Ģimenes studija

Īpaši talantīgi bērni: vai viņu agrīna izglītošana ir tikai turīgāku ģimeņu priekšrocība?

Ģimenes studija

Pie aktiera Rūdolfa Plēpja ciemojamies kopā ar viņa tuviniekiem

Vai un kā iespējama mierpilna bērnu audzināšana visādi satraucošos laikos?

Tētis: Sabiedrības gaidas un vide vecākiem bērnu audzināšanu padara nevajadzīgi stresainu

Vecāku stress, cenšoties bērniem dot labāko un visu izdarīt pareizi, mūsdienās sasniedz augstu līmeni. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija"  divu bērnu tētis, žurnālists Dīvs Reiznieks uzsver, ka vecāku stress ir pašu vecāku lēmumu rezultāts, nespējot izvērtēt visus apstākļus un nepieciešamības, pakļaujoties sabiedrības gaidām.

Raidījumā diskutē piecu bērnu mamma, grāmatas "Mierpilna audzināšana" autore Viktorija Ozola, Montesori pedagoģe, pirmklasnieces un bērnudārznieka mamma Zane Ozoliņa, trīs bērnu mamma, arī sertificēta PEP mamma Alise Kalpiņa.

Viktorija Ozola skaidro, ka grāmata tapusi caur pieciem bērniem un vēlmi dalīties. Grāmata ir  Viktorijas bloga apkopojums un kopsavilkums. Nosaukumā izmaiņas izraisīja māksliniece Zane Veldre, viņa aizmirsa nosaukumu un "cieņpilna" vietā uzrakstīja "mierpilna", nosaukums patika un palika.

"Ja dzirdam nosaukumu "Mierpilna audzināšana", tas man radītu stresu, paskatos, kas man mājās apkārt, – vēl viens pierādījums, ka es esmu neizdevies vecāks,

visas gaidas, ko uzliek vide, audzināšanu padara nevajadzīgi stresainu, kad mēģinām būt perfekti vecāki,"

pauž Dīvs Reiznieks.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Viktorija Ozola akcentē, ka grāmatā tieši cenšas noņemt gaidas un ekspektācijas, ko uzliek sabiedrība.

Mūsdienu pētījumi saka, ka mūsdienās vecāki cenšas vairāk laika pavadīt ar bērniem, salīdzinot ar laiku pirms 30 gadiem, tāpēc attiecības ir labākas un ieguvums labāks, skaidro Zane Ozoliņa.

Ja vēlies būt "labais vecāks", bērnu ved uz pulciņiem. Cik, uz kādiem, tas 99% atkarīgs no vecākiem. Pulciņu posmā vecāki kļūst par taksistiem, jo vairāk pulciņu, jo stresaināki apstākļi. No kurienes stress? Mūsu pašu lēmumu rezultāts. Ja nevaram izvadāt, nevedam, saka Reiznieks.

Dīvs Reiznieks skaidro, ka viņš ir  "vecāks, kura bērni sasnieguši vēlīno tīņa fāzi, līdz šim brīdim nonākot ar pamatprincipu – "izvēlies savas cīņas". Par ko ir vērts cīnīties, par ko ne? Gribi auskarus? Jā! Tetovējumus? Lai paskatās, kā tas izskatīsies vecumdienās. Ja par kaut ko necīnās, vēlāk var būt stress par to, ka vajadzēja cīnīties."

Zane Ozoliņa, runājot par vecāku ieguldījumu bērnu audzināšanā, vecākus aicināja atcerēties, ka bērna raksturā ir daudz neizmaināmā.

Arī ar maziem bērniem var ievērot "izvēlies savas cīņas" principu, uzskata Viktorija Ozola. Vai var teikt, ka mazi bērni – mazas problēmas, lieli bērni – lielas? Alise Kalpiņa nedomā, ka problēmām ir sakars ar vecumu, izaicinājumi ir jebkurā brīdī.

Reiznieks pauž, ka "dažeiz vecākiem ir grūti palūgt palīdzību ārpus mammas un tēta, mēs kā introvertie latvieši kautrējamies, domājam – "ko par mums padomās?"".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti