Raidījuma «Pūra lāde» režisore un rokdarbniece - vienmēr līdzās maģiskajam tapšanas mirklim

Jaunā Latvijas Televīzijas raidījuma “Pūra lāde” režisore Liene Žeimunde stāsta par seno amatu raidījuma rašanās ideju un rokdarbu pastāvīgo klātbūtni savā dzīvē.

Kopš bērnības man apkārt ir bijuši rokdarbi - stellēs austi audumi, pīti grozi un dažas amatnieku radītas mēbeles. Manas abas vecmāmiņas bija lieliskas rokdarbnieces. Manu radu mājās bija izcila audēja, tuvumā bija sievietes, kuras lieliski šuva un vīrieši, kuri pieprata koka darbus. Toreiz man tas nelikās nekas īpašs, bet jau pusaudzes gados es sāku saprast šo lietu patieso skaistumu, to, kā amatnieku radītās lietas - ar savu harmonisko skaistumu - izceļas padomju dzīves brūni pelēkajā pasaulē.

Paralēli darbam televīzijā man vienmēr ir kāds hobijs. Reizēm es adu vai tamborēju, reizēm šuju, esmu mācījusies aust jostas, lipināt mala traukus. Šobrīd apgūstu mašīnadīšanas pasauli pie meistares Mārītes Berķes.

Liene darba procesā.

Darinot rokdarbus, lieliski var nomierināt domas, sakopot spēkus, aizmirst visas nebūšanas un lieliski izdomāt jaunas, radošas domas. Varu teikt, ka lietu dizains ir mana sirdslieta, tāpēc vienmēr esmu apbrīnojusi un novērtējusi izcilu meistaru darbus. Šī interese daudzu gadu garumā ir ļāvusi iepazīt arī ļoti aizraujošus cilvēkus, interesantas personības un amata meistarus. Pati apgūstot amatus, esmu iemācījusies novērtēt to, cik lielu darbu un zināšanas meistari ieliek savos darbos.

Esmu pārliecināta, ka senās prasmes un radītie darbi nav pagātne. Tradicionālās lietas lieliski iederas mūsdienīgos interjeros un tērpos, ir cilvēkam un videi saudzīgas, tātad “zero waste”. Amatnieku prasmes viskrāšņāk vērojam Dziesmu svētku laikā, kad priecājamies par tautas tērpiem, bet ja mēs uzmanīgi pavērojam apkārtni, tad seno amatu pratēju veikums ir tepat blakus arī ikdienā.

Liene tautas tērpā.

Sociālie tīkli man ļāvuši iepazīt pasauli, kurā vieni grib darīt un mācīties, bet citi ir gatavi dalīties ar padomu. Latvijā veidojas lieliska kustība, kurā  simtiem un tūkstošiem cilvēku rod prieku, apgūstot dažādus amatus, arī ļoti senus arodus. Tā man radās ideja raidījumam, kurā vienuviet var satikties stāsts par seno amatu burvību ar stāstu par meistaru.

Kad ideja gatava, atliek atrast domu biedrus. Par savu komandu ar lepnumu varu teikt –lieliska! Redaktore Sanita Auškāpa, arī viņai rokdarbi un meistari ir zināma pasaule. Ar montāžas režisoru Ģirtu Ģērmani un operatoru Mārtiņu Priežkalnu esmu veidojusi ne vienu vien savu darbu. Ar visu komandu, man liekas, mēs lieliski saprotamies.

Zīmējums

“Pūra Lādē” vēlamies dot iespēju redzēt lietu maģisko tapšanas mirkli, dot iespēju iepazīt senās prasmes, nodot tās tālāk un iedzīvināt mūsdienu sadzīvē. Ikvienā raidījumā būs redzams kāda priekšmeta tapšanas process, lietas, kuras var pamēģināt izdarīt ikviens. Un, ja kādam radīsies interese – turpmāk mums apkārt būs vairāk radoša prieka!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vaļasprieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt