Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā top veselības pratības centrs bērniem - Bērnu muzejs. Muzeja veidotāji aicināja jaunākā skolas vecuma bērnus uzrakstīt, kādi veselības jomas jautājumi viņus interesētu. Profesionāļi no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uz daļu no šiem jautājumiem ir devuši atbildes, mēs tās maijā publicēsim pa vienai katru dienu, lai tie kalpotu kā palīgi vecāku un pedagogu sarunai ar bērniem par veselību un ķermeni.
Jautājums: Kāpēc cilvēki guļ ar acīm ciet?
Uz jautājumiem atbild miega speciāliste, pediatre Marta Celmiņa.
Miega laikā plakstiņi pasargā acis, lai tajās neiekristu gruži un lai tās neizžūtu.
Acu aizvēršana samazina gaismu. Gaisma ir viens no faktoriem, kas palīdz saprast, kad jāguļ un kad jābūt nomodā. Ja acis redz gaismu, tad tās ziņo smadzenēm, ka gulēt nevajag. Tieši tādēļ arī aizvērtās acis palīdz nodot ziņu smadzenēm, ka tagad ir jāguļ.
Kā rodas murgi? Kāpēc rodas sapņi?
Pagaidām zinātnieki vēl nav atklājuši īsto iemeslu, kādēļ mēs sapņojam vai redzam murgus. Daži domā, ka sapņi palīdz smadzenēm saprast to, kas noticis dienas laikā. Citi uzskata, ka smadzenes ar sapņu palīdzību "izstrādā" dažādas situācijas – gadījumā, ja nu kaut kas līdzīgs notiek dzīvē. Tas nekas, ka dažkārt sapņi ir pavisam jocīgi! Vēl citi saka, ka sapņi vienkārši rodas tad, kad smadzenes grib "iztīrīties" no liekās informācijas, lai pietiktu vietas interesantām un noderīgām lietām. Ir arī tādi zinātnieki, kas saka, ka sapņiem vispār nav nekādas nozīmes – tie vienkārši ir, un viss!
Murgi ir tie paši sapņi, tikai tajos notiek kaut kas slikts. Iespējams, tev kaut kas uzbrūk. Varbūt kāds apdraud tevi vai tavu ģimeni. Bieži vien tas, ko mēs redzam – labas vai sliktas lietas –, atkarīgs no dienas laikā piedzīvotā. Varbūt esi redzējis kādu bailīgu video? Varbūt uzzināji kādus bēdīgus jaunumus? Varbūt kāds pastāstīja šausmu stāstu? Ja arī dienas laikā tas nešķiet biedējoši, miega laikā šīs atmiņas "izlien ārā" un var radīt sliktos sapņus – murgus.
Vai zināji, ka ir cilvēki, kas sapņa laikā saprot, ka viņi sapņo? Šo sapņu laikā viņi var darīt visu, ko vien grib – piemēram, lidot vai runāt ar dzīvniekiem. To sauc par apzināto sapņošanu.