Ģimenes studija

Vai par latvieti top ģimenē? Tiekamies ar satura veidotājiem, kas rosina domāt par vēsturi

Ģimenes studija

Cik atbalstoši ir darba devēji un kolēģi, kad darbinieku bērni slimo?

Draudzēties nav vienkārši: kā palīdzēt bērnam atrast un kopt draudzību

Ārste: Bērniem draudzēšanās ir būtiska; tā pasargā no nevēlamām sekām lielākā vecumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Maziem bērniem draudzēšanās un draugi ir svarīgi. Draugi ir būtisks labbūtības elements, kas mūs pasargā no nevēlamām sekām lielākā vecumā, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas un psihoterapijas klīnikas ārste psihoterapijā un psihosomatiskajā medicīnā Lelde Smilte-Breča.

Nesen apgāds "Liels un mazs" izdevis Agneses Vanagas un Annas Vaivares komiksu "Sirdslietas", kura varones ir divas sirdis – būtnes ar atšķirīgiem raksturiem, kas meklē draudzību un cenšas saprasties. Tas nav vienkārši, tāpat kā maziem un lieliem cilvēkiem.

Draudzēšanās un savstarpējās attiecības ir visa pamatā,

pauda bērnu grāmatu autore Agnese Vanaga. Gribējās, lai ir neliela rokasgrāmata, kurā smelties prieku un iedvesmu mīlestībā starp diviem bērniem. Grāmata rakstīta pirmsskolas vecuma bērniem, derēs arī lielākiem bērniem, bet labu domu graudu var atrast katrs, par grāmatu stāsta autore.

Māksliniece, grāmatu ilustratore Anna Vaivare sākumā nebija sajūsmā par autores ideju, ka galvenie tēli būs divas sirdis, bet vēlāk ar šo ideju sadraudzējās.

Svarīgi, kā jūtas otrs, tāpat svarīgi saprast, kā katrs pats jūtas mijiedarbībā. Grūtāk ir izprast, kas notiek mūsu attiecībās.

Draudzēšanās vecums mēdz būt dažāds, daži gatavi to darīt divu gadu vecumā, citi tam ir gatavi četros gados.

Draudzēšanās ir sarežģīts termins, par draudzēšanos stāsta Smilte-Breča.

"Pieaugušo loma bērnu savstarpējo konfliktu risināšanā mazā bērnu vecumā ir ļoti nozīmīga", pauž Vanaga.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Pieaugušo iejaukšanās bērnu konfliktā ir atkarīga no situācijas. Ja ir agresīvas situācijas, jāiejaucās, bet lielākā daļā situāciju tas nav nepieciešams.

Mēs bērnus devalvējam, viņi jūt vairāk nekā pieaugušie, vajag pieaugušo blakus, lai tas palīdzētu atpazīt un verbalizēt notikušo,

pieaugušo lomu bērnu konfliktos raksturo Smilte-Breča.

Vanaga ir pārsteigta par speciālistes komentāru, ka nevajag iejaukties bērnu konfliktā. Ja kāda no pusēm ir vairāk aizskarta, Vanaga cenšas iejaukties.

Arī pieaugušie nedraudzējas ar visiem, uzsvēra Smilte-Breča. Jāsaprot konteksts – vai bērnam visi nepatīk? Nepieciešams akceptēt bērna jūtas, ja kas nepatīk, tomēr ir kādi noteikumi, kuri jāievēro, piemēram, iedot roku.

Vecākiem bieži ir bail, ka bērns sāks atdarināt citu bērnu uzvedību, svarīgi bēnam iedot sapratni, ka "mūsu ģimenē dara citādi".

Ģimene ir kodols, kas iedod sajūtu kādam uzvedības kopumam. Bērniem ir tieksme būt kopā ar kādu citu bērnu, mēs nevaram aizliegt šādu pieredzi. Jāiedod pieredze, ka nav viens bērns sliktāks par citiem, bet ir uzvedība, kas nav pieņemama.

Vai katram bērnam vajag draugu? Māksliniece Vaivare saka, ka katram cilvēkam vajag draugu, kāpēc lai bērnam nevajadzētu draugu?

Smilte-Breča akcentēja, ka

draugi ir būtisks labbūtības elements, kas mūs pasargā no nevēlamām sekām lielākā vecumā, to saka neiroloģija. Bērns, ejot cauri attiecībām, mainās.

Var saglabāt draugus cauri dzīvei, bet tā arī var nenotikt. Cilvēkam nobriestot, veidojas personība, mēs dibinām attiecības ar tiem, ar kuriem vēlamies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti