Ģimenes studija

Pieejamais atbalsts mamiņām ar garīga rakstura traucējumiem

Ģimenes studija

Tiekamies ar kapelāni Rudīti Losāni un viņas "garīgajām meitām" Iļģuciema cietumā

Praktiski ieteikumi, kā pavadīt Lieldienas kopā ar bērniem

Kā pavadīt Lieldienas kopā ar bērniem? Pieredzē un padomos dalās trīs ģimenes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sākas Lieldienu brīvdienas, cerams, ka būs siltas un saulainas. Ģimenes šos svētkus var svinēt dažādi, gan tiem gatavojoties jau ilgāku laiku, ievērojot gavēni, apmeklējot baznīcu un šīs dienas gaidot kā svētku kulmināciju, gan jau iepriekš sagaidot Lielo dienu, bet brīvdienās dodoties dabā, lai pamanītu, cik piebrieduši ir pumpuri un kur jau izspraukusies kāda pavasara puķe, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pieredzē dalījās trīs ģimenes. 

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Etnogrāfijas pētniece, trīs bērnu mamma Austra Ziļicka atklāja, ka svin Lielo dienu jeb pavasara atnākšanu jau 20. martā. Kopā ar vecākiem bērnudārzā tiek rīkots pasākums, kura laikā tiek ripinātas olas, notiek olu kaujas, tiek dziedātas dziesmas un iets rotaļās, tāpēc Lieldienu brīvdienās ģimene dodas dabā, vēro nupat izplaukušos pumpurus un vienkārši pavada laiku kopā. 

Savukārt četru bērnu vecāki Elgars un Veronika Felči svin svētkus pēc kristīgajām tradīcijām, tostarp līdz Lieldienām ievēro gavēni un nes svētīt koši krāsotās olas uz baznīcu. 

Veronika uzaugusi Polijā, kur Lieldienas tiek atzīmētas plašāk, taču arī Latvijā Zaļajā ceturtdienā viņa izglīto bērnus par priesterības sākumu, par pēdējām vakariņām ar apustuļiem, par šīs dienas simbolismu, par pazemību, pieticību un to, ka mīlestība ir kalpošana. Svētdienā savukārt ģimenē plānota svētku kulminācija ar svinīgajām brokastīm un mises apmeklēšanu. 

"Manuprāt, svarīgi ir nevilkt robežas [starp kristīgajām un citām tradīcijām], jo tradīcijas beigu beigās ir tas, ko katra ģimene izvēlas paņemt sev no poļu kultūras, no Latvijas, no kristīgajām tradīcijām, no tautas ieradumiem. Tas viss ir bagātinoši," atzina Felcis. 

Ģimenes uzsvēra, ka kopīgais un svarīgākais šajos svētkos gan kristīgajās tradīcijās, gan folklorā, ir prieks – svinēt Lieldienas ar prieku un izbaudīt šo dienu, visai ģimenei sanākot un darbojoties kopā. 

Tieši tāpēc projektu vadītāja fondā "Dots", divu bērnu mamma Ginta Avena savā ģimenē Lieldienās izvēlas iekļaut visa veida tradīcijas. 

"Es laikam esmu tas cilvēks, kurš apvieno visas tradīcijas kopā, es gan uz baznīcu Lieldienās esmu bijusi tikai vienu reizi. Pirms vairākiem gadiem sagadījās tā, ka mūs uzaicināja aiziet uz rīta dievkalpojumu baznīcā, un patiesībā jāsaka, ka tā bija brīnišķīga pieredze. Es neesmu aktīva baznīcā gājēja, bet svētku noskaņu tas pavisam noteikti radīja," viņa dalījās pieredzē. 

Ierasti arī viņas ģimene Lieldienu svinēšanu sāk ar Lielās dienas svinēšanu bērnudārzā, kad tiek ripinātas olas, dziedāts un dejots.

"Tas, kā es savā ģimenē svinu Lieldienas, ir ar svētku brokastīm. Man kaut kā tas vienmēr jau no bērnu dienām ir bijis iekšā, ka Lieldienas sāk svinēt ar brokastīm svētdienā. Piektdiena un sestdiena parasti ir tādas brīvdienas, kad var nomierināties, sakārtot māju un pagalmu, aizbraukt paciemoties pie vecvecākiem, pie draugiem, aiziet kādā pārgājienā dabā," stāstīja Avena. 

Tāpat viņas ģimene dodas meklēt šūpoles, kurās kārtīgi izšūpoties, piedalās olu kaujās un to ripināšanā. 

"Man šķiet, ka ir svarīgi izdomāt vismaz dažas lietas, kuras darīt gadu no gada, kuras atkārtot, jo tas ir kaut kas, ko gaidīt," vērtēja Avena. 

LSM.lv vecāku un bērnu satura redaktore Ināra Antiņa atgādināja, ka arī sabiedriskie mediji piedāvā dažādas idejas par to, kā svinēt svētkus un kā tos padarīt interesantākus.

""Bērnistabā" šogad ir izveidota tāda Lieldienu sadaļa, kur var atrast dažādus materiālus – gan spēles, gan rotaļas, gan video un audio materiālus, gan izdrukājamus materiālus bērniem par to, kā svētkiem sagatavoties, kā arī iegūt informāciju par dažādām jomām – kas tad ir šie svētki, kā tos svinēt, kādas rotaļas ir spēlētas senatnē. Tāpat tur var iegūt materiālus par to, kā izrotāt telpu vai izrotāt kādu piknika vietu, ir izdrukājami materiāli, kurus bērni var krāsot un līmēt, sagatavot citiem dāvanas," stāstīja Antiņa. 

Otra sadaļa, ko vecāki ar bērniem kopā var apgūt, ir pētniecība un dažnedažādi eksperimenti

"Šajā gadā aprīļa mēnesi esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi. Šim mēnesim saturiski ir četras daļas, un katru nedēļu apskatām vienu tēmu. To mēs darām sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti, un tur ir cilvēki, kuri ir zinātnieki un visām tām lietām viņiem ir arī zinātnisks skaidrojums, kas lieliski noder vecākiem un bērniem, ja viņi kopā veic kādus eksperimentus," skaidroja Antiņa. 

Katru dienu portālā tiek publicēta viena vecākiem un bērniem paredzēta aktivitāte, kurā tiek izpētītas olas, piemēram, pārbaudīts olu stiprums, vai izmēģināts, kā tās nokrāsot neparastāk. Katrai no darbībām un ieteikumiem ir klāt zinātnisks skaidrojums, kas palīdzēs vecākiem izskaidrot bērniem, kas tad īsti šajā eksperimentā notika un tika pierādīts.  

Svinam Lieldienas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti