Vai satraukties, ja bērni spēlē «dakteros»? Speciālistu skaidrojumi vecākiem

Bērna vēlme izzināt savu ķermeni un salīdzināt to ar pretējā dzimuma ķermeni ir veselīga savas seksualitātes apzināšanās. Tomēr jau no mazotnes bērnam jāmāca intimitātes robežas un sabiedrībā pieņemtās normas.

Kā ar bērnu runāt par intīmiem jautājumiem

Portāla “Lsm.lv” sadaļā vecākiem un bērniem publicējam padomrakstu sēriju - vecākiem ar bērniem runāt par ķermeni, intīmiem jautājumiem, seksualitāti.

 

Bērna vecums līdz četriem gadiem ir laiks, kad bērnam ir interese uzzināt visu par ķermeni. Ar mazākiem bērniem vecāki var bez kautrēšanās, vienkārši un atklāti runāt par bērnus interesējošiem intīmiem jautājumiem. Lielāki bērni jau sajūt intimitātes robežas un var kautrēties no šādas sarunas.

Senatnē mazākus zēnus pirtī mazgāja kopā ar sievietēm, tur bērni saprata ķermeņa atšķirības, redzēja grūtnieces – pirts bija skola. Folkloriste Una Smilgaine uzskata, ka nebija strikti noteikts vecums, kad zēni sāka mazgāties kopā ar vīriem, visticamāk, interesi par to izrādīja paši bērni, lielisks piemērs ir filma "Cilvēka bērns", kur mazais Boņuks atsakās iet kopā pirtī ar sievām. Tas ir stāsts par intimitātes robežām, kuras lielāki bērni sāk apzināt.

Mazākiem bērniem ir interese par to, kāpēc puiku un meiteņu ķermeņi atšķiras, bērni to vēlas izpētīt, viņi vēlas apskatīt viens otra ķermeņus.

Speciālisti uzskata, ka nevajag daudz satraukties, ja četrgadnieks grib apskatīt sava drauga krāniņu bērnudārzā, kad bērni kopā čurā, vai saprast, kā viņš atšķiras no meitenēm. Tas ir tikai normāli.

Te gan jāatceras, ka tas, kas ir normāli viena vecuma bērniem, piemēram, trīsgadniekiem vai četrgadniekiem kopā spēlējoties, tā vairs nav tad, ja četrgadnieks "dakteros" spēlējas ar desmitgadnieku.

Svarīgākais, kas bērniem būtu jāmāca, – ka ir robežas. Jau no mazotnes bērnam jāsaprot, ka viņa ķermenim neviens nedrīkst pieskarties, prasīt to atkailināt un parādīt bez atļaujas, tāpat to attiecībā uz citiem nedrīkst darīt bērns. Ir ķermeņa vietas, kuras publiski neatkailinām, nerādām, tās ir intīmas vietas. Jāiemāca bērnam, ka viņa ķermenis pieder vienīgi viņam pašam.

Vēl svarīgi saprast, ka bērni, tāpat kā pieaugušie, atšķiras – vienā brīvība ir lielāka nekā citos cilvēkos. Tas nav ne labi, ne slikti, tā vienkārši ir.

Kad bērnudārzā sastopas bērni, jāapzinās, ka viņi nāk no dažādām ģimenēm, ar dažādiem priekšstatiem par brīvību, pieļaujamo, dažādām robežām. Te ir svarīgi ar bērnu runāt un skaidrot sabiedrībā un ģimenē pieņemtās uzvedības normas.

Kāda mamma apraksta situāciju ar puiku četrgadnieku. Bērns pēc bērnudārza mājās stāsta bērnudārzā apgūto informāciju – ka pieaugušo intīmās vietas izskatās pavisam citādi nekā bērnu, un lūdz tēti parādīt intīmās vietas, jo bērns grib pārliecināties.

Psiholoģe Inese Putniece saka, ka var iedomāties situāciju, kad divi četrgadnieki novelk bikses, lai saprastu, kā izskatās viņu ķermeņi, bet, ja to darītu pieaugušais, tad tas būtu nopietns robežu pārkāpums. Te būtu vietā bērnam skaidrot, ka tēta ķermenis pieder viņam un nav pieņemts sabiedrībā atkailināt ķermeni, šajā gadījumā arī ģimenē ne. Bet ir vietas, kur cilvēki uzturas kaili, piemēram, pirts.

Tāpēc jau arī ir ieteikumi vecākiem par ķermeņa atšķirībām runāt ar bērniem atbilstīgi viņu vecumam un iespējām aptvert informāciju.

Jau rakstījām par vecāku atbildību bērnu seksuālajā audzināšanā un par vecāku bērnībā iegūtās pieredzes nozīmi sarunā ar bērnu.

Jautājums: Vai satraukties, ja bērni spēlē "dakteros"?

Atbilde: Mazāku bērnu interese par ķermeni, dzimuma atšķirībām, bērnu un pieaugušo cilvēku ķermeņu atšķirībām ir uztverama kā normāla un veselīga interese par seksualitāti. Svarīgi bērnam šajā izteiktas intereses periodā mācīt sabiedrībā pieņemtās uzvedības normas un intimitātes robežas.

Krāsojams attēls sarunai ar bērnu:

 

Dokumenti

Spēlē "dakteros"

Lejuplādēt

471.04 KB

 

 

 

 

Šī raksta sagatavošanā konsultāciju sniedza psiholoģes Inese Putniece, Dace Vaišļa, folkloriste Una Smilgaine.

 

 

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2018. gada 20. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti