Rīta Panorāma

Itālijas Lampedūzas salā diennaktī ieradies tūkstotis migrantu

Rīta Panorāma

Ukrainas aizstāvji turpina cīņu par Bahmutu

Cik laba ir bērnu redze Latvijā? Saruna ar optometristi

Pēdējos gados dubultojies tuvredzīgu bērnu skaits. Speciālistes ieteikumi redzes profilaksei

Pēdējo 30 gadu laikā Latvijā un visā pasaulē bērnu skaits ar tuvredzību ir dubultojies, to ietekmē dzīves paradumi. Profilaksei ieteicams pievērst uzmanību apgaismojumam, pareizam attālumam, veicot kādu darbu, vides maiņa, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda "OC Vision" galvenā optometriste Jeļena Stūriška.

Mūsu ikdienas dzīve ir mainījusies, viss ir pieejams tepat blakus, redzes sistēma pielāgojas, un tālumā bērni sāk redzēt sliktāk. Nekur nav pazudušas citas redzes problēmas, bet tuvredzība speciālistus satrauc plašā mērogā.  Prognozējams, ka 2050. gadā apmēram 50% iedzīvotāju būs ar tuvredzību, skaidroja speciāliste.

Stūriška akcentēja, ka ilgstoši skatīties vienā attālumā ir ļoti liela slodze acīm. Viens no būtiskiem noteikumiem, lai pasargātu bērnu redzi, ir aicināt viņus pavadīt laiku ārā. Nepieciešams ne mazāk kā divas stundas atrasties ārā, lai redzes sistēma spētu uztvert to, kas ir tālumā, kā arī mainītos apgaismojums, bērns būtu dienas gaismā.

Attālums, no kura būtu jāskatās, ir tā saucamais "elkoņa likums" – attālumam no acīm vajadzētu būt ne mazākam, kā mērot roku ar saņemtu dūri līdz elkonim, – ne mazāk kā 30 cm.

Pareizs redzes attālums, apgaismojums un āra pastaigas ir galvenie profilaktiskie noteikumi labai redzei. Ir elementārs likums – 20/20. 20 minūtes varam acis noslogot tuvumā, tad 20 sekundes skatīties tālumā, iesaka ārste.

Daudzi bērni nesaprot, ka redz citādi, tāpēc svarīgas ir profilaktiskās pārbaudes, ieteicams ārstu apmeklēt reizi gadā. Valstiski ir noteikta bērnu redzes profilaktiskā pārbaude pirms skolas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti