Mežs burkā. Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Otrajā nedēļā pievērsīsimies meža pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem uzzinātu daudz interesanta par augu dzīvi mežā.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Mežs burkā

Nepieciešams:

  • aizverama burciņa ar platu kaklu (vislabāk, ja var ielikt roku)
  • akmentiņi drenāžai
  • augsne (vēlams izvēlēties tropu augiem piemērotu augsni, bet derēs jebkura augsne)
  • pulverizators ar ūdeni
  • sūnas
  • dekorācijas pēc izvēles
  • aktivētā ogle pēc izvēles
  • palīdzēs garāka pincete, kociņš (piemēram, zīmulis vai irbulītis no ķīniešu ēdiena)

Norise:

Ierosinām sākt eksperimentu, dodoties uz mežu un izpētot, kas tur aug. Mežam burciņā būs nepieciešami augi, kas aug ēnainās, samērā mitrās vietās. Var izmantot arī sūnas, kas aug pagalmā ēnainā vietā. Ja burciņā stādīsiet arī kādu augu no meža, izvēlieties tādu, kas ir neliels un aug lēnām. Neiela paparde ir laba izvēle. Salasiet sūnas un augus, ko vēlaties likt burciņā. Sūnas rūpīgi atdaliet no substrāta. Atcerieties, ka burciņa ir neliela, esiet saudzīgi augu izvēlē, neizārdiet visu zemsedzi. Noteikti nelasiet aizsargājamos augus – naktsvijoles, staipekņus un citus!

Iespējams izmantot arī telpaugus – fitonijas, pušķu hlorofītus, tradeskancijas, efejas, citus nelielus tropu cilmes augus.

Kad esat izvēlējušies augus, piepildiet burciņu ar aptuveni ¼ no tās tilpuma ar materiālu, ko izmantosiet drenāžai (akmentiņi, grants, stikla lodītes). Tad var pievienot aptuveni tējkaroti aktivētās ogles (der arī tā, ko var iegādāties aptiekās), ogle absorbēs nepatīkamos aromātus. Tad virs drenāžas slāņa ieberiet aptuveni 1 cm biezu augsnes slāni, uz kura izvietojiet sūnas, dekorācijas un augu, ja tādu esat iegādājušies. Ar pulverizatoru iesmidziniet burciņā ūdeni (2–3 pūtieni). Burciņu var aiztaisīt un nolikt vietā, kur to apspīd saule, bet ne tiešos saules staros.

Ja būs izdevies izveidot pareizo augu un augsnes maisījumu, tad burciņa būs pašuzturoša sistēma. Augi barības vielas iegūst ar saules gaismas palīdzību, kas nonāks burciņā caur stiklu. Burciņa ir noslēgta, tādēļ augu uzņemtais ūdens atgriezīsies atpakaļ augsnē. Augi uzsūc ūdeni caur saknēm, un tad tas iztvaiko cauri lapām, siltākajā dienas daļā, burciņas stikli var būt norasojuši.

Ja augsne izskatās slapja un dubļaina vai burciņā sāk attīstīties labi redzamas pelējuma sēnes, burciņu var atvērt, lai liekais mitrums iztvaikotu. Pelējuma gadījumā burciņu atveriet ārā, nevis telpās. Ja augi sāk vīst, kalst nost un dzeltēt, tad var iesmidzināt vēl vienu pūtienu mitruma. Jārēķinās, ka ne visas izveidotās ekosistēmas burciņā dzīvos ilgāk nekā pāris nedēļas. Visilgākā zināmā neatvērtā "burkas ekosistēma" ir Deivida Latimera pudele ar tradeskanciju, ko viņš iestādīja 1972. gadā.

Lai šāda noslēgta ekosistēma varētu pastāvēt, tai jābūt līdzsvarā. Ir nepieciešama ne tikai ūdens aprite un saules gaisma, bet arī mikroorganismi un mikroskopiski dzīvnieki, kas noārda augu atmirušās daļas un pārvērš tās atpakaļ augsnē. Tāpat, ja jūsu ekosistēmā ir vairāki augi, būtiski, lai tie savā starpā spētu sadzīvot – viens nenomāktu otru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti