Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Parīzē notiek vardarbīgi protesti pret apstiprināto pensiju reformu

Aicina skolas pieteikties valsts aizsardzības mācībām

Aicina skolas pieteikties valsts aizsardzības mācībām

Līdz šai svētdienai, 19. martam, Latvijas izglītības iestādes aicinātas pieteikties valsts aizsardzības mācību priekšmeta īstenošanai. Apmācības skolās, koledžās un tehnikumos nodrošina Jaunsardzes centra instruktori.

Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņi piedalās valsts aizsardzības mācību nodarbībā. Šogad šim mācību priekšmetam 147 Latvijas mācību iestādes pieteikušās brīvprātīgi. Nodarbības notiek divus mācību gadus – vienu reizi mēnesī pilnu dienu jeb astoņas stundas.

"Pirmais mācību gads ir 10. klase,  tad pirmais vai otrais kurss. Tālāk mēs vasarā jauniešiem piedāvājam brīvprātīgi piedalīties nometnē 11 dienas. Tad attiecīgi nākamais mācību gads. Un noslēdzošā, pēdējā nometne atkal vasarā," stāsta Jaunsardzes centra pārstāvis Sergejs Fomenko.

Valsts aizsardzības mācību priekšmetu pasniedz Jaunsardzes centra instruktori. Mācību laikā attīsta pilsoniskās apziņas veidošanos, notiek patriotiskā audzināšana, valsts aizsardzības prasmju, līderības un saliedētības attīstīšana, kā arī veselīga dzīvesveida popularizēšana un fizisko spēju uzturēšana.

Jaunsardzes centra instruktors Jānis Lapss pauž, ka jauniešiem māca daudz un dažādas lietas, kas var noderēt dzīvē, – tādas kā orientēšanās, ieroču lietošana, izdzīvošanas spējas.

Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma (RMMT) audzēkņi šodien apgūst orientēšanās iemaņas. "Pirmām kārtām viņi apgūst teorētiskās iemaņas – kā noteikt attālumu uz kartes, mērot ar lineālu. Otrs, viņi mācās noteikt direkcijas leņķi klasē, ko mēra uz kartes, pēc tam dabā viņi pielieto kā azimutu. Šādā veidā viņi var ievērot pārvietošanās kustību un atrast kontrolpunktu," skaidro Lapss.

Pēc teorētiskajām mācībām skolas āra teritorijā notiek praktiskās apmācības. "Bija seši punkti jāatliek kartē. Pēc tam gājām, meklējām šos punktus un instrukcijas, kas tur ir jādara. Iemācījāmies daudz ko jaunu. Ar draugiem iesmējām, ka vairs nebūs jāizmanto "Googlemap", varēsim skatīties azimutus un pēc tiem iet  vienalga kur, uz Jelgavu, Rīgu, kur vien jādodas," par praktiskajām apmācībām stāsta RMMT audzēknis Jānis.

Jaunieši atzīst, ka no valsts aizsardzības mācībām katrs ir apguvis kaut ko jaunu, kas pēc tam varētu noderēt turpmākā dzīvē. RMMT audzēknis Valters uzsver, ka patika "strādāšana ar kartēm ļoti, manuprāt, varētu noderēt."

RMMT audzēkne Nikola stāsta, ka mācījusies "kā izdzīvot, piemēram, aukstumā, visādos pārgājienos. Salikt ieroci. Daudz ko interesantu esam iemācījušies."

"Mums nesen bija ļoti interesanta stunda, kur bija jāmācās, kā sarunāties ar radiosakariem. Mums bija jāmācās armijas alfabēts (fonētiskais alfabēts). Piemēram, C ir Čārlijs. Bija dažādi burti jāmācās. Tas bija ļoti interesanti, kādreiz dzīvē varētu noderēt," teica RMMT audzēknis Jānis.

No 2024./2025. mācību gada valsts aizsardzības mācību priekšmets būs obligāts 10. un 11. klašu skolēniem, kā arī 1. un 2. kursa vai 2. un 3. kursa profesionālo izglītības iestāžu un koledžu audzēkņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti