Kā augs ēd? Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Otrajā nedēļā pievērsīsimies meža pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem uzzinātu daudz interesanta par augu dzīvi mežā.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Eksperiments. Kā augs ēd?

Lai augtu lieli, mēs ēdam pusdienas, bet augi spēj vielas, kas nepieciešamas to augšanai, veidot paši. Šo procesu sauc par fotosintēzi, un tās laikā no ogļskābās gāzes un ūdens saules gaismas ietekmē veidojas cukurs un skābeklis. Šajā eksperimentā varēs novērot fotosintēzi.

Nepieciešams:

  • caurspīdīgas glāzes
  • ūdens
  • svaigas lapas
  • nedaudz sodas
  • ūdens

Darba gaita:

Ja iespējams, iziet ārā un paņem pāris dzīvu lapu. Divās glāzēs ar ūdeni katrā izšķīdina šķipsniņu dzeramās sodas. Katrā glāzē ieliek lapu, vēlams lapu ievietot tā, lai tā ir pilnībā iegremdēta šķidrumā. Vienu glāzi noliek saules gaismā, bet otru krēslā. Pēc pusstundas aplūko lapas. Tā, kas atradās saules gaismā, būs apklāta ar maziem burbulīšiem. Šie burbulīši ir skābeklis.

Skaidrojums:

Fotosintēzei nepieciešamo ogļskābo gāzi nodrošināsim, pievienojot nedaudz sodas ūdenim. Gaisma ļaus notikt fotosintēzes reakcijām, un varēs novērot augu saražoto skābekli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti