Radio vilks dabā

Cilvēku pieradinātais lācēns iemidzināts

Radio vilks dabā

Ieroču apkope pirms medību sezonas

Kā kvalitatīvi izbaudīt atpūtu pie dabas?

Teltis, guļammaisi, paklājiņi. Kā izvēlēties ekipējumu nakšņošanai dabā

Pērkot telti, to ieteicams izvēlēties kupola veida un mazliet lielāka izmēra, nekā nepieciešams, bet, izvēloties guļammaisu, jāņem vērā, ka sintētiskie būs vieglāk kopjami, lētāki un mazliet smagāki, toties ar dūnu pildījumu labāk veiks termoregulācijas funkciju, Latvijas Radio raidījumā “Radio vilks dabā” ar padomiem dalījās tūrisma inventāra eksperts Andris Kursītis.

Teltis

Ir trīs veidu teltis – kempinga, pārgājiena un kalnu. Tāpat teltis atšķiras atkarībā no tā, kādai sezonai tās ir piemērotas. Ir gan universālas teltis, kuras var lietot visu gadu, gan apkurināmās teltis tieši ziemas sezonai. Apkurināmās teltis nebūs paredzētas kājāmgājēju pārgājieniem to smaguma dēļ. 

Dodies dabā gudri!

LSM.lv raksti, kas noderēs katram pārgājienu cienījam:

“Tas, ko būtu svarīgi izvēlēties pavasara, vasaras, rudens sezonai, ir pietiekami daudz ventilācijas, kā arī, lai tā telts būtu atbilstoša pēc auguma,” ieteica Kursītis. 

Viņš norādīja, ka nereti mazās teltis, kas pārsvarā nāk no Āzijas tirgus, lielai daļai latviešu nav piemērotas mazo izmēru dēļ. Īpaši tas attiecas uz vienvietīgām teltīm. 

Tāpat Kursītis atzina, ka, ja telti paredzēts lietot reizi gadā vai retāk, to var iegādāties cenu kategorijā zem 100 eiro, taču tad nevajadzētu sagaidīt augstu kvalitāti. Retam dabā gājējam viņš ieteica izvēlēties kupola, nevis tuneļa veida telti: “Es ieteiktu izvēlēties vismaz vidēja līmeņa ražotāja izstrādājumu, kupola telti un mazliet lielāku, nekā šķiet, kas ir nepieciešams. Ja ejam divatā, labāk ņemt trīsvietīgo.”

Guļammaisi

Guļammaisi var būt sintētiski, ar dūnām pildīti vai retākos gadījumos – kombinēti. Sintētisko guļammaisu ir vieglāk kopt, tāpēc mazāk jāuztraucas par tā sasmērēšanu, saslapināšanu, skaidroja Kursītis. Tie ir arī lētāki un mazliet smagāki. 

Ar dūnām pildītajiem guļammaisiem ir dažādi kvalitātes standarti  atkarībā no to cenas, bet galvenais ieguvums salīdzinājumā ar sintētiskajiem – labāka termoregulācija.

Tas nozīmē, ka arī siltākos apstākļos, nekā plānots, nenāksies sasvīst. 

Uz guļammaisu iepakojumiem ir trīs rādītāji – komforts, komforta limits un ekstremālā temperatūra. Iegādājoties guļammaisu, jāizvērtē komforta rādītāji, nevis ekstremālā temperatūra, jo tā norāda tikai to, cik stundas cilvēks var izdzīvot šajā guļammaisā attiecīgajā temperatūrā, kas vidusmēra atpūtniekiem nav būtiski. 

Paklājiņi

Visparastākais, sarullējamais putu paklājiņš ir viena no populārākajām izvēlēm, jo to ir visvieglāk kopt, tas ir lēts, izturīgs un viegli lietojams. Mīnuss ir tāds, ka šādi paklājiņi nebūs nedz īpaši silti, jo paredzēti tikai vasaras sezonai, nedz ērti, jo nav mīksti, norādīja Kursītis. 

“Ja tu vēlies tomēr komfortu, izvēlies piepūšamo vai pašpiepūšamo putu matraci.

Tie jau būs pieejami krietni siltāki, var lietot visu gadu. Uz piepūšamā arī pie mūsu ziemām, mīnus 27 grādos var droši iet ārā gulēt, viss būs labi,” viņš stāstīja. 

Vienlaikus viņš ieteica matračus kombinēt, jo parastākais putu paklājiņš ir universāls, cenā pieejams un noderīgs. 

Galvenā atšķirība starp piepūšamiem matračiem un putu matračiem, kas uzpūšas paši, ir izmērs – piepūšamie matrači būs kompaktāki. 

“Tūrismā viss, kas ir kompaktāks un vieglāks, ir arī krietni dārgāks, bet saliekot, piemēram, divus kopā, parasto putu un vienkāršāku pašpiepūšamo vai piepūšamo, vari dabūt ļoti labu četru sezonu risinājumu. Arī no drošības viedokļa, ja ar vienu matraci kaut kas notiks, vienmēr būs otrs,” ieteica Kursītis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti