«Bagātais un nabagais» – populārāko Lieldienu rotaļu māca Ilga Reizniece

Latviskajās tradīcijās ir tikai dažas Lieldienu rotaļas. Kopā ar Ilgu Reiznieci iemācīsimies populārāko no tām – "Bagātais un nabagais".

"Lieldienās var ne tikai krāsot olas, piedalīties olu kaujās, ēst un ripināt olas, plaucēt zariņus, bet arī iet rotaļās," saka folkloriste Ilga Reizniece.

Lieldienu laikam latviskās tradīcijās nav plašs rotaļu klāsts, ir tikai dažas rotaļas, no tām populārākā ir "Bagātais un nabagais". Tā ir interesanta rotaļa ar daudziem variantiem.

Šo rotaļu var arī dažādi interpretēt. "Nedomājiet, ka šī ir rotaļa par skopumu, šī ir ļoti kosmiska rotaļa", skaidro folkloriste. Ir laiks, kad nakts ir bagāta – gara, gara, bet diena ir pavisam īsa. Laika gājumā nonāk līdz Lieldienām, kad nakts kļūst īsāka, diena garāka – bagātāka. Tā nu rotaļājas tik ilgi, līdz bagātā nakts paliek pavisam viena un nabaga – tātad diena kļuvusi garāka un bagātāka par nakti. Lielā diena ir klāt!

Bagātais un nabagais (nabadziņš)

Es tik esmu bagāts vīrs, bagāts vīrs:
Man putniņu dies' un gan', dies' un gan'.
Es varēju citam dot,
I pašam atlikās.

Bet es esmu nabadziņš, nabadziņš:
Man putniņu mazumā, mazumā.
Es tev lūdzu, bajārīti, dod man vienu pazarīti.
Ja nedosi pazarīti, nolauzīšu galotnīt'.

Visi stājas virknē cits aiz cita, Bagātais – priekšā, Nabadziņš – maliņā. Bagātais iet uz priekšu, dziedādams cēli un lielīgi, pārējie – aiz viņa.

Kad Bagātais izdziedājies, tad Nabadziņš noskumis nostājas Bagātā priekšā, paklanās un lūdz kādu pazarīti. Bagātais, nicinoši noskatījies uz Nabadziņu, iet tālāk un lielās. Tad Nabadziņš, kamēr Bagātais neredz, paķer dažus no rindas gala. Tā tas turpinās, līdz Bagātais paliek viens pats. Bagātā izbrīns, ka viņam nav vairs neviena Putna, ir gana labi jānospēlē, šajā gadījumā lieka uzspēle nebūs sliktas gaumes rādītāja.

Bijušais Bagātais ieņem Nabadziņa vietu vai arī viņu vietas ieņem citi bērni, un rotaļa turpinās.

Piebilde: Šogad situācija ir citāda – retā saimē būs tik daudz ļaužu, lai šo rotaļu izspēlētu, bet var iemācīeties rotaļas vārdus un melodiju.

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2020. gada 7. aprīlī.

Svinam Lieldienas

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti