Dienas ziņas

G7 valstis sola turpināt Ukrainas atbalstu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Reizi gadā pierobežā vēro naktstauriņus

Tveicīgais laiks tauriņu naktī Grebļukalnā palīdzējis saskatīt lielāku daudzveidību

Reizi gadā Grebļukalnā Pasienes pagastā notiek naktstauriņu vērošana. Šis dabas liegums ir lielākā tauriņu populācijas vieta Baltijas valstīs, kur līdz šim atklātas aptuveni 1500 tauriņu sugas, turklāt vairums no tām redzamas tikai naktī. Pierobežas joslā kopā ar ekspertiem šogad tauriņus pētīja apmeklētāji gan no visas Latvijas, gan arī ārzemēm. Šogad, pateicoties karstumam, novēroto naktstauriņu daudzveidība bija krietni lielāka.

"Tauriņu nakts Grebļukalnā" ir piedzīvojumiem bagāts notikums, kura gaitā dabas liegumā tuvu Latvijas robežai interesenti un eksperti reizi gadā sanāk kopā un visas nakts garumā vēro naktstauriņus. Lieguma teritorija Pasienes pagastā aizņem vairāk nekā 200 hektārus, un no visiem šeit ekspedīcijās atklātajiem tauriņiem 80% ir aktīvi un barojas tieši naktī.

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāvis, entomologs un tauriņu pētnieks Guntis Akmentiņš norādīja: "Te tāda viena liela meža kore iet pa vidu un abās pusēs ir ezeri. Šeit tieši ir tie interesantie augi un biotopi, kādēļ arī atšķiras tauriņu sugu sastāvs. Varētu būt vismaz 1500 sugas."

Savukārt Zilupes pilsētas pārvaldes tūrisma organizatore Ilga Ivanova sacīja: "Šeit ir lielākā tauriņu populācija Baltijas valstīs, te ir tāda bagātība, un man gribētos, lai vietējie cilvēki to vairāk atklāj. Bērni to mācās skolā, te ir uzskatāmā veidā, to var iepazīt, ieraudzīt."

Tauriņu vērošana dabas liegumā "Grebļukalns" notika jau sesto gadu. Ja iepriekšējās reizēs lietus dēļ varēja ieraudzīt vien dažas no naktstauriņu sugām, šogad, pateicoties karstumam,  daudzveidība bija krietni lielāka.

Akmentiņš skaidroja: "Tie krāšņākie bija "Mainīgie sprīžmeši", redzējām, tādi lielāki, dzeltenāki. Tādi raibi "Āboliņa sprīžmetis", tad ir "Ievu raibsprīžmetis". Tāda grupa kā zobspārņi, un arī ļoti mazi taurenīši bija. Ja ievērojāt – tādi pāris milimetrus lieli."

Pasākums notiek pierobežas joslā, tāpēc apmeklētājiem obligāti nepieciešamas laikus pieteiktas un Valsts robežsardzes apstiprinātas caurlaides. Ierasti interesentu skaits nav liels, taču viņi ierodas no visas Latvijas un pat ārzemēm.

Vislielākā interese ir ģimenēm ar bērniem.

Pasākuma apmeklētāja no Ludzas Inese sacīja: "Domājām, ka izmantosim izdevību apvienot un ierasties šeit un apskatīties, kā tas notiek dzīvē un dabā." Vaicāta, kādi iespaidi, viņa atzina: "Forši! Ir ļoti, ļoti forši."

Tikmēr Zilupes pilsētas pārvaldes tūrisma organizatore par apmeklētājiem sacīja: "Tradicionāli ir Kurzeme, Vidzeme, brauc Rīga, Jūrmala pie mums katru gadu. Tālākie laikam mums ir bijuši no Somijas. Arī no Vācijas diezgan bieži."

Pasākuma apmeklētājs no Zviedrijas Lors Giorgs norādīja: "Daudzas reizes esmu bijis šeit tieši Pasienē tikai ne uz šo pasākumu. Būs interesanti kopā ar ekspertiem uzzināt, kas šeit ir par sugām."

Par tauriņu dzīvesveidu un aizsardzību dažādi informatīvi pasākumi laiku pa laikam ir arī citviet Latvijā, piemēram, Ļaudonā un Litenē, kur līdz ar taureņiem var iepazīt arī putnus, sikspārņus un vērot dzīvniekus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt