Uz teātri mācīties just. Izrādes mazajiem skatītājiem reģionos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Šosezon teātra repertuāros reģionos var ieraudzīt pulka domāt un līdzpārdzīvot rosinošu izrāžu jaunākā vecuma skatītājiem. Teātra veidotāji patur centrā iztēles kustināšanas nepieciešamību un rosina pārvērtēt gan attiecības, ko ieraugām klasikas darbos, tostarp Dullā Daukas un Sprīdīša piedzīvojumos un pārdzīvojumos, gan arī attiecības pašiem ar savām emocijām un ar saviem tuvajiem. Šī jaunāko teātra izrāžu izlase ir iespēja mācīties līdzpārdzīvot un vienlaikus arī iemīlēt teātra mākslu tās daudzveidībā, turklāt vienlaikus arī apceļot dažādas Latvijas pilsētas.

"Dauka. Labie jautājumi" Liepājā

"Dauka. Labie jautājumi" Liepājas Leļļu teātrī
"Dauka. Labie jautājumi" Liepājas Leļļu teātrī

Pārrakstīt obligātās literatūras darbu, pievienojot tai iejūtības kārtiņu, un izgaismot bērnu un vecāku savstarpējās attiecības dauzonīgi asprātīgā formā piedāvā Liepājas Leļļu teātris režisora Dmitrija Petrenko darbā "Dauka. Labie jautājumi", kurš tapis pēc Sudrabu Edžus stāsta "Dullais Dauka". Lai arī izrāde ir paredzēta skolēniem no 6. līdz pat 12. klasei, tikpat labi tā ir ieteicama arī vecākiem pašpārbaudei par savām audzināšanas metodēm.

Aktieri Ilze Jura, Inga Dzintare un Armands Kaušelis etīžu ceļā vēju pilsētā saauduši izrādes tīklu tā, ka tas sagūsta skatītāja uzmanību gan ar formas eksperimentiem, gan ar savstarpējo attiecību pietuvinājumu. Vienlaikus izrāde ir labs atkailinājums teātra dabai, ļaujot uzzināt vairāk par iekāpšanu lomā, atklāt objektu daudzveidīgo raksturu un iztēles jaudu, kas var veicināt jauno skatītāju aizrautību ar teātra mākslu arī pašiem.

  • Uzzini vairāk te.

"Spreideits" Daugavpilī  

"Spreideits" Daugavpils teātrī
"Spreideits" Daugavpils teātrī

Par to, ka laimes meklēšanā noder gan uzņēmība, gan atbildība, atgādina Annas Brigaderes pasaku luga "Sprīdītis", ko Daugavpils teātris pirmo reizi teātra vēsturē piedāvā piedzīvot latgaliski svaigā, vietumis karikatūriskā formā laikmetīgi askētiskā skatuves risinājumā, ko veidojis scenogrāfs Kristaps Skulte un gaismu mākslinieks Sergejs Vasiļjevs.

Metot atsauces uz pasaku filmu "Sprīdītis" (1985), kas kļuvusi par neiztrūkstošo bērnības klasiku, režisors Māris Korsiets kopā ar komponistu Artūru Uškānu rada dinamisku un muzikāli aizraujošu piedzīvojumu, kur bērnus uzrunās maģiskie mirkļi un neatlaidīgā Sprīdīša drosme, bet vecākiem, iespējams, liks pasmaidīt sava kārtiņa ironijas ļaundaru un aristokrātu atainojumā.

  • Uzzini vairāk te.

"Kā sagaidīt citplanētieti?" Valmierā

"Kā sagaidīt citplanētieti?" Valmieras teātrī
"Kā sagaidīt citplanētieti?" Valmieras teātrī

Mazos skatītājus vecumā no 1. līdz 4. klasei uz izrādi par draudzības spēku baiļu priekšā "Kā sagaidīt citplanētieti?" aicina Valmieras teātris un izrādes radošā komanda Ilze Bloka, Linda Rudene, Katrīna Ieva, Niks Cipruss, Arvis Kantiševs, Linda Mīļā. Izrāde tapusi, iedvesmojoties no somu asprātīgā rakstnieka Petri Tamminena tāda paša nosaukuma grāmatas, kura, iespējams, jau sēž nolocītiem lappušu stūriem un pabružātiem vākiem lasītāko grāmatu plauktā mājās vai bibliotēkā.

Trīs aktieri  – Anna Nele Āboliņa, Eduards Johansons un Kāris Dzintars Zahovskis – akrobātiski izteiksmīgā veidā aizrauj mazos skatītājus savos pagalma piedzīvojumos, kuros atdzīvojas dzelteni gumijnieki ar gailošām acīm un pašu iztēle kļūst par savu emociju iepazīšanas rīku. Izrāde spēlējas arī ar mūsdienu digitalizētās saziņas elementiem, caur tiem pievēršoties arī emocijpratībai.

  • Uzzini vairāk te.

"Gadalaiki" Cēsīs

"Gadalaiki" Cēsu Mazajā teātrī
"Gadalaiki" Cēsu Mazajā teātrī

Iekļaut teātri savā ikdienā var jau no mazotnes. Labs iesākums teātra piedzīvošanā visjaunākajiem skatītājiem būs izrāde "Gadalaiki", uz kuru Cēsu Mazais teātris aicina pirmsskolas vecuma bērnus jau no trīs gadu vecuma, turklāt uz izrādi var doties un stāstā iejusties arī bērni ar funkcionāliem traucējumiem.

Gadalaiku stāstu rotaļīgi muzikālā formā un kustīgā veidā teju bez vārdiem vēsta Rūta Dišlere un Ilze Bloka režisores Lienas Šmukstes interpretācijā, kurā sava vieta ir mazo skatītāju iesaistei, dzīvojot līdzi kokam un viņa emociju paletei.

  • Uzzini vairāk te.

"Vai esam tikušies agrāk?" dažādās vietās Latvijā

"Vai esam tikušies agrāk?"
"Vai esam tikušies agrāk?"

Kustību māksliniece Kristīne Brīniņa, atsperoties no pandēmijas laika mājsēdēm, tā vietā, lai aicinātu skatītājus uz savām izrādēm, dodas pie tiem pati bērnudārzos, tirgus laukumos, pansionātos un visur citur ar savu ceļojošo izrādi "Vai esam tikušies agrāk?". Iedvesmojusies no vācu rakstnieka Mihaila Endes grāmatas "Bezgalīgais stāsts", horeogrāfe radījusi mazo ceļojošo izrādi ikvienam skatītājam jebkurā vietā kā apzinātu vai nejaušu tikšanos uz sarunu, kurā tiek kustinātas arī skatītāja domas un iztēle.

Līdzņemot īpaši izrādei darinātu krēslu, ko veidojis meistars Leonīds Rotbards, un savu līdzinieci – lelli, ko darinājusi Velta Emīlija Platupe, mijiedarbē ar visdažādākā vecuma skatītājiem idejas autore ved tos atmiņu ceļojumā, kombinējot kustību un objektu teātra izteiksmes veidus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti