Dienas ziņas

Uz aizsardzības mācības rēķina var samazināties sporta stundas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kuldīgā izveidots retro velosipēdu muzejs "Ciskdrill"

Kuldīgā izveido retro velosipēdu muzeju «Ciskdrill»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Atdāvināti, atdoti, pārdoti, atrasti bēniņos, izgāztuvēs, šķūnīšos – tāds ir kuldīdznieka Klāva Šlakorcina retro divriteņu jeb ciskudriļļu kolekcijas sākums. Detaļu pa detaļai tos atjaunojot sākotnējā krāšņumā, izdevies izveidot ekspozīciju. Papildus tas ir arī stāsts par divriteņu vēsturi starpkaru perioda Kuldīgā.

Ieejot Kuldīgas velosipēdu muzejā "Ciskdrill", var nonākt to divriteņu pasaulē, kādus šajā pilsētā varēja nopirkt pērnā gadsimta 20., 30. gados. Tā ir kuldīdznieka Klāva Šlakorcina kolekcija. Te apvienota gan viņa interese par vēsturi, gan prasmes restaurēt senos braucamos.

Klāvs skaidroja, ka audzis tajos laikos, kad pie labāka, ātrāka un izturīgāka veikalā nopirkta riteņa varēja tikt tikai tad, ja pats savām rokām to uzlaboji.

Te redzamie velosipēdi pirms nonākšanas pie Klāva bija nolemti aizmirstībai vai iznīcībai.

"Citi ir vienkārši atrasti kaut kādos šķūnīšos, un cilvēks saka, jā, man neko nevajag, apmaiņai pret konfekšu kasti. Dažādi šie veidi, kā šīs lietas ir iegūtas un kā es tām esmu otro dzīvību iepūtis," norādīja kolekcionārs un muzeja izveidotājs.

Katrs  divritenis te ir ar savu stāstu – piemēram, Anglijā ražotais "Starley" divritenis, ar kuru aktieris Ēvalds Valters apceļoja Latviju.

Uz kāda cita ir uzraksts "nozagts".

Klāvs stāstīja: "Kad šis rāmis nonāca pie manis, pirmais, ko es vēlos noskaidrot, tas ir ražošanas gads. Nu lūk, sāku tīrīt šo sērijas numuru, jo viņš bija aizķepis, aizmālēts, aizkrāsots. Izrādās, ka zem šī krāsojuma ar špakteļa kārtu bija apakšā vēl viens numurs, bet šis numurs bija izsists un pārsists, un izsists bija jauns numurs. Tas nozīmē, ka velosipēds bija kaut kur nozagts. Tāpēc tālāk ar viņu neko nedarīju. Man likās ļoti interesanti parādīt, ka arī tajos laikos bija garnadži."

Kuldīgā ir bagātas velokultūras tradīcijas. 19. gadsimta pēdējā ceturksnī pilsētā tika nodibināta Riteņbraucēju biedrība. Starpkaru periodā te bija vairākas velosipēdu darbnīcas, piemēram, "Rumba", kas piederēja Rihardam Šmēlingam. No ārzemēs gatavotām detaļām te braucamos montēja un pārdeva veikalā Baznīcas ielā, netālu no šī muzeja.

Cik svarīgs cilvēkiem bija velosipēds, liecina muzejā esošās apliecības, arī pamācības, kā velosipēdu kopt. Un protams, reklāmas it visur, kur vien iespējams.

Lai tiktu pie divriteņa, cilvēki arī krāja vai pirka to uz nomaksu. Muzeja saimnieks atzina, ka viņa sapnis ir izveidot arī velosipēdu restaurācijas darbnīcu, kur cilvēki ar līdzīgām interesēm varētu nākt pēc padoma.

Plašākā seno velosipēdu kolekcija Latvijā ir Saulkrastos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti