Pagatavo skrubi no kļavu ziediem!

Zemi pie kļavām pamazām sāk noklāt spilgts dzeltenzaļš paklājs. To veido medaini smaržojoši kļavu ziediņi, no kuriem var gatavot skrubi. Kādas sastāvdaļas izvēlēties un kā skrubi saglabāt ziemai, stāsta "Māras dārza pirtiņas" saimniece Māra Tīmane no Kazdangas.

Kā ievāc?

"Kļavu ziedus var lasīt un dzert tējā, bet var arī klāt uz ādas – tas ir mūsu lielākais orgāns," norāda Māra. Kļavu ziedu skrubi iespējams gatavot gan tūlītējai lietošanai, gan glabāšanai ziemai – tā var būt arī laba, paša gatavota Ziemassvētku dāvana.

Ja kļavu ziedu skrubi vēlas lietot tūlīt, ziedus var vākt arī lietainā laikā. "Ja šodien vēlaties iet uz pirti un šodien līst lietus, tad var vākt arī mitrus. Skrubi var gatavot dažādi," iedrošina pirtniece.

Kļavu ziedi, ko plānots žāvēt, jāvāc sausā laikā. Pēc tam tos izklāj uz balta papīra vai palaga un ļauj pilnībā izžūt. Kaltēšanai var izmantot arī elektrisko žāvētāju, bet temperatūrai nevajadzētu pārsniegt 45 grādus.

Ar ko jaukt kopā? 

Sakaltētus vai svaigus ziedus saberž piestiņā kopā ar rupjo pārtikas sāli, sodu, cukuru vai citiem augiem. Proporcijas un sastāvdaļu kombinācijas katrs var izvēlēties pēc saviem ieskatiem. "Vienam šķitīs, ka sāls patīkami kņudina, citam – ka pārāk stipri kož. Tas ņems cukuru vai sodu," stāsta Māra.

Ziemai paredzētus kļavas ziedus tāpat var žāvēt kopā arī sāli. "Svaigus ziedus saberž piestiņā ar sāli un žāvē visu kopā. Tad augu smarža ievilksies sālī un skrubis ziemā būs uzreiz gatavs lietošanai. Šādi ziedus var žāvēt arī kopā ar sodu," stāsta Māra.

Tikpat labi kļavu ziedus var saberzt kopā ar citiem augiem, sāli, cukuru vai sodu neizmantojot vispār. Izvēloties pārējos augus skrubim, pirtniece Māra mudina ļauties sajūtām: "Vasarā es eju dārzā un ļaujos –  ņemu to, pēc kā roka sniedzas. Ziemā sažāvēti augi man stāv burciņās. Tad arī ņemu to, pēc kā rokas sniedzas, vai to, kas labāk patīk pēc smaržas."

Kā izmanto?

Jāatceras, ka pirtī skrubim jāļauj pabūt uz ādas un iedarboties – nevajag to skalot nost uzreiz pēc uzklāšanas. "Skrubi vajadzētu paturēt uz ādas kādas 15–20 minūtes. Žāvētiem augiem vajag mitrumu. Kad augs ir izžuvis, tas ir it kā aizmidzis. Kļūstot mitram, augs ar savām labajām īpašībām atkal atdzīvojas," skaidro pirtniece.

Kļavu ziedu skrubi var izmantot arī tie, kam pirts nav pieejama. Jauku ķermeņa kopšanas rituālu var sarīkot arī vannas istabā ar dušu vai vannu.

Pirtniece Māra uzsver, ka kļavas pielietojums ir plašs, tāpat kā tās labās īpašības: "Kļava regulē ūdens un sāļu līdzsvaru organismā, spēcina organismu, mazina sāpes un iekaisuma procesus. Kļavu ziedu tēja esot labs līdzeklis potences uzlabošanai vīriešiem. Jaunās kļavu lapiņas var izmantot kompresēm, ko likt uz sāpošām locītavām. Var taisīt arī kļavu lapiņu novārījumu un to liet vannā, kurā kārtīgi izkarsēties."

Vairāk par "Māras dārza pirtiņas" saimnieci Māru Tīmani no Kazdangas vari lasīt šeit.

 

Materiāls LSM.lv pirmo reizi publicēts 2020. gada 19. maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti