Kā izmērīt koka augstumu? Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Otrajā nedēļā pievērsīsimies meža pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem uzzinātu daudz interesanta par augu dzīvi mežā.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Eksperiments. Kā izmērīt koka augstumu?

Eksperimenta 1. versija

Nepieciešams:

  • mērlente
  • priekšmets attāluma atzīmēšanai

Norise:

Atrodi koku, kura augstumu vēlies noskaidrot. Vēlams, lai koks neatrastos kalnā vai ielejā, jo tad novērtējums sanāks neprecīzāks. Apstājies ar muguru pret koku un stāvot ar taisnām kājām, paskaties cauri kājām, vai redzi koka galotni. Ja galotne nav redzama, pavirzies soli uz priekšu un atkārto novērtējumu. Brīdī, kad koka galotne redzama, noliec uz zemes priekšmetu, ar ko atzīmēsi attālumu. Vari arī zemē iespraust kociņu. Ar mērlenti izmēri cik tālu ir no priekšmeta vai kociņa līdz kokam. Tas arī ir koka garums.

Eksperimenta 2. versija

Nepieciešams:

  • mērlente
  • papīra lapa
  • priekšmets attāluma atzīmēšanai

Norise: Vispirms no papīra lapas izveido kvadrātu – visērtāk to izdarīt salokot lapu tā, lai viena stūra malas sakristu un tad nogriež "lieko". Atstāj lapu pārlocītu kā trijstūri.

 

Atrodi koku, kura augstumu vēlies noskaidrot. Vēlams, lai koks neatrastos kalnā vai ielejā, jo tad novērtējums sanāks neprecīzāks. Apstājies pret koku ar seju un turi papīra trijstūri tā, lai tā taisnais (kvadrāta) stūris ir vērsts pret koku un zemākais spicais gals atrodas acu augstumā.

Skaties gar trijstūra garāko malu, novērtē vai papīra stūris nosedz koka galotni. Ja nē, sper soli atpakaļ un atkārtoti veic novērtējumu. Kad stūris nosedz galotni, novieto priekšmetu uz zemes, lai iezīmētu šo vietu. Ar mērlenti izmēri, cik tālu ir no priekšmeta līdz kokam. Šim attālumam pieskaiti savu auguma augstumu. Tas arī ir koka garums.

Skaidrojums: Taisnleņķa trijstūrim, kas veidots no kvadrāta, abas malas, kas pieskaras taisnajam leņķim ir vienāda garuma. Aicinām jauniešus to pārbaudīt ar lineālu. Skatoties caur kājām, redzes leņķis veidos aptuveni 45 grādi leņķi. Koks pret zemi veidos 90 grādu leņķi, tādēļ, kad galotne ir redzama caur kājām, var iedomāties, ka esam uzzīmējuši lielu taisnleņķa vienādsānu trijstūri, kur koks veido vienu no sānu malām.

Ja koka augstumu mēra, izmantojot papīra trijstūri, leņķis tiek noteikts precīzāk, bet lielais trijstūris veidojas acu augstumā, tādēļ jāpieskaita mērītāja augums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti