V.I.P.

"V.I.P." 6.februāris. Fināls

V.I.P.

V.I.P. 6.februāris. Fināls

V.I.P. 30.janvāris. Otrais pusfināls

Ziemeļvalstu parāde – spēlē «V.I.P» ap un par šīm valstīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Janvāris ir barikāžu notikumu piemiņas laiks, kad par to runāt un pieminēt, un savā veidā to dara arī LTV erudīcijas projekts "Veiksme. Intuīcija. Prāts" (V.I.P.), uz spēli aicinot Ziemeļvalstu Ministru padomes komandu, un tam ir saistība ar laiku pirms vairāk nekā 30 gadiem.

1990. gada decembrī Rietumu valstis vēl nav atzinušas Latvijas neatkarību, Rīgā vēl nav nevienas ārzemju vēstniecības. Taču Ziemeļvalstu Ministru padome 1990. gada nogalē pieņēma lēmumu par savu pārstāvniecību izveidi Rīgā, Viļņā un Tallinā. 

Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā tiek atklāts 1991. gada sākumā. Iesākumā tas tiešām pildīja informācijas biroja funkcijas – studenti varēja iegūt informāciju par studiju un stipendiju iespējām, tūristi – informāciju par ceļošanu, birojā tika organizēti Ziemeļvalstu valodu kursi. Tagad tā ir vairāk uz projektiem orientēta darbība, sadarbojoties ar dažādām institūcijām, nevalstiskajām organizācijām. Tas ir kā tilts starp Ziemeļvalstīm un Latviju.  

"Tā kā mums patīk erudīcija un mēs to varam apvienot ar informēšanu par Ziemeļvalstīm, tad,  atzīmējot 30 gadu jubileju, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā kopā ar igauņu un lietuviešu kolēģiem izstrādāja aizraujošu un izglītojošu tiešsaistes viktorīnu par Ziemeļvalstīm," stāsta biroja komandas kapteinis Jānis Atslens.

"Ziemeļspēli" var spēlēt gan vienatnē, gan kopā ar ģimeni, vai pat izaicināt draugus uz kādu virtuālu maču, pārbaudot savas zināšanas par Ziemeļvalstīm.

Jānis Atslens ir Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā padomnieks, erudīcijas aprindās zināms, arī V.I.P. jau spēlējis citā komandā, bet otrā reize izpalika Covid-19 dēļ, tagad Jānis ir klāt ar saviem darba kolēģiem un stāstu par to, kāpēc visiem patīk Ziemeļavalstis.

Savā mīlestībā uz Norvēģiju, tās valodu, klimatu un dabu atzīstas Inga Puriņa, komunikāciju padomniece birojā. "Man, protams, ir piesaistes  punkti ar dzīvi Latvijā, gan ģimene, gan es dziedu Latvijas Universitāte absolventu korī "Jubilate", esmu Tautas deju ansambļa "Liesma" fane un mīlu labu literatūru un teātri. Mana pārliecība – katrs cilvēks ir mākslinieks un ikviena pienākums ir radīt!"  

Daina Mežecka V.I.P. komandā ienāca pēkšņi, aizstājot uz Norvēģiju aizsauktu kolēģi, tāpēc vairāk par erudīciju šajā reizē viņu interesē studijas atmosfēra ieraksta laikā un citas norises.

"Jau ilgāku laiku cenšos arī izdibināt, kas īsti veido labu, ikvienam viesmīlīgu publisko telpu," atzīst Daina. "Draudzēšanās un lasīšana ir visiemīļotākās norises manā dzīvē. Mani iedvesmo labas sarunas un interesē tas, kas notiek telpā starp cilvēkiem, kuri tuvojas viens otram labvēlības un uzticēšanās gaisotnē."

Dainai V.I.P. studijas atmosfērā nenākas vilties, jo spēle rit labā gaisotnē, arī tālab, ka pretinieku komanda ir Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā komandas meklēta un sarunāta, lai pāri spēles laukumam redzētu ne pretiniekus, bet savējos, un tie ir Valodu mājas erudīti.

Valodu māja ir valodu kultūrvieta Rīgā, Valodu mājas misija ir caur valodu veicināt pozitīvas pārmaiņas cilvēku dzīvē un sabiedrībā.

"Mēs darbojamies ar valodu plašā, starpdisciplinārā veidā, pievēršot uzmanību tās politiskajai, psiholoģiskajai un estētiskajai nozīmei. Pamazām būvējam Valodu apguves un mācīšanas izcilības centru, domnīcu un Valodu muzeju," stāsta komandas kapteine Marta Roķe, Valodu mājas līdzdibinātāja un projektu vadītāja. "Valodu mājā ir pieejama valodniecības bibliotēka un neliela grāmatnīca. Mūsu rūpju lokā ir arī latgaliešu valoda, cenšamies to izzināt un popularizēt."

"Ar V.I.P. vēlamies veicināt zināšanas, interesi un piederības sajūtu Ziemeļvalstīm un pozitīvas pārmaiņas caur to," saka Gatis Pāvils, Valodu mājas stratēģis, mājaslapu saimnieks.

Gatis ir ģeoloģijas un vides zinību speciālists, bet strādājis pavisam citās jomās – vadījis dažus lielus investīciju projektus, plānojis un rakstījis daudzas stratēģijas valsts institūcijām un pašvaldībām. Tagad cenšas gūt panākumus uzņēmējdarbībā informācijas tehnoloģiju un valodu izglītības jomās. Ģeoloģija un vides zinības paliek vakariem, kad tiek rakstīts blogs par pasaules neparastākajām vietām, un ir cerība, ka kāds no blogā minētajiem faktiem parādīsies arī  V.I.P. jautājumos.

Savulaik jau viņa jautājumi kādā LTV raidījumā – spēlē – ir skanējuši. Pirms daudziem gadiem viņš vadījis raidījumu "Pieturiet!".

"Tas man bija aizraujošs laiks, bet izgāju arī caur milzu pārbaudījumiem," atceras Gatis. "Strādāju tandēmā ar redaktori Lilitu Eglīti, pats gatavoju jautājumus, pats vadīju spēli, kurā piedalījās Latvijas skolu skolēni. Ļoti interesants laiks, nu šoreiz būšu tas, kuram jāmeklē atbildes…"

Marta Roķe cer uz jautājumiem par kultūru, jo studējusi Kultūras akadēmijā, mīl dziedāt tautasdziesmas, un dara to vismaz 10 dažādās valodās, tulko no norvēģu valodas, bet katru vasaru dodas aiz polārā loka pie ziemeļbriežiem un pusnakts saules.

Marija Štrauha komandā pārstāv studentus, apgūst norvēģu valodu. Kopš bērnības zinājusi, ka viņu interesē valodas, kultūra, mācās klavierspēli, ģitārspēli. Ikdienas nodarbes iekļauj angļu filoloģijas apguvi universitātē un valodas pasniegšanu skolā.

Visi seši spēles dalībnieki ir saistīti ar Ziemeļvalstīm, tālab spēles vadītājam Uģim Jokstam ir jāspēj iekļauties šajā sabiedrībā, turpinot sarunas par Norvēģiju, Dāniju, Somiju un citiem ziemeļu kaimiņiem. Monarhi, tautas tērpi, valstu ģeogrāfija, literatūra, tipiski sporta veidi – viss tiek pārrunāts jautājumu formā un sniedz zināšanas skatītājiem.

Janvāra izskaņā vēsturiskā atmiņa un aizrautīga erudīcija, ko vērts noskatīties!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti