Ģimenes studija

Mātes un meitas: kādu vēsti par sievietes lomu šodienas mammas nodod savām meitām

Ģimenes studija

Emocionāli aizskaroši aizrādījumi treniņos un deju mēģinājumos mēdz būt bērnu ikdiena

Agrīna pubertāte: Vai pamats runāt, ka pubertāte bērniem iestājas ātrāk?

Bērnu ārste: Agrīnu pubertāti nevar atstāt bez ievērības; jāveic izmeklējumi

Dažādu faktoru ietekmē novēro bērnu daļēju vai pilnu priekšlaicīgu pubertāti. Cēloņi ir liekais svars, vides faktori un citi iemesli. Speciālisti raidījumā "Gimenes studija" aicināja vecākus ar bērniem veidot atklātas attiecības, lai bērni neslēptu izmaiņas organismā, jo dažos gadījumos nepieciešama medikamentoza ārstēšana.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu endokrinoloģe, pediatre, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Pediatrijas katedras asociētā profesore Iveta Dzīvīte-Krišāne skaidro, ka pubertāte ir dzimumnobriešana.

Bērnu ginekoloģe, medicīnas zinātņu doktore ginekoloģijā Lāsma Līdaka skaidroja, ka meitenēm parādās apmatojums padusēs, uz kaunuma, aug krūšu dziedzeri un parādās menstruācijas. Vēl sviedri iegūst smaku, mēdz būt akne.

Ja izmaiņas rodas pirms astoņu gadu vecuma meitenēm, puišiem pirms deviņu gadu vecuma, tad to uzskata par priekšlaicīgu pubertāti.

Latvijā nav pētījumu par priekšlaicīgu pubertāti. Bērnu slimnīcā ikdienā nonāk vairāk bērnu ar priekšlaicīgas pubertātes pazīmēm. Ir dzimumtendence, ka meitenēm priekšlaicīga dzimumnobriešana ir ātrāk nekā zēniem. Vidējais mēnešreižu sākšanās vecums ir samazinājies. Ir meitenes, kurām mēnešreizes ir sākušās pirms astoņu gadu vecuma, pauda Iveta Dzīvīte-Krišāne.

Līdaka kā faktorus, kas to ietekmē, min lieko svaru meitenēm, vides faktorus – ķīmiskās vielas, kas ir plastmasas produktos.

Zēniem liekais svars kavē dzimumnobriešanu. Ja bērnam kāda no sekundārām dzimumpazīmēm parādās līdz astoņu vai deviņu gadu vecumam, tā ir priekšlaicīga. Var būt arī daļējā vai izolētā priekšlaicīgā pubertāte, ja parādās viena pazīme. Reizi gadā jāizvērtē sekundārās dzimumpazīmes, pauda Iveta Dzīvīte-Krišāne.

Strauji noritoša dzimumattīstība it kā normālā vecumā arī var liecināt par kādām izmaiņām. Vecākiem ar bērniem par dzimumjautājumiem jārunā agri, lai bērni būtu gatavi runāt par šīm problēmām, jo bērni var kaunēties un slēpt izmaiņas ķermenī, uzsvēra Līdaka.

Pēdējos gados ir aizvien vairāk bērnu ar priekšlaicīgu pilnu pubertāti – apmēram 15 bērni gadā Latvijā. Mediķi vai ik dienas praksē var redzēt kādu bērnu ar daļēju priekšlaicīgu dzimumattīstību.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Liekais svars ir problēma endokrinologiem un ginekologiem. Liekais svars ietekmē olnīcu darbību, menstruācijas nav regulāras. Dzīvīte-Krišāne skaidro, ka zēniem priekšlaicīgo pubertāti pamana retāk. Tēva loma zēnu audzināšanā ir būtiska, lai sekotu līdzi zēna attīstībai. Paātrinātai dzimumnobriešanai raksturīgs lielāks augšanas temps.

Vecākiem bērni jāvēro rūpīgi, ar mīlestību, bet noņemot rozā brilles, jāsalīdzina ar citiem bērniem, kaut katrs bērns attīstās dažādi. Arī emocionāla uzvedība var liecināt par dzimumattīstības sākšanos.

Dzīvīte-Krišāne skaidroja, ka pirms runā par ārstēšanu, jātiek gala ar cēloni, iemesli dažādi – agrīna endokrīnā regulētājdziedzera strādāšana (centrālā grupa), otrs cēlonis – pataloģija vai problēma galvas smadzenēs. Izmeklējumos apskata zēniem sēkliniekus, meitenēm olnīcas, abiem dzimumiem apskata virsnieres.

Motivācija terapijas iesākšanai, ja tiek pierādītas centrālās grupas problēmas, ir pubertātes bloķēšana, ja to nedara, bērns neaug. Ārstēšanā tiek bloķēti hormoni, tas neietekmē bērna pašsajūtu un ilgst gadu vai nedaudz ilgāk, par ārstēšanu stāstīja Dzīvīte-Krišāne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti