Mežos atrodamas pirmās bekas; drīz gaidāmas arī gailenes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bekas mežos ir parādījušās jau maija beigās, LSM.lv apstiprināja Latvijas Dabas muzeja mikoloģe un „Lielās Latvijas sēņu grāmatas” autore Inita Dāniele. Drīzumā varētu būt atrodamas arī pirmās gailenes.

Dāniele uzsvēra, ka pirmās bekas jūnijā un pat maijā ir pilnīgi normāla, ikgadēja parādība: “Man katru gadu maijā ir kāda intervija par to, kādēļ šogad bekas aug tik agri. Par sēnēm maijā nav ko brīnīties, jūnijā jo īpaši. Tā nav nekāda sensācija”.

Pirmās sēnes parasti izraisa izbrīnu, jo sākotnēji to nav daudz un tiek pamanītas tikai atsevišķas, atzina mikoloģe.

Sērpiepe Skrundas pusē.
Sērpiepe Skrundas pusē.
Komentējot to, ka sēņotāji sociālajos tīklos pēdējās dienās apspriež pirmo apšubeku parādīšanos, Dāniele norādīja, ka mežos varētu būt pieejamas arī bērzabekas, sviesta bekas un baravikas.

“Šobrīd ir silts laiks, līst lietus, iespējams, sēņu dažādība ir vēl lielāka. Tuvākajā laikā varētu būt pirmās gailenes. Nav teikts, ka uzreiz būs masveidā jādodas uz mežiem lasīt. Var parādīties pa kādai,” stāstīja mikoloģe, piebilstot, ka viss ir atkarīgs no laika apstākļiem – ja būs pārāk karsts, sēnēm tas nepatiks. Pēdējo dienu laiku apstākļi sēņu augšanai gan ir ļoti labvēlīgi.

Mikoloģe pati ēšanai šogad ir paguvusi salasīt sērpiepes un briežu jumtenes, kas aug uz šķeldas, skaidām un celmiem. Dāniele atzina, ka šogad ir sērpiepēm īpaši labvēlīgs gads un viņa priecājas, ka, pateicoties bagātajai ražai, daudzi sēņotāji tās ir iepazinuši.

“Prieks, ka daudzi ir iemācījušies, ka sērpiepe ir ēdama sēne, kurai nekā līdzīga indīga nav. To ir viegli ieraudzīt - sērpiepe ir liela, koša un pamanāma. Neslēpjas pa vienai kā bekas,” norādīja Dāniele, kura šo sēni parasti gatavo cepot, vārot zupā vai maļot un izmantojot kā maltās gaļas alternatīvu.

Mikoloģe pieļāva, ka sērpiepes popularitāte ir skaidrojama arī ar vegānisma izplatību – šīs sēnes tiek uzskatītas par vegānu gaļu. Daniele arī norādīja, ka nākamgad to, iespējams, būs mazāk, jo sēnēm nav noteiktu augšanas viļņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti