Rīta Panorāma

Nausēda parakstījis likumu par banku solidaritātes nodokli

Rīta Panorāma

Kā turpmāk palīdzēsim no kara bēgošajiem Ukraiņiem?

Traumatisms batutos: mēneša laikā slimnīcā nonāk 48 bērni

Ārsti aicina vecākus izvērtēt bērnu drošību uz batutiem; mēneša laikā slimnīcā nonāk 48 bērni

Šā gada aprīlī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) nonākuši 48 bērni, kas traumas guvuši batutos. Tādu traumu varētu arī nebūt, ja vien laicīgi tiktu padomāts par bērnu drošību.

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ārsti par batutiem nav sajūsmā. Šā gada aprīlī slimnīcā nonākuši 48 bērni, kas traumas guvuši batutos. Ik gadu batutos tiek gūti nopietni sasitumus, arī kaulu lūzumi.

"Piemēram, lēkājot pa batutu, nezināmu iemeslu pēc tiek noņemtas nost aizsargapmalītes, kas ir uz atsperēm. Vienā gadījumā liela pusaugu meitene ievēra pēdas locītavu tieši starp tām atsperēm, un guva vaļēju mežģījumu. Ļoti nopietna, smaga trauma. Diemžēl arī bijuši varianti, kad lēkājot salauž roku. Ir bijis mugurkaula lūzums šādā veidā," batutos gūtās traumas raksturo BKUS bērnu ķirurgs Jānis Upenieks.

Fizioterapeite Arta Ūdre stāsta, ka nereti batutā gūtā trauma bērnam rada problēmas visu vasaru. Nevarēs ne peldēties, ne kārtīgi izskrieties. Ieģipsēta kāja nav nekas patīkams.

BKUS fizioterapeite Arta Ūdre: "Tie ir divi mēneši staigāšanas ar kruķiem, ar ģipsi, kam seko ilgs rehabilitācijas periods. Var būt lēna kustību izstrāde, lēnām ir jāatjauno normāla gaita. Līdzīgi arī, ja ir roku lūzumi, tad arī ir jāatjauno roku kustīgums, muskulatūras spēks. Atkal jāatjauno prasmes, lai varētu normāli piedalīties ikdienas aktivitātēs, rakstīt, mācīties skolā. Pēc traumām atveseļošanās ilgst vairākus mēnešus."

Lai mazinātu traumatismu, ārsti aicina vecākus būt atbildīgiem un ievērot ražotāju noteiktās batuta lietošanas instrukcijas, batutā nelēkāt vairākiem cilvēkiem un nelietot tos bez aizsargtīkliem. 

"Ir noteikts, ka batuts jānovieto vismaz vairāku metru attālumā no ēkām, no dažādiem priekšmetiem uz līdzenas, stabilas virsmas. Bieži ignorē. Kliedzošākie varianti bijuši, ka, piemēram, jaunbūvē nolikts batuts. Kamēr vecāki būvē māju, tikmēr bērniņam izklaide – noliek batutu blakus būvgružu kaudzei. Bērns lēkā, pārkrīt pāri, uzduras uz armatūras stieņa. Nākamā lieta. Lēkā divi, trīs, četri, pieci un vairāk bērnu. Mazie apakšā paslēpjas no saules, lielie pusaudži – brāļi, māsas – rīko tusiņu, kurš augstāk uzleks. Mazais sēž apakšā, lielais viņam uzlec virsū uz galvas, mazais dabūn smadzeņu satricinājumu," gadījumus pārstāsta Upenieks.

Batutos gūtās traumas pieskaitāmas pie tādām, kuru varētu arī nebūt, ja vien laicīgi tiktu padomāts par bērnu drošību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti