aprīlis). Šobrīd norisinās otrā kārta, kad skolu čempioni piedalās savu reģionu finālā (aprīļa beigas–maijs), bet trešā kārta – nacionālais fināls – notiek Gaismas pilī septembrī, kad varēsim apbalvot visas Latvijas lasīšanas čempionu.

Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību uzvarētājs uz gadu kļūst par LNB Bērnu direktoru un iegūst ceļojošo balvu savai skolai, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī dāvanu kartes grāmatu iegādei un citas atzinības. 

Ar prieku ziņojam, ka šobrīd čempioni ir zināmi jau sešos reģionos: Augšdaugavas novadā Karims Ragabs Elvanī no Špoģu vidusskolas, Bauskas novadā Amēlija Kanašķe no Bauskas Valsts ģimnāzijas, Tukuma novadā Makss Bumburs no Engures vidusskolas, Valmieras novadā Gustavs Gračevs no Valmieras Viestura vidusskolas, Limbažu novadā Elza Zandersone no Umurgas pamatskolas un Balvu reģionā Jānis Zakss no Balvu sākumskolas. Sekojiet informācijai kartē, lai uzzinātu nākošos uzvarētājus šeit.

LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova pauž, ka skaļās lasīšanas sacensību ideja gūta no Nīderlandes, viņa cer, ka šādi atraktīvi paņēmieni nākotnē mazinās lasītprasmes rādītāju kraso atšķirību zēnu un meiteņu vidū, palīdzot zēniem kļūt sekmīgākiem.

Varam lepoties, ka Latvijai ir jau seši skaļās lasīšanas valsts čempioni. 2018. gadā par čempionu kļuva Roberts Ozoliņš no Dobeles, 2019. gadā Inna Ivanova no Daugavpils novada Naujenes, 2020. gadā Annija Iļjenko no Gulbenes, bet 2021. gadā Helma Elvīra Križevica no Rīgas. 2022. gadā šo titulu ieguva Gustavs Liepājnieks no Ventspils, kurš aicina lasītājus pievienoties arī 2023. gada sacensībām.

Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome, vietējās bibliotēkas, skolas un grāmatnīcas. Valsts finālistiem dāvanu kartes nodrošina SIA "Jānis Roze", apgāds "Zvaigzne ABC" un citi atbalstītāji.

Ar sacensību nolikumu var iepazīties šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti