Bērnu vasaras nometnes – saturīgs, bet dārgs laika pavadīšanas veids

Viena no iespējām, kā bērniem saturīgi pavadīt daļu garā vasaras brīvlaika, ir nometnes. Piedāvājums ir ļoti plašs, taču arī šeit cenas ietekmējusi inflācija. Kas audzēja izmaksas, un cik vecāki gatavi tērēt bērnu priekam?

Bērnu vasaras nometnes – saturīgs, bet dārgs laika pavadīšanas veids
00:00 / 05:02
Lejuplādēt

Aiga ir trīs bērnu māmiņa; jaunākajam dēlam ir 8 gadi, vidējai meitai – 12. Bet vecākā meita ir jau gandrīz pilngadīga. Aiga saka, ka lielas pieredzes ar vasaras nometnēm ģimenē neesot, jo līdz šim bijusi iespēja iztikt gandrīz bez tām.

"Mazākais bērns visu vasaru pavada pie vecmāmiņas laukos, kas mūsu gadījumā ir ļoti liels pluss, ka mēs viņu varam tur aizsūtīt. Vidējā meita arī līdzšinējās vasaras tur ir nodzīvojusi; redzēs, kā būs šovasar. Vecākā meita savukārt pa vasaru arī pastrādās vienu mēnesi. Jā, protams, tās vasaras nometnes ir kaut kāda iespēja, bet diezgan īslaicīga," vērtē Aiga.

Vecāki nolēmuši šovasar vidējai meitai piedāvāt iespēju kādu laiku pavadīt dienas nometnē – tādā, kurp no rīta aizved un vakarpusē bērns atkal ir mājās.

"Tā ir sporta nometne, notiek šeit visu vasaru dažādos laikos, ir piedāvājumi gandrīz vai katru nedēļu. Viņa bija šajā nometnē pagājušajā gadā. Nav arī ļoti dārgi, lai gan pagājušogad bija lētāk.

Pagājušajā gadā bija arī kā daudzbērnu ģimenei atlaides, bet skatījos, ka šogad vairs nav. Tie ir 200 eiro šogad. Par nedēļu," atklāj Aiga.

Kā liecina informācija Valsts izglītības satura centra (VISC) uzturētajā vienotajā vasaras nometņu interneta vietnē, dienas nometnes maksā 40–50 eiro dienā, bet nometnes ar nakšņošanu ir dārgākas; Aiga saka – tādas nemaz īsti nevarētu atļauties.

Šovasar cenas nācies pacelt par aptuveni 50 eiro, stāsta organizācijas "Pelēkais vilks" āra dzīves apmācību diennakts nometņu organizatore ar 18 gadu pieredzi Vita Karule.

"Pagājušā gada cenu politika diemžēl īsti neattaisnojās. Mēs sapratām, ka tas pacēliens bija drusciņ par mazu, nekā būtu reālās izmaksas. Šogad jūtam, ka ēdinātāji mums ir pacēluši cenas kārtējo reizi, un tas, protams, ietekmē visu kopējo maksājumu. Un būtībā jebkurš pakalpojumu sniedzējs paceļ savas cenas," stāsta Karule.

Sadārdzinājusies atkritumu izvešana, elektrība, dažādas preces, un arī nometnes vadītājiem jāceļ atalgojums, uzskaita Karule. Tieši nepieciešamību labi samaksāt pedagogiem izceļ arī Baiba Leitena, kura šovasar jau otro gadu rīkos radošu dienas nometni "Domā, sadarbojies, radi" Cēsu pusē.

"Nometnes jau ir tāds vasaras peļņas veids pedagogiem, kā uzpelnīt tādu kā saldā ēdiena naudu. Tāpēc man gribas tiem pedagogiem samaksāt tā feini, lai man ar katru gadu vieglāk tā komanda salasās," atzīst Leitena.

Vienlaikus cenas jācenšas noturēt pietiekami zemas, lai vecāki vispār varētu atļauties uz tām sūtīt savus bērnus, norāda Leitena.

"Man vajag, lai man vieglāk salasās tie bērniņi. Es taču zinu – ja vecākiem ir trīs bērni, cik nometnes viņi var atļauties, ja nav pašvaldības atbalsta. Pašvaldības nometnes izķer uz sitienu, te, Cēsu interešu centrā, ir par mazu naudiņu, tur jau viss ir aizņemts. Un ko tad tie pārējie bērni lai dara?" vaicāja Leitena.

Pašvaldības atbalsts agrāk vairāk nekā 10 gadu garumā padarījis vietējiem bērniem pieejamāku makšķerēšanas diennakts nometni "Asarītis" Mālpilī.

"Mēs kā Mālpils bijām atsevišķa pašvaldība, un mums bija ļoti liels pašvaldības un vietējo uzņēmumu atbalsts. Nometne bija ar draudzīgām cenām, īpaši mālpiliešiem bija par puscenu," stāsta nometnes ilggadējā vadītāja Gunta Bahmane. Pēc reģionālās reformas, kad Mālpils pievienota Siguldas novadam, šis atbalsts zudis, taču nometne joprojām tiek organizēta.

Par spīti izmaksu kāpumam nometņu klāsts kopumā ir ļoti plašs: vienotajā sarakstā to ir simtiem un rodas arvien jaunas, piemēram, šogad Rīgas tuvumā tiks piedāvāta dienas nometne bērniem, kuri vēlas apgūt veikbordu, stāsta tās rīkotājs Matīss Purklāvs.

"Gan tie ir treniņi ūdenī, gan tie ir sausie treniņi krastā, kur ir visādi balansa treniņi, kas uzlabo koordinācijas spējas jauniešiem, un pilnīgi noteikti, kad viņi atgriežas skolas gaitās, arī sasniegs labākus rezultātus sporta nodarbībās," norāda Purklāvs.

Šovasar pieejamo nometņu tematika ir ārkārtīgi plaša – dažādi sporta veidi, veselība, dejas, māksla un mūzika, vide un ekoloģija, piedzīvojumi, skautu un jaunsargu nometnes utt. Vienotajā sarakstā iespējams pārliecināties, vai izvēlētā nometne ir saņēmusi atbildīgo institūciju – pašvaldības, Pārtikas un veterinārā dienesta un citu – saskaņojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti