Kāpēc debesis ir zilas? Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Trešajā nedēļā pievērsīsimies gaismas pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem izzinātu gaismas dabu mums apkārt.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Kāpēc debesis ir zilas 

Eksperimentu ērtāk veikt divatā

Nepieciešams: 

  • Garš trauks (vislabāk kāda caurspīdīga kaste vai akvārijs, bet derēs arī stikla burka, tad ērtāk gaismu spīdināt no burkas apakšas)
  • ūdens
  • piens
  • lukturītis
  • tumša telpa
  • dvielis vai salvetes slapjuma savākšanai, ja tāds rodas.

Darba gaita:

Piepildi trauku ar ūdeni un pielej klāt nedaudz piena, tā lai ūdens kļūtu viegli duļķains. Ieslēdz lukturīti un izslēdz gaismu, piespied lukturīti trauka sānam. Aplūko trauku no sāniem tā, lai redzētu gaismas staru no sāniem. Kādā krāsā ir ūdens ap gaismas kūli?

Apej apkārt traukam un paskaties uz lukturīša gaismas kūli pretskatā. Kādā krāsā tas ir?

Piepilini traukam klāt nedaudz vairāk piena. Vai krāsas kļuva izteiktākas?

Skaidrojums: Redzamā gaisma sastāv no visām spektra krāsām (varavīksnes). Pienā ir mazas tauku lodītes, kuras izkliedē gaismu. Zilā gaisma (varavīksnes iekšējā mala) izkliedējas labāk, tādēļ ūdens ap staru izskatās zilgans, sarkanā gaisma (varavīksnes ārējā mala) izkliedējas, mazāk, tādēļ, skatoties staram tieši virsū, tas ir dzeltenīgs, oranžīgs. Pievienojot papildus klāt pienu, gaisma tiek izkliedēta vairāk. To, ka gaismu izkliedē tieši mazās daļiņas, var pārbaudīt, atkārtojot eksperimentu ar tīru ūdeni. 

Atmosfērā ir ūdens pilieni un putekļi, kas izkliedē gaismu līdzīgi kā piena tauku lodītes, tādēļ debesis ir zilas, bet saulrieti, kur saules stari ir pretī – sarkani, oranži.

Interesanti, ka šī pati gaismas izkliede padara acis zilas. Zilo acu varavīksnenē pigments melanīns ir pietiekoši nelielos pilieniņos, lai nodrošinātu šo pašu gaismas izkliedi un tādēļ acis izskatās zilas, līdzīgi kā ūdens ap lukturīša stara kūli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti