Redzēt debesis. Pāvilostnieks Rolfs Jansons stāsta par laivošanu un būšanu dabā

Latvijas upēs jau sākusies laivošanas sezona, arī sociālajos tīklos parādās fotogrāfijas ar piedzīvojumiem upēs. Viens no pieredzējušiem kanoe laivu iznomātājiem un stāstniekiem par būšanu dabā ir pāvilostnieks Rolfs Jansons. Viņš ne tikai piedāvā iespēju cilvēkiem laivot pa mazajām upītēm, bet arī sociālajos tīklos savā profilā „Redzēt debesis” stāsta par būšanu dabā, kā doties pārgājienos ar bērniem un vēl citas aizraujošas lietas.

Pāvilostnieks Rolfs Jansons stāsta par laivošanu un būšanu dabā
00:00 / 08:13
Lejuplādēt

„Pavasaris ir klāt, pirmais stārķis arī jau ir atlidojis. Esam laivu novietnē, šī ir vieta, kur vasarā cilvēki atbrauc un atstāj savus automobiļus, tad no šejienes mēs startējam uz upju maršrutiem. Te līdz upei ir 100 metri. Cilvēki grib izbaudīt mežonīgos upju posmus: Tebra, sākot no Apriķiem, Durbe no Cīravas, lai viss ir ļoti neapdzīvots. Kopā ir septiņi standarta maršruti. Milzu popularitāti ir ieguvis maršruts – Tebra no Sarkanvalka apmetnes līdz tā saucamajam Kubas tiltam, tie ir 14 km. Upe plūst lejā pa Baltijas jūras senkrastu, ir liels kritums, skaisti dolomīta atsegumi, tāda kā mazliet Kanādas ainava ar milzīgiem skuju kokiem pāri un kad nobrauc lejā, tad ir parastā Latvijas upe ar ievām, baltalkšņiem – mierīgā, skaistā ainava,” stāsta Rolfs Jansons.

Viņa aizraujošie un izzinošie stāsti par upēm un būšanu dabā lasāmi arī sociālajos tīklos un profilā "Facebook", kam dots nosaukums „Redzēt debesis”. Rolfs Jansons kopā ar savu dzīves biedri Ingrīdu nu jau ilgāku laiku dzīvo Pāvilostā, taču abu atpazīstamības zīmei „Redzēt debesis” pirmsākumi meklējami daudz agrāk. Nosaukums laivu nomai rādies pavisam nejauši, turklāt pilsētas dzīvoklī Ogrē, stāsta Jansons: „Mēs vairs neuzdrošinājāmies mainīt nosaukumu. Mēs ar manu mīļo sievu Ingrīdu sēdējām viņas dzīvoklī pie loga. Bija ļoti skaists pa logu un es saku, galvenais, lai var redzēt debesis. „Eu”, tas taču ir ģeniāls nosaukums! Mēs attīstījām šo „Redzēt debesis”. Vairāku mēnešu laikā "Facebook" mums jau bija tūkstošiem sekotāju, tā arī tas palika.”

Tā, lūk, radies nosaukums „Redzēt debesis”, kas aicina redzēt īpašo, ko piedāvā iekāpšana laivā kādā no laivošanas maršrutiem. Sezona Latvijā kļuvusi garāka.

„Tā ir pēdējo desmit, piecpadsmit gadu tendence. Jau tajā brīdī, kad parādījās labs laivošanas inventārs un sakarīgs apģērbs, tad laivo visu laiku, kamēr nav ledus. Paši ekstrēmākie ar visiem ledus gabaliem, kas ir populāri. Arī palu laivošana tepat Durbē, nav jābrauc ne uz Dvietes palieni, ne prom uz Igauniju, vari airēt cauri mežam agrā pavasarī. Jānoķer tikai tās dienas, kad upe izkāpj totāli no krastiem,” atzīst Jansons.

Upju maršrutus nākas arī sagatavot laivošanai. Piemēram, jātiek galā ar koku sastrēgumiem.

„Sastrēgumi izveidojas, ja iekrīt kāds milzu koks, tad kā grābeklis savāc visus pārējos kokus, kas peld pa upi. Tādas vietas ir. Mēs cenšamies izzāģēt ejas. Darām to maija beigās, kad ūdens ir lejā, nokrities līmenis. Atstājam interesantas vietas, kā tādas alas, ja netrāpa, tad ir smiešanās,” teic laivošanas entuziasts.

Laivošana kļūst arvien populārāka, spriež Jansons, kurš pats ar to nodarbojas nu jau vairāk nekā divdesmit gadus, tāpēc viņš aicina cilvēkus rūpēties par to, ko atstājam aiz sevis dabā ne tikai laivojot, bet vienkārši esot dabā. Pie upēm joprojām pietrūkstot arī piemērotu nakšņošanas vietu: „Jūlija „vīkendos”, kur mēs Apriķos laižam Tebrā laivas iekšā, mēs stāvam dzīvajā rindā, tur ir, piemēram, 70 laivas. Ir dažādi laivu nomātāji, tiem cilvēkiem visiem ir kaut kur jāpaliek. Gribu teikt, paldies, visiem laivotājiem! Cilvēki ir kļuvuši ļoti apzinīgi. Varētu domāt, ka iet pāri simtiem cilvēku, tad būs daudz atkritumu, bet tā nav, gadās, ka cilvēku „mazākie brāļi” kaut ko atstāj. Tā jau ir norma, ka beigās atkritumus savāc laivu nomātājs.”

Līdzās laivošanai Rolfam Jansonam un viņa sievai Ingrīdai ir vēl viens hobijs, kas pārvērties par iespēju savus darinājumus tirgot arī uz citām zemēm. Viņi veido jūras rotas, dekorus un citas lietas no izskalotiem stikliņiem, akmeņiem vai kokiem.

Viņi atzīst: „Tas ir tas labums, ka visas olas nav vienā groziņā, mums ir trīs lielās sadaļas – laivu noma, Jūras rotas Latvijā un "Sandy Coast", tas ir brendiņš pasaulē. Tirgojam Etsy.com platformā un ļoti daudz. Mēs esam apstājušies pie 18 laivām, tad var tikt galā pats, ja grib vairāk, tad tas ir nopietnāks bizness un jāpieņem darbā cilvēki. ”

Rolfs un Ingrīda Jansoni ir arī divu mazu bērnu vecāki, tāpēc nākas domāt, kā ceļot un atpūsties dabā ar bērniem. Ar pieredzēto un padomiem Rolfs Jansons labprāt dalās ar citiem dabā gājējiem. Kad laivošanas sezona beidzas, viņi ar bērniem sēžas savā busiņā un dodas ceļojumos uz citām zemēm vai ceļo tepat pa Latviju šajā visai neparastā laikā, kad ceļošanai uz ārvalstīm vismaz pagaidām nav tā brīvības garša un iespējas kā agrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt