Steidz ievākt gaiļbiksītes! Kādam nolūkam augu lieto?

Latvijā patlaban ir vietas, kur gaiļbiksītes (Primula veris) jau noziedējušas, ir tādas, kur zied pilnā sparā, un arī vietas, kur vēl tikai grasās ziedēt. Augs ir veselībai ļoti noderīga droga, tāpēc vērts pacensties to sameklēt, mudina farmācijas doktore Vija Eniņa.

Kā ievākt?

Gaiļbiksītēm var vākt gan tikai pašus dzeltenos ziediņus, gan visu ziedu čemuru ar ziedkātiņiem. Vērtīgas ir arī lapas, tās satur daudz vitamīnu, tās var droši likt arī zaļajos salātos, tomēr lapas labāk ievākt pēc tam, kad augs noziedējis - tad tajās sakoncentrēsies vairāk labumu. Šī ir laba ziņa tiem, kuri nokavējuši ziedu ievākšanu.

Kā žāvēt?

Savāktos augus izber uz papīra lapas (ne uz avīzes!) vai tīras kokvilnas vai lina drāniņas un izklāj plānā kārtiņā. Drogas liek žāvēties labi vēdināmā un noteikti ēnainā vietā, kur tās neapspīd saule - saules staru iedarbībā ziediņi ātri izbalos un tajos zudīs arī daļa vērtīgo vielu.

Kad un kā lietot?

Gaiļbiksīšu uzlējums lieti noderēs klepus ārstēšanā - tam piemīt atkrēpojoša, nomierinoša un arī spazmolītiska iedarbība. Vēl gaiļbiksītes ir labs urīndzenošs līdzeklis. Pagatavošana: ņem vienu ēdamkaroti izkaltētu drogu un aplej ar glāzi verdoša ūdens. Ļauj ievilkties (ziediem pusstundu, lapām - līdz pat stundai) nokāš un dzer pa pusglāzei 3-4 reizes dienā.

Atceries!

Vislabākā iedarbība zāļu tējām ir tad, ja tās lieto kursa veidā (lielākoties desmit līdz četrpadsmit dienas pēc kārtas) un šajā laikā nedzer citu drogu uzlējumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vaļasprieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti