Piedzīvojumi un pārdzīvojumi teātrī. Izrādes bērniem Rīgā

Īstenai piedzīvojuma garšai reizēm nepieciešams arī kāds pārdzīvojums. Šī kombinācija ir vērojama mazajiem un ne tik mazajiem skatītājiem paredzētās izrādēs, kuras pašreiz ir atrodamas teātru repertuāros Rīgā.

"Augusts, zupas neēdājs" – "Willa Teātrī" 

 

"Augusts, zupas neēdājs" Willa Teātrī
"Augusts, zupas neēdājs" Willa Teātrī

Skatītājus no piecu gadu līdz pat simt piecu gadu vecumam "Willa Teātris" aicina uz melni drūmu, groteski pievilcīgu klaunādi "Augusts, zupas neēdājs", kuras režisore ir Anta Priedīte. Izrādes pamatā ir vācu psihiatra Heinriha Hofmaņa pusotru gadsimtu seni stāsti, kuri savulaik kalpojuši par pamatu pat britu grupas "The Tiger Lillies" mūziklam. Aktieri Inga Alsiņa-Lasmane un Gatis Gāga teatrāli dinamiski žonglē ar tēliem un varoņiem, ekspresīvi un vienlaikus eleganti stāstot bērnu visnotaļ sūras dzīves pieredzes ar objektu teātra elementiem.

Izrāde patiks tiem vecākiem un vecvecākiem, kuri nesaudzē savus bērnus no drūmākām pieredzēm, no kurām var mācīties, un no stāstiem ar skumjām (vietumis – pat traģiski skumjām) beigām un raudošiem kaķēniem. Izrāde izgaismo to, kurā brīdī nedarbs var pārtapt, teātra vārdiem sakot, par "ļaundarbu". Iestudējums kalpos arī par vārdu krājuma paplašinošu aktivitāti, rūdot klausīšanās prasmi gaumīgā, senatnīgā valodas lietojumā.

Uzzini vairāk šeit.

"Skeleta Juhana gaitas" Latvijas Leļļu teātrī

 

"Skeleta Juhana gaitas" Latvijas Leļļu teātrī
"Skeleta Juhana gaitas" Latvijas Leļļu teātrī

Bailīgus, bet tomēr vienlaikus labsirdīgus motīvus šosezon var atrast arī Latvijas Leļļu teātrī. Par to, ka dullības un ķircināšana ir prātā ne tikai mazotnē, bet arī sirmā vecumā, stāsta režisora Jāņa Znotiņa bezvārdu izrāde "Skeleta Juhana gaitas", kura tapusi, balstoties igauņu rakstnieces Trīnu Lānas tāda paša nosaukuma grāmatā. Tomēr pamatā šai aktrises Rūtas Dišleres amzierīgā māmuka un aktiera Anrija Sirmā zobgalīgā tētes sadzīviskajai saspēlei, šķiet, tomēr ir un paliek mīlestība.

Arī tad, kad laika gaitā ar kultūrslāni apaugušajā viņu dzīvestelpā, ko ar dažādu laiku artefaktiem piepildījusi māksliniece Pamela Butāne, vietu sev atrod kāds anatomijas stundu palīglīdzeklis – Skelets Juhans. Šis savdabīgais mīlas "trijstūris" kļūst par cēloni epizodēm, kas atgādina teju situāciju komēdijas ainiņas, kuras kāds no mazajiem skatītājiem uzskatīja par nepieciešamu skaļi skaidrot blakussēdētājiem. Par spīti biļešu kontrolieres kušināšanai šādu bērna līdzdzīvošanu stāstam atļaujos uzskatīt par varenu komplimentu izrādes radošajai komandai.

Uzzini vairāk šeit.

"Pinokio piedzīvojumi" Latvijas Nacionālajā teātrī

 

"Pinokio piedzīvojumi" Latvijas Nacionālajā teātrī
"Pinokio piedzīvojumi" Latvijas Nacionālajā teātrī

Ieraudzīt to, kā aiz lielas vecāku mīlestības par bērnu var kļūt ne vien skelets, bet pat koka gabaliņš, ļauj bērnības klasika – stāsts par Pinokio. Aicinot uz teātri sākumskolas vecuma skatītājus, režisors un scenogrāfs Reinis Suhanovs uz Latvijas Nacionālā teātra Lielās zāles skatuves laikmetīgiem izteiksmes līdzekļiem "tēš" dramatisku stāstu par Pinokio. Itāļu rakstnieka Karlo Kollodi teju pirms pusotra gadsimta izgudrotā koka puisēna mizas kamuflāžā pamīšus iejūtas aktieri Kārlis Reijers un Igors Šelegovskis. Sava deva dzīves skarbuma un arī labestības koka puikas iniciācijas stāstā.

Aktierspēles izteiksmību vairo horeogrāfes Kristīnes Brīniņas asprātīgās kustības kombinācijā ar lielizmēra lellēm, kuras māksliniece Ilze Vītoliņa un leļļu un objektu pārzinātājs Matīss Budovskis darinājuši "dari pats" estētikā no sadzīviskām "izejvielām", vingrinot mazo skatītāju iztēles lunkanumu. Tā, piemēram, policists tapis no dzeltenas krāsas plēves un melnas līmlentes garas kārts galā, bet plēsīgie zvēriņi – no tukšām konservkārbām ar asām malām. Turklāt šoreiz jāsecina – to, cik liels ir aktieris, reizēm parāda šķietami mazas lomas, kā, piemēram, aktiera Artura Krūzkopa aizrautspējīgās pārvērtības Circeņa, Mušas, 100 dzeņu, Resnā papagaiļa un Strazda epizodiskajās, bet spilgtajās lomās.

Uzzini vairāk šeit.

"Dakteris Aikāsāp" M. Čehova Rīgas Krievu teātrī

 

"Dakteris Aikāsāp" M. Čehova Rīgas Krievu teātrī
"Dakteris Aikāsāp" M. Čehova Rīgas Krievu teātrī

Aizceļot uz Āfriku, ja tev ir vismaz četri gadi un stunda pacietības sēdēt krēslā, var arī dodoties uz Vecrīgu. Tur M. Čehova Rīgas krievu teātrī režisore Paula Pļavniece kopā ar scenogrāfi Sintiju Jēkabsoni radījusi audiovizuālo ceļojumu "Dakteris Aikāsāp", kas atsperas no ebreju/ukraiņu izcelsmes bērnu grāmatu autora Korneja Čukovska darba un aizved pie dažādiem dzīvniekiem un to rūpēm, raizēm un priekiem.

Atjautīgi darbojoties ar dzīvniekus raksturojošiem elementiem, izrādē aktieri Nataļja Smirnova, Ņikita Osipovs, Ivans Streļcovs, Anastasija Ļovina dinamiski vēsta piedzīvojumu stāstu, atainojot ārsta misiju un, cerams, mazinot arī bailes no baltajos uzsvārčos tērptajiem palīgiem brīžos, kad bez tiem neiztikt. Mazajā izrādes zālē iepeld pat viens no pasaules lielākajiem dzīvniekiem – zilais valis.

Uzzini vairāk šeit.

"Miega peles" – "Dirty Deal Teatro" 

 

Izrāde "Miega peles" "Dirty Deal Teatro"
Izrāde "Miega peles" "Dirty Deal Teatro"

Kamēr begemotu mazuļi ar vēdersāpēm mokās Āfrikā, tepat Rīgā ar bezmiegu mokās Emīls Nemīls. Ja nu kādam vēl ir šaubas, ka miega peles ir īstas, tad noteikti ir jādodas uz Pārdaugavu. Tur mazākos skatītājus (īpaši tos, kuri vēl guļ diendusu) "Dirty Deal Teatro" alā gaida uz izrādi "Miega peles". Mazos skatītājus priecēs trīs rosīgas mammuntētizmēra miega peles, katra ar savu raksturu. Mākslinieces Bertas Vilipsones darinātajos ausainajos un solīdajos kažociņos iejūtas aktieri Ance Strazda, Klāvs Mellis un Jānis Kronis, miega izslāpušais Emīls Nemīls ir vērojams aktiera Ivara Krasta tēlojumā.

Režisores Paulas Pļavnieces un dramaturģes Lindas Rudenes kopdarbs pieteikts kā iztēles pīkstiens vienā cēlienā, kur miega dziesmu meldiņus jeb pavadījumu daudzveidīgo asprātību parādei dažādām gaumēm ieskaņojis mūziķis Edgars Šubrovskis.

Uzzini vairāk šeit.

"Vafeļu sirdis. Misija – tētis" Latvijas Leļļu teātrī 

 

"Vafeļu sirdis" Latvijas Leļļu teātrī
"Vafeļu sirdis" Latvijas Leļļu teātrī

Ja nu pie sirds tuvāk ir sirsnīgs stāsts par divu deviņgadnieku draudzību visnotaļ klasiskā leļļu teātra estētikā, jādodas uz režisora Intara Rešetina iestudējumu "Vafeļu sirdis. Misija – tētis" Latvijas Leļļu teātrī. Apbruņojoties ar vērību divu stundu garumā (ar iespēju pa vidu bodītē dabūt arī īstu vafeļu sirdi ar šokolādes kārtiņu), ir iespēja līdzdzīvot norvēģu rakstnieces Marijas Parras sirdsgudrās un arī veselīgi dauzonīgās grāmatas "Vafeļu sirdis" varoņiem Lēnai un Trillem, kurus lellēs pārvērtusi māksliniece Jana Čivžele. Bērnu un to ģimeņu piedzīvojumus un pārdzīvojumus dramatizējusi Zane Zusta, atklājot to, cik svarīgs katram ir īsts draugs.

Uzzini vairāk šeit.

"Divas pasaules" Latvijas Nacionālajā teātrī 

 

"Divas pasaules" Latvijas Nacionālajā teātrī
"Divas pasaules" Latvijas Nacionālajā teātrī

Tiem skolēniem, kuri nav tik naski uz skolas obligātās literatūras lasīšanu, kāri uz Annas Brigaderes Anneles un Jāņa Jaunsudrabiņa Janča bērnības un pusaudža gadu piedzīvojumu un pārdzīvojumu lasīšanu, var pamodināt režisora Jāņa Znotiņa izrāde "Divas pasaules" Latvijas Nacionālajā teātrī. Pateicoties dramaturģes Ances Muižnieces veiklajai rakstāmspalvai, teātra spēles laukumā satiekas gan Annele un Jancis, gan Anna Brigadere un Jānis Jaunsudrabiņš. Aktieri Jana Ļisova un Uldis Siliņš kā Annele un Jancis amizējas pusaudžiem uzpazīstamās epizodēs, metot tiltus teju no simtgadīgas pagātnes uz mūsdienu skolas solu, savukārt Normunda Laizāna švītīgais Jaunsudrabiņš uz ēverģēlībām mudina strikto Brigaderi. Izrāde ir radošās komandas veikls gājiens, kā klasiķu biogrāfijas ļaut ieraudzīt kontekstā ar to darbiem, parādot aiz burtu rindām cilvēciski emocionālo pusi un cilvēku.

Uzzini vairāk šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti