4. studija

Kā kopt un svinēt skolēnu un skolotāja draudzību?

4. studija

Kāpēc Vecrīgas apmeklētājiem šķiet, ka no Rātsnama jumta sludina islāmu?

Kā rīkoties, ja sieva, ar kuru vīrietis ilgstoši nedzīvo kopā, paziņo, ka viņš ir tēvs?

Vīrietim liek maksāt uzturlīdzekļus par bijušās sievas citās attiecībās radītu bērnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Birzgales iedzīvotājs Juris Dumpis ir izmisumā, jo Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācija atsūtījusi vēstuli, ka viņam jāuzņemas atbildība par četrus gadus vecu meitenīti, lai gan, kā uzsver vīrietis, viņš nav bērna bioloģiskais tēvs. Tomēr tieši viņa vārds un uzvārds fiksēts bērna dzimšanas apliecībā, lai arī viņš savu sievu līdz pat šķiršanās procesam nebija redzējis teju 10 gadus, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

"Kļūst" par tēvu

Dumpis faktu, ka kļuvis par tēvu, uzzināja no Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas. Viņa bijušajai sievai 2019. gadā piedzima meitiņa. Tajā laikā sieva esot bijusi no viņa aizgājusi, taču laulība oficiāli šķirta nebija.

"Tad man atnāca no Uzturlīdzekļu garantijas fonda vēstule, tas bija 2020. gada sākumā, ka man piespriež maksāt par to bērniņu, kurš nav bioloģiski mans. Tad 2020. gada vidū atnāk man no "uzturlīdzekļiem", ka man it kā anulē, ka man nav jāmaksā," stāstīja vīrietis.

Toreiz Dumpim šķitis, ka prasība anulēta, tāpēc mierīgi turpinājis iekopt savu saimniecību.

Pērn novembrī viņš šķīris arī savu nepilnus desmit gadus ilgušo laulību, un tad gluži kā zibens no skaidrām debesīm  šokējusi atkārtota vēstule no Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas – sieva pieprasa uzturlīdzekļus četrus gadus vecai meitenītei. Un viņai ir tādas tiesības. Vīrietis zināja stāstīt, ka bērna īstais, bioloģiskais tēvs esot atteicies atzīt, ka bērns ir viņa, tāpēc, pat nejautājot, sieva bērna dzimšanas apliecībā kā tēvu ierakstījusi Juri.

Viņš atminējās, ka 2013. gada jūnijā turpat Birzgalē piedzīvojis brīnišķīgu kāzu dienu, taču laulības dzīve neesot ilgusi vairāk par mēnesi. Augustā jaunā sieva viņu pametusi. Laulības šķiršana notika deviņus gadus pēc laulībām, un šajā laikā nu jau bijušajai sievai piedzimušas divas atvases.

"Par vienu bērniņu man atnāca no Jēkabpils dzimtsarakstu nodaļas, ka trīspusējs paternitātes iesniegums jāparaksta. Es kā nebioloģisks tēvs, un bioloģiskā māte un tēvs. Ar to bērniņu viss ir skaidrs, bet ar to otro bērniņu atnāca man pa taisno no Uzturlīdzekļu garantiju fonda vēstule par uzturlīdzekļiem," atklāja Juris.

Kā risināt?

Vīrietis uzsvēra – ja viņš būtu meitenītes tēvs, bērna labā darītu visu, ko spēj, taču maksāt uzturlīdzekļus cita vīrieša bērnam nav gatavs. Viņš ir neizpratnē arī par faktu, ka bez viņa piekrišanas meitenītes dzimšanas apliecībā ierakstīts kā tēvs. 

Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere skaidroja: "Ja sievietei piedzimst bērns un ja sieviete ir laulībā vai arī bērns ir piedzimis ne vēlāk kā 306. dienā pēc laulības izbeigšanās, tad obligāti kā bērna tēvu mēs norādām šo te mātes laulāto, mātes vīru. Tā ir tāda imperatīva norma, mēs nevaram atkāpties. Neatkarīgi no tā, vai viņš ir bērna bioloģiskais tēvs vai nav, vai viņš grib tāds būt vai nē. Tam nav nekādas nozīmes. Mums ir tāda obligāta prasība, ka mātes vīrs ir arī bērna tēvs."

Juris vēlas, lai bērna dzimšanas apliecībā ieraksts, kurā viņš minēts kā tēvs, tiktu anulēts.

Kā norādīja Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas juridiskās nodaļas juriskonsulte Sintija Lavska, šādos gadījumos ir jāceļ prasība tiesā par paternitātes ieraksta dzēšanu un par paternitātes apstrīdēšanu. Kad tas ir izdarīts, tad arī izbeidzas uzturlīdzekļu maksāšanas pienākums.

Tomēr ir kāds nosacījums.

"Viņam šī iespēja jārealizē divu gadu laikā no tā brīža, kad viņš uzzina, ka bērns nav cēlies no viņa, vai arī, kā šajā gadījumā, viņš vispār uzzina, ka viņš ir juridiski tēvs. Tātad viņam ir šis te termiņš – divi gadi kopš uzzināšanas brīža," apstiprināja Saukuma-Laimere.  

Juriste skaidroja, ka pēc diviem gadiem iestājas noilgums, jo prioritāra ir bērna interešu aizsardzība. Ja tēvs divu gadu laikā nav cēlis prasību tiesā, tad viņš ir uzņēmies atbildību par šo bērnu, un bērnam ir tiesības saņemt no viņa uzturlīdzekļus. 

Tātad 2020. gadā, kad Juris tika informēts par to, ka viņa sievai ir piedzimis bērns, viņam bija jāvēršas tiesā ar lūgumu apstrīdēt paternitātes pieņēmumu. Patlaban, kopš vīrietis uzzināja par bērna piedzimšanu, jau ir pagājuši trīs gadi.

"Ja viņš tagad cels prasību tiesā, tiesa var vērtēt viņa pieteikumu. Tas ir tiesas kompetencē –, izvērtēt, vai ir pagājis šis termiņš, vai ir izvērtējams šis paternitātes jautājums vai nē. Tas ir tikai tiesas kompetencē," atzina juriste.

"Kamēr tiesas sprieduma nav, tikmēr paternitātes fakts ir, tātad ir jāmaksā uzturlīdzekļi,"

viņa paskaidroja.

Laulības nozīmē zināmas saistības vienam cilvēkam pret otru, un šeit ir pierādījums tam, kas notiek, ja cilvēki savas izjukušās attiecības nenoformē juridiski. Juris, pašam nezinot, ir kļuvis par tēvu. Nokavējot likumā noteikto termiņu, lai apstrīdētu paternitāti, viņam jārēķinās, ka par bērnu, iespējams, tomēr būs jārūpējas. Meitenei nākotnē būs tiesības mantot juridiskā vecāka īpašumu, kā arī viņas pienākums būs rūpēties par šo dzimšanas apliecībā ierakstīto vīrieti viņa vecumdienās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti