Ģimenes studija

Vardarbība ģimenē: problēmas redzējums no vīriešu skatupunkta

Ģimenes studija

Mātes un meitas: kādu vēsti par sievietes lomu šodienas mammas nodod savām meitām

Saule, jūra un bērnu ādas veselība vasarā

Kā bērnu pasargāt no apdegumiem pavasara saulē. Speciālistu ieteikumi

Lai saules aizsargkrēms pilnvērtīgi darbotos, tas pietiekamā daudzumā jāuzklāj ik pēc divām stundām. Bērnudārzos ne vienmēr tas tā tiek darīts, līdz ar to vislabāk bērnus no saules apdegumiem pavasarī pasargāt var piemērots, elpojošs apģērbs ar garām piedurknēm un galvassega, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" norādīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas dermatoloģe Sanita Žīgure.

Siltais laiks, lai arī lēni, tomēr tuvojas, un ārsti atgādina, ka arī bērniem vasarā jālieto saules aizsargkrēmi. Melanomas paciente, viena no biedrības "Soli priekšā melanomai" dibinātājām Sondra Zaļupe atgādināja, ka tieši tagad ir jādomā par ādas aizsardzību, jo saule ir ļoti spēcīga. Tieši no pirmās saules un apdegšanas tajā ir jāsargājas visrūpīgāk.

"Vasaras gaitā mēs jau aprodam, tad saule ir mazliet nogurdinājusi, arī paši atceramies par cepuri un visu pārējo, bet tie pirmie apdegumi ir visspēcīgākie," uzsvēra Zaļupe.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Teiktajam piekrita arī ārstes, vēlreiz norādot, ka šobrīd ir ne tikai spēcīgs ultravioletais starojums, bet arī apdeguma riski ir vislielākie, jo āda ir visneaizsargātākā pēc garās ziemas. Vasaras laikā āda pati sevi aizsargā, iegūstot pigmentu.

Dermatoloģe Agnese Portnaja skaidroja: "Tā jau ir, ka āda pati it kā aizsargā sevi, iegūstot šo pigmentu, bet sākumā tā absolūti nav, un, protams, ka tajā brīdī āda ir visneaizsargātākā."

Savukārt Žīgure uzsvēra, ka saules aizsargkrēms ne tikai jāuzklāj no rīta pirms iziešanas no mājas, bet arī ik pēc divām stundām, uzturoties saulē, tas jāuzklāj no jauna. Tā kā tas ne vienmēr ir iespējams, svarīgi padomāt par piemērotu apģērbu. 

"Bērni aiziet uz bērnudārzu, un neviens viņiem otro reizi to krēmu neklāj, bet tas bīstamākais laiks, kad saules apdegumi var bojāt ādu, ir no pulksten 10.00 rītā līdz 16.00 vakarā. Tāpēc aizsardzību bērniem pareizāk nodrošināt būtu, izvēloties apģērbu – galvassegas, krekliņus ar garām rokām, vēl ideālāk – drēbes, kas ir ar speciālu UPF faktoru.

Katram ir sava rocība, bet arī, ja tās būs kokvilnas drēbes ar garām piedurknēm, tā jau būs aizsardzība, vai platmale ar platu malu. Drēbes pasargā vislabāk," ieteica Žīgure. 

"Jā, tas ir galvenais – cepure un arī saulesbrilles ir ļoti vērtīga un laba lieta. Ko es strikti neieteiktu – nevajag braukt ar maziem bērniem uz jūru un visu dienu cepināties. Ja ir mazi bērni, labāk to vienkārši nedarīt. Labāk izvēlēties un braukt uz jūru peldēt no rīta vai pēc pulksten 16.00, pilnīgi pietiek laika fiziskām aktivitātēm un izklaidēm," piebilda Portnaja. 

Ja tomēr saulē nākas uzturēties dienas vidū, obligāti jālieto saules aizsargkrēmi. Nevajadzētu aizbraukt uz pludmali vai iziet ārā un tikai tad smērēt krēmu – lai tas uzsūktos ādā un iedarbotos, jāpaiet aptuveni 20–30 minūtēm. 

"Tā ir diezgan izplatīta lieta, ka izejam ārā un tad sasmērējamies, bet apmēram pirmās 20–30 minūtes īsti tā aizsardzība no līdzekļa nenotiek," uzsvēra Portnaja. 

Tāpat Žīgure vērtēja, ka baltās aizsargkrēma krāsas dēļ cilvēki tos lieto nepietiekamā daudzumā – ar aizsargkrēmu bērnu aizsardzībai no saules skopoties nevajag. 

Zaļupe atklāja, ka bērnudārzā, kuru apmeklē viņas meita, ir ieviesta prakse katram bērnam saulainās dienās nest līdzi savu aizsargkrēmu un pirms došanās ārā to uzklāt. Viņa ieteica par šādu iespēju aprunāties ar savu bērnudārzu. 

"Jums ir brīnišķīgs bērnudārzs. Arī no tāda viedokļa, ka veiksmīgi tiek iemācīts bērnam lietot aizsargkrēmu, tātad viņš arī pieaudzis to darīs. Viena lieta ir, kad to liek darīt mamma vai tētis, pavisam kas cits ir tad, kad tā ir bērnudārzā, skolā, kad to dara visi. Tad bērnam šķiet, ka tas ir pilnīgi normāli, nevis kaut kāda mammas iegriba," vērtēja Portnaja. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti