"Te nav stāsts tikai par māju, te ir stāsts par šīs mājas iedzīvotājiem, kas mūsu gadījumā ir pacienti vecāki, darbinieki. Stāsts par to, ka slimnīcā, kas strādā 24/7, cik ir ļoti svarīgi radīt šo sajūtu. Cik ļoti svarīgi ir radīt nepārprotamu, skaidru navigāciju, cik ir svarīgi visus procesus pārdomāt, pa kurām durvīm ienāks pacienti, pa kurām durvīm viņi aizies, pa kurām durvīm ienāks mūsu darbinieki, kā viņi jutīsies starp tiešām smagajām un garajām darba stundām," pauž BKUS valdes locekle Iluta Riekstiņa.
Jaunās ēkas tiek veidotas ar pārsteiguma efektu. Ambulatorajā veselības centrā izvēlēts brieža motīvs ar stāstu sēriju dažādos ēkas stāvos. Savukārt Neatliekamās medicīnas centrā saimnieko dzērve. To visu pavada interaktīvi galdi, sienas, klausāmdušas un zīmējumi.
Dizaina biroja H2E vadošais dizaineris Elers Holgers: "Šeit ir daudzi ļoti interesantas lietas, kuras liek uzdot jautājumus gan pieaugušajiem, gan bērniem un arī runāt savā starpā par kaut kādām pilnīgi citām lietām, nevis par slimību vai veselību. Kā es dzirdēju šodien no ārstiem, bērni negrib iet prom no šejienes uz mājām, un grib nākt atpakaļ. Man liekas, ka mēs esam savu mērķi tādā veidā sasnieguši."
Gan iekštelpas, gan ārtelpa 14 hektāru lielajā teritorijā pamazām, soli pa solim tiek veidota par dziedniecisku un ārstējošu vidi. Ainavu arhitekte Indra Ozoliņa stāsta, ka veidojot šo vietu, ir gana lieli izaicinājumi, ņemot vērā, ka zem zemes iet ļoti daudz un dažādas slimnīcai nepieciešamās komunikācijas, un pa slimnīcas teritoriju pārvietojas auto.
"Briedis ir meža dzīvnieks. Briedis nedzīvo uz betona, un līdz ar to mūsu uzdevums bija ielikt briedi pļavā vai tādā meža noskaņā. Un mēs meklējām starp šīm visām sarežģītajām lietām, šo navigāciju, šiem tīkliem, mēs meklējām tās vietas, kur radīt šo zaļo sajūtu, kur ir tas mežs, kur mežs ienāk arī slimnīcā," skaidroja "ALPS ainavu darbnīca" ainavu arhitekte Indra Ozoliņa.
"Mēs ticam, ka mums sanāks pāris gadu laikā izveidot gan atpūtas zonas, gan skatuves, gan lapenes, kuras būs pieejamas visiem apmeklētājiem, mūsu darbiniekiem, pacientiem, vecākiem," par nākotnes plāniem runā Iluta Riekstiņa.
Slimnīcā stāsta, ka šāda pieeja nenozīmē, ka tas ir dārgāk .Tieši otrādi. Tas ir gudrāk un visa pamatā ir laicīga darbu un objektu plānošana, kas rezultējas ar apmierinātākiem pacientiem.
"Vizuālais stāsts viņam dod prieku, drosmi un dod arī, mēs ceram, pēc tam labas atmiņas, kas kombinējas ne tikai no šīs arhitektūras, no šīs vides, bet arī lielākoties no personāla attieksmes. Un tas viss komplekts veido dziedinošo ainavu, dziedinošo arī ārtelpu, ka pacients aiziet veselākas un priecīgāks," pauda Indra Ozoliņa.
Nākotnē tas savukārt varētu nozīmēt, ka bērnam pieaugot, nebūs vairs bail doties pie ārsta. Jo cilvēks savlaicīgāk apmeklē ārstu, jo daudzas slimības ir vieglāk ārstējamas.