Rīta Panorāma

Ēnu dienā skolēni iepazīst profesijas

Rīta Panorāma

Zviedrijā aizturēti pieci islāma ekstrēmisti

Rīgas Jūgendstila muzejā skatāmi vēsturiski Lieldienu dekori

Lieldienu dekori un vēsturiski priekšmeti – svētku noskaņa Rīgas Jūgendstila muzejā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Muzejā "Rīgas Jūgendstila centrs" valda Lieldienu noskaņa, tur izvietoti dažādi Lieldienu dekori, iedvesmojoties no vēsturiskiem paraugiem. Nedēļas nogalē muzejā rīkos Lieldienu radošās darbnīcas.

Jau pie muzeja ieejas iespējams nofotografēties senatnīgā Lieldienu atklātnē. Bet interjerā apskatāmi ar pavasara atnākšanu saistīti 20. gadsimta sākuma priekšmeti no muzeja "Rīgas jūgendstila centrs" krājumiem.

"Lieldienu izstāde sastāv no mūsu muzeja krājuma priekšmetiem, kas ir eksponēti interjerā, un arī speciāli veidoties dekoriem, kuru māksliniece ir Tamāra Čudnovska, kas jau vairākus gadus pēta Lieldienu telpu dekorēšanas tradīcijas, izveidojusi kokus, lieldienu dekorus, ziedus Lieldienu stilistikā," skaidroja Rīgas Jūgendstila muzeja direktores vietniece Zaiga Bogdanova.

"Lieldienu laikam atbilstoši dekori ir arī jūgendstila laikā, tie ir ziedi. Ja runājam par šo groziņu – ziedi ir no vaska, izveidoti ar rokām. No vaska darināja puķītes un veidoja greznus grozus," ar eksponātiem iepazīstina muzeja projektu vadītāja Jūlija Trofimova.

Pirms Lieldienām notika atklātnīšu sūtīšana draugiem un mīļajiem, vairākas atklātnes rāda Zaiga Bogdanova: "Lieldienu simboli 20. gadsimta sākumā bija no kristietības un arī no folkloras nākuši, protams, tā bija atdzimšana, ola, cālītis, zaķītis, mazs bērns; tie bija pavasara simboli – ziedi, zari, pūpoli, puķes, un tas sasaucas ar jūgendstila laiku, kad bija daudz dabas motīvu arhitektūrā un interjera dekoros."

Jūlija Trofimova pievērš uzmanību groziņam: "Šeit ir smuks groziņš, un ir Lieldienu zaķis, forma ir īstā. Tādus zaķus izgatavoja jau toreiz. Zaķi un olu medīšana bija veids, kā izklaidēt bērnus, un bērni arī gaidīja smukas dāvaniņas uz Lieldienām. Dāvanas bija iesaiņotas kā liela ola, bet atverot bija kaut kas atrodams. Šeit ir apzeltīti riekstiņi, bet varēja būt arī končas."

Jūgendstila muzeja lejasstāvā izveidotajā fotosalonā radīta īpaša fotosiena Lieldienu noskaņās ar Lieldienu koku, kas dekorēts ar zīda lentēm un olām.

"Fotosalonā izvietojām mūsu skaisto Lieldienu koku, kas ir sens indoeiropiešu simbols mūžīgai dzīvei, no Bībeles – ļaunā un labā atpazīšanas koks, Lieldienās pūpoli un bērzu zari – kociņi sūnās, tas ir autentisks koks darināts mūsdienās. Olas dekorētas gan ar foliju, gan papīru un ar krāsvielām, un putniņi klāt," skaidroja Jūlija Trofimova.

Rīgas Jūgendstila centrs nedēļas nogalē rīkos Lieldienu radošās darbnīcas.

Svinam Lieldienas

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti