10 ieteikumi vecākiem restorāna apmeklējumam kopā ar bērnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kopā ar mazuli apmeklēt sabiedriskas vietas ir izaicinājums gan bērna jaunās pieredzes dēļ, gan tāpēc, ka sabiedrība bieži nav iecietīga pret skaļiem un trokšņojošiem bērniem.

Ņemot mazuli līdzi uz restorānu, jūs tur ievedat viesi, kuram  ir grūti nosēdēt, kurš savas emocijas var izteikt ar untumiem un dusmu lēkmēm. Tāpat, iespējams, šie mazie viesi nemaz nevēlas nobaudīt ēdienu.

Tomēr bērnam ir jāmācās baudīt maltītes publiskās ēdināšanas vietās. Pirmās restorāna apmeklēšanas reize jāvelta tam, lai pieradinātu bērnu ēst kaut kur citur, ne tikai  pie ierastā virtuves galda, un ēst pārtiku, ko gatavojis kāds cits, ne mamma un tētis.

Vai esat gatavi apciemot restorānus ar savu mazuli?

Lidija Lieģis ir mamma 19 mēnešus vecai meitai, te Lidijas padomi restorāna apmeklēšanai kopā ar mazu bērnu:

  1. Izvēlieties piemērotu vietu. Ne visi restorāni ir piemēroti bērniem. Zvaniet iepriekš, lai uzzinātu, vai restorāns piemērots apmeklējumam kopā ar mazu bērnu. Var arī uzzināt, vai ir bērnu ēdienu karte, vai maltītes piemērotas bērniem (kādreiz restorāni var vienkāršot maltīti), vai pieejami mazuļu krēsli.
  2. Nekad nevediet nogurušu mazuli uz restorānu. Restorāna apmeklējumam bērnam labākais laiks ir krietni pirms vai pēc gulēšanas laika. Piemēram, ja bērns bieži guļ ap plkst. 13, tad ir ieteicams ēst agrās vakariņas, nevis iet uz restorānu ap plkst. 12. Fiona Makaja, bērnu un ģimenes terapeite Edinburgā, stāsta portālam “LSM.Lv”: "Svarīgākais ir bērnu vajadzības, nevis vecāku. Ja bērns ir noguris, tad viss automātiski paliek grūtāks viņam un vecākiem.”
  3. Ņemiet līdzi spēļu mantas. Es vienmēr ņemu līdz rotaļlietas, kas der uz bērna galda, grāmatas un plastilīnu. Terapeite Fiona neiesaka dot bērnam telefonu vai citu tehnoloģiju rīku: “Ja bērns tikai ar telefonu spēlējas restorānā, viņš palaidīs garām pieredzi novērot, kā ar citiem cilvēkiem runāt un uzvesties restorānā.”
  4. Esiet gatavi iet pastaigāties ar mazuli. Divdesmit minūtes krēslā ir daudz mazam bērnam! Maziem bērniem ir jākustas, jo nav vēl izstrādājusies impulsu kontrole, kas dod iespēju sēdēt ilgāku laiku. Laimīgā kārtā īsa pastaiga var palīdzēt bērnam atkal pasēdēt dažas minūtes.
  5. Mēģiniet ātri pasūtīt ēdienu. Variet jau iepriekš apskatīt ēdienkarti internetā. Var būt kārdinoši pasūtīt bērnu maltīti pirms savas, bet tad arī bērns pabeigs ēst, pirms jūs esat paēduši. Labāk pasūtīt ēdienu kopā un piedāvāt bērnam uzkodas, ko esat no mājas paņēmuši līdzi - rozīnes, brokastu kraukšķus vai citu smalki sagrieztu ēdienu, ar ko bērns var arī paspēlēties.
  6. Respektējiet citus pusdienotājus. Pat ja esat lētā ģimenes ēdnīcā (jo dārgā tas var likties pašsaprotami), atcerieties, ka arī citiem ir tiesības mierā ēst. Ja bērns paliek trokšņains vai niķīgs pie galda, ejot prom, atvainojieties pusdienotājiem pie blakus galdiņiem un iedodiet devīgu dzeramnaudu oficiantam, ja atstājat nekārtību.
  7. Dodiet mazulim pamudinājumu labi uzvesties. Bērni ir gudri, un pat mazuļi var daudz ko saprast. “Vajag saprast, kad prasāt pārāk daudz ko no bērna, un piedāvāt jau iepriekš mazu kukuli vai kārdinājumu,” iesaka Fiona. Piemēram, ceļā uz restorānu var teikt: “Elīna, mamma un tētis vēlētos, lai šovakar tu smuki sēdētu pie galda un ēstu vakariņas. Mēs domājam, ka tu to proti! Ja labi uzvedīsies, tad, kad mēs atgriezīsimies mājas, varēsim noskatīties tavu mīļāko multeni.” Terapeite stāsta, ka ir pieņemams ik pa laikam šādu kukuli iepriekš piedāvāt bērnam,  bet ne tad, ja jau esat grūtā situācijā vai bērna dusmu lēkmes vidū. Maltītes laikā varat atgādināt mazulim par kārumu, ko iepriekš apspriedāt.
  8. Padomājiet, kur sēžat restorānā. Pieprasiet stūra galdu, tā būs labāka izvēle nekā galds telpas vidū. Bērniem būs vairāk vietas un viņš sēdēs tālāk no citiem ēdājiem, tas palīdzēs samazināt trokšņus.
  9. Nebaidieties disciplinēt bērnus. Ja mazulis slikti uzvedas, norādiet viņiem klusā balsī. “Bieži, jo skaļāk vecāki bļaustās, jo skaļāki paliek bērni. Bērni grib, lai vecāki klausās: viņi atspoguļos vecāku balss līmeni, tādēļ ir labāk runāt klusā, zemā balsī un mierīgā veidā,” iesaka Fiona.
  10. Pēdējā iespēja. Ja mazulis nenomierinās, atliek celties un iet prom. Kādreiz paņemt bērnu prom no vides ir vislabākā iespēja. Laipni prasiet, lai ēdienu iepako līdzņemšanai. Restorāna darbinieki un pārējie apmeklētāji būs pateicīgi, un pats mazulis arī.

Raksta pirmpublikācija LSM.LV 2018. gada 15. decembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti