Ģimenes studija

Spēlēm viņu ģimenes ikdienā atvēlēta nozīmīga vieta. Tiekamies ar Elīnu un Jāni Gruntēm

Ģimenes studija

Pusaudži guļ par maz: miega trūkums var negatīvi ietekmēt mentālo veselību

Latvijā sāks darboties pāridarījumu un ņirgāšanās novēršanas programma

Eksperte: Latvijas skolās iedzīvināt pazemošanas un ņirgāšanās mazināšanas programmu nebūs vienkārši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eksperti jau ilgāku laiku uzsver – Latvijas skolās nepieciešama efektīva visaptveroša, vienota, starptautiski pārbaudīta pāridarījumu un ņirgāšanās novēršanas programma. Šobrīd ir izsludināta tādas ieviešana – no septembra apmēram 50 Latvijas skolās sāks darboties Somijā izstrādātā un 23 valstīs ieviestā programma "KiVa". Eksperti uzskata, ka programmas ieviešana nebūs viegla un uzreiz nedos rezultātus, šai programmai jāstrādā preventīvi.

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" Valsts kancelejas Pārresoru koordinācijas departamenta konsultante Nita Jirgensone skaidro, ka "KiVa" ir plašs materiālu apkopojums, izstrādāts kopējā programmā, kas skolu vidi padarīs draudzīgāku un mazinās pāridarījumu. Somijā programma izstrādāta pirms nepilniem 20 gadiem, darbojas 23 valstīs. Šobrīd programma Latvijā ir nopirkta uz pieciem gadiem. "KiVa" nav ļoti dārga programma, izvēlēta tāpēc, ka situācija skolās ar skolēnu uzvedību paliek arvien smagāka, ir pieprasījums no sabiedrības, un politiķi pieņēma lēmumu.

"Attiecībā uz "KiVa" programmu ir labi, ka tā ir sistemātiska, – no 1. klases līdz mācību noslēgumam, ņem vērā vecumposmu īpatnības. Programma virza visus iesaistītos – bērnus, vecākus, pedagogus. Tagad Latvijā ir atsevišķas programmas, bet tās ir fragmentētas, parasti izmanto "ugunsgrēku dzēšanai"," pauda resursa "uzvedība.lv" vadītāja Līga Bērziņa, kura arī ir iesaistīta "KiVa" programmas ieviešanā.

Šī ir zinātnē pamatota programma, tika veikti gadiem ilgi pētījumi, lai izprastu mobinga veidošanas mehānismus. "Mēs necenšamies atsevišķi ietekmēt tos bērnus, kas dara pāri, vai tos, kas ir upuri, bet visus bērnus," skaidroja  Turku Universitātes profesore, programmas autore Kristīna Salmivalli. Somijā ir ap 1000 "KiVa" skolu, ap 90% Somijas skolās daļēji ieviesta "KiVa". Ar katru gadu – kopš 2009. gada, kad ieviesa programmu,  situācija uzlabojas. Ir 23 dažādu valstu pieredze pasaulē. Izcili veicas Igaunijai. "Tas ir pieaugušo gribas jautājums," par  programmas ieviešanu teica Salmivalli.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Šonedēļ notiek atlase un sarunas ar potenciālajiem "KiVa"  treneriem, aktīvi tulko, pielāgo materiālus, tiek izstrādāti atlases kritēriji skolām, kuras sāks šo programmu ieviest. Doma, ka mācību gada sākumā vismaz 50 skolas varētu iesaistīties darbā. Strādās 10 treneri, kuri ieviesīs programmas skolās. Jau augustā sāksies reālā sadarbība ar skolām. Skolā veido "KiVa"  komandas – 3–5 cilvēki, viņi nes tālāk programmu skolā. Uzrunās visas skolas, skolām jāatsaucas un jābūt gatavām programmas lietošanai.

Mamma Irina dzīvo Somijā, meitai 10 gadi, mācās 4. klasē. Bulings meitas skolā neeksistē. Uzzinot, kā tiek risinātas dažādas situācijas, saprotams, ka programma darbojas. Piemēram, pikošanos skolas pagalmā starpbrīdī, kur ir dažādas klases kopā, to uzrauga gan skolotāji, gan skolēni. Ja novēro ko aizdomīgu – skolotāji un skolēni iesaistās un risina konfliktu turpat uz vietas. Jebkura programma neatceļ vecāku atbildību par bērna uzvedību, uzskata mamma.

"Mums ir vardarbība ģimenē, arī vardarbīgi skolotāji, kurus skolas neatlaiž, jo šie skolotāji dod skolēnus ar visaugstākajiem olimpiāžu sasniegumiem. Mācību process ir ļoti uz sasniegumiem orientēts. Ir iespēja, ka skolās šo projektu sabotēs,"

pauda Bērziņa.

Jirgensone piekrīt, sakot, ka "mums nav rozā brilles, ka viss būs vienkārši."

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga programmu kopumā vērtē pozitīvi, piebilstot, ka "ir novērots, ka bieži skolotājs, risinot skolās konfliktus, ir viens. Būtu svarīgi, lai skolotāju iesaiste parādītos darba slodzē."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti