Porcelāna muzeja darbnīcā top rotājumi svētku eglītei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas Porcelāna muzeja darbnīcā top neparasti eglīšu rotājumi, un tas ir roku darbs. Visas brīvās vietas decembrī tika strauji aizņemtas, interesentu ir daudz. Tāpēc programmu, kurā māca prasmes darbam ar šķidro porcelānu, nolemts pagarināt, un nodarbības būs arī pēc Jaunā gada.

Decembrī darbnīcā ir Ziemassvētku un Jaungada tematika. Sniegpārsliņas, zvaigznītes, sniegavīri… Varat izmantot šablonu vai ar zīmuli zīmēt skici, pēc kuras, ietrenējot roku, jūs veidosiet porcelāna masu.

Muzejpedagoģe – šodien tā ir māksliniece Astra Kaprāne – pirms nodarbības sagatavo visu nepieciešamo. Piepilda ar izejmateriālu cilindrisku tūbiņu-zīmuli, sagatavo nākamajam rotājumam pamatni, uz kuras to ieliks krāsnī. Paskaidro, kas notiks apdedzinot, ja līnijas porcelāna “zīmējumā” iznāks pārāk tievas.

“Tikai neskatieties, ka daudzi gatavie darbi tagad ir rozā,” man saka Astra. Un paskaidro, ka tā ir tikai emalja, ar kuru pārklāj darbus, pirms tos likt krāsnī. Apdedzināšanas procesā emalja mainīs krāsu, kļūs caurspīdīga, dodot rotājumam mirdzošu izskatu. Temperatūra krāsnī apdedzināšanas laikā sasniedz 1240 grādu.

Astra ir beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju, muzejā strādā jau vairāk nekā desmit gadu. Programma darbam ar šķidro porcelānu ir viena no daudzām, ko viņa vada pārmaiņus ar kolēģi Rasu Jansoni. Pavisam muzejā ir vairāk nekā desmit praktisko programmu. Ir tādas, kas izstrādātas īpaši skolēniem (tās piedāvā programmā “Skolas soma”). Taču diemžēl tagad visas skolēnu ekskursijas ir pārtrauktas.

Darbnīcā ielūkojas un sarunai pievienojas muzeja projektu vadītāja Maija Ņikitina, stāsta par plāniem un iecerēm, kas vēl tikai veidojas un briest. Bet vēl par to, cik svarīgi ir, lai kolekcijas porcelāna skaistums un darbnīcu iespējas būtu pieejamas visiem, arī cilvēkiem ar vāju redzi.

Kā tikai nav darbnīcu praktisko nodarbību programmās! Gatavo porcelāna izstrādājumu apgleznošana, darbs ar porcelāna masu, ar dažādām faktūrām. Bet pagaidām var tikai apskatīt citās nodarbībās tapušo darbu paraugus un apbrīnot visus šos putniņus, zivtiņas, apgleznotās pialas un šķīvīšus.

Sekojiet informācijai Porcelāna muzeja timekļa vietnē, izvēlēties un piesakieties! Nodarbības ir par maksu, un tā ir dažāda, tomēr diezgan saudzējoša, turklāt iekļauti gan izejmateriāli, gan instrumenti, gan jūsu darbu apdedzināšana.

Kovida laika grūtības neļauj izvērst radošās programmas, kuras interesē cilvēkus, kas ir gatavi mācīties strādāt ar porcelānu. Jaunā plašā darbnīca muzeja pirmajā stāvā tika atklāta tikai pirms pusotra gada, taču visu šo laiku esam bijuši spiesti dzīvot ierobežojumu spīlēs.

Vienlaikus piedalīties radošajā darbnīcā pagaidām drīkst tikai cilvēki no vienas mājsaimniecības. Protams, ka muzejs strādā “zaļajā” režīmā, tāpēc sertifikātu noteikti pārbaudīs. Tomēr draugi un kolēģi – pat maskās un ievērojot distanci – kopā piedalīties nodarbībās nedrīkst.

Uz konkrētu laiku darbnīcā cilvēki pierakstās iepriekš.

Tādēļ mēdz būt arī tā, ka gadījumā, ja mainījušies plāni vai kāds no ģimenes locekļiem aizkavējies darbā un nevar atnākt, nodarbības notiek pat ne tikai četriem, bet vienam diviem dalībniekiem. Lai gan darbnīca paredzēta vismaz astoņiem līdz desmit cilvēkiem.

…Tikmēr ir gatavi vēl daži šajā vakarā darinātie rotājumi. Savas nodarbības sākumu gaida māte ar meitu, un Astra jau paspējusi “iejaukt” jaunu porciju šķidrās porcelāna mīklas.

Tad gatavā porcelāna mežģīne nonāks krāsnī apdedzināšanai. Pēc vairākām dienām autori varēs saņemt savus gatavos darbus un ar tiem izgreznot Ziemassvētku eglīti.

Bet janvārī sniegpārsliņas un citus Ziemassvētku motīvus droši vien nomainīs citi. Jo no porcelāna var darināt vēl daudz ko – sirsniņas, dāvanu mātei, rotaslietas, amuletus…

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti