Čiekuru dejas. Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Otrajā nedēļā pievērsīsimies meža pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem uzzinātu daudz interesanta par augu dzīvi mežā.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Eksperiments. Čiekura dejas

Eksperimenta 1. variants

Nepieciešams:

  • priedes, egles vai lapegles čiekurs
  • trauks ūdenim
  • papīra vai auduma dvieļi

Darba gaita: Aplūko čiekuru, novērtē, vai tā zvīņas ir piekļāvušās vai atvērušās. Ja zvīņas ir vaļā, ieliec čiekuru bļodā ar ūdeni un izpēti, vai čiekura forma mainās. Cik ilgā laikā čiekurs pilnībā aizveras? (parasti vairākas stundas). Kad čiekurs ir aizvēries, izņem to ārā no ūdens un novieto uz papīra dvieļa sausā vietā. Izpēti, kā čiekura zvīņas atveras. Cik ilgs laiks nepieciešams, lai tas pilnībā atvērtos? Kuras zvīņas atveras pirmās – tās, kas tuvāk čiekura kātiņam, vai tās, kas tuvāk galam?

Kad čiekurs atrodas kokā, aiz katras tā zvīņas ir sēkla. Izdomā, kāpēc čiekura zvīņas kustas? Šo koku sēklas izplatās ar vēju, ko var nojaust pēc sēklas formas – tā ir neliela un ar spārniņu. Mitrā laikā sēklas nevarēs izplatīties pietiekoši tālu. 

Eksperimenta 2. variants

Nepieciešams: 

  • priedes čiekurs
  • zobu bakstāmais vai kniepadata
  • līme
  • papīra lapa

Darba gaita: No čiekura var izveidot arī vienkāršu gaisa mitruma mērītāju – higrometru. Lai to paveiktu, pie čiekura zvīņas pielīmē zobu bakstāmo vai palūdz pieaugušajam, lai tas palīdz iespraust vienā no čiekura zvīņām kniepadatu.

Čiekuru novieto ārā, pagalmā vai uz palodzes. Katru dienu uz papīra lapas, kas novietota aiz čiekura, atzīmē zobu bakstāmā gala pozīciju un pieraksti, kādi laikapstākļi ir ārā. Pēc tam kad esi kādu laiku (nedēļu vai divas) atzīmējis zobu bakstāmā pozīciju, izpēti, vai ir iespējams atzīmēt "lietus zonu", "mākoņaina laika zonu", "saulaina laika zonu"; ja zobu bakstāmā rādījumi sakrīt ar laikapstākļu novērojumiem, vari izveidot krāsainu lapu, ar kuru paredzi laikapstākļus, tikai paskatoties uz čiekuru.

 

Ar čiekuru vari novērtēt gaisa mitrumu dažādās telpās – novieto čiekuru virtuvē, dzīvojamā istabā, vannas istabā, pagrabā un atstāj tur uz pusstundu. Atzīmē, kur norāda zobu bakstāmā gals. Vai visās telpās tas ir vienādā augstumā? Ja ne, izspried – kāpēc!

Skaidrojums: Čiekuriem zvīņu pamatnē ir šūnas, kas viegli uzsūc ūdeni. Uzsūcot mitrumu, tās uzbriest un spiež čiekura zvīņu ciet. Jo lielāks mitrums gaisā, jo vairāk aizvērsies čiekura zvīņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti