Konkursā «Suitu novada zeķes» meistari spodrina adīšanas prasmes un saglabā suitu mantojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Suitu tautastērpā košums ir ik detaļā, arī zeķēs. Ne katrai adītājai pa spēkam ir noadīt rakstiem bagātās zeķes. Šīs prasmes tika nodotas no paaudzes paaudzē. Arī mūsdienās liela nozīme ir pieredzes apmaiņai. Lai saglabātu adīšanas meistarību un suitu mantojumu, Alsungā pirmo reizi sarīkota izstāde-konkurss “Suitu novada zeķes”. Tajā piedalās meistares no vairākām Latvijas vietām. 

Alsungas Tūrisma informācijas un vēsturiskā mantojuma centrā viena no telpām atvēlēta krāšņajai suitu tautastērpa detaļai – zeķēm. Remdeno un mierīgo te neatrast – līdzās vienlīdz labi dažādos rakstos sadzīvo koši sarkanais, oranžais ar zilo, zaļo, violeto, rozā un citām krāsām. 

Kurzemes tautastērpu eksperte Lia Mona Ģibiete sacīja: “Tās varētu teikt ir rakstainākās zeķes Latvijā , ir pa vairākiem eksemplāriem Ziemeļkurzemē un Dienvidkurzemē, bet tāds daudzums tikai Suitu novadā.”

Izstādē dižojas 81 zeķu pāris no 24 rokdarbniecēm. Uzrunātas dalībai bija zeķu meistares no visas Latvijas, atsaucās no Alsungas, Jūrkalnes, Ēdoles, Kuldīgas, Liepājas, Talsu puses un Rīgas. 

Turklāt tā ir ne tikai izstāde, bet arī konkurss, kurā speciālisti sīkāk pētīja etnogrāfisko materiālu kopiju, atdarinājumu, darba kompozīciju, ritma saskaņu, tehnisko risinājumu, kopīgo māksliniecisko kvalitāti. Izstādē ir gan etnogrāfiskās zeķes, gan jaunrade, izmantojot dažādus elementus, tādēļ arī vērtēšana notika divās grupās. 

Latvijas Nacionālā kultūras centra Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena norādīja: “Pirmo reizi Latvijas mērogā tāda izstāde-konkurss, Es gribētu cerēt, ka nākotnē tas tikai attīstīsies vai pa novadu mēroga, vai Latvijas. Katrā gadījumā Alsunga tagad ir kā tāds paraugs un piemērs par šo konkursu.”

Savukārt Etniskās kultūras centra “Suiti” vadītāja Dace Martinova atzīmēja: “Tādas raksturīgas iezīmes, ka suiti ne vienmēr ir izcēluši papēdi ar vienkāršāku adījumu, tam ir adīts raksts, tā ir liela meistarība nezaudēt to rakstu, kad ir tik daudzkrāsaina. To noraukuma daļu suiti sauc par sāntāpsli, šeit zeķītei vajag būt pieguļošākai, tāpēc ir noraukums, kājai iekšpusē ir sāntāpslis, tā ir liela meistarība, lai vizuāli ir nepamanāms.”

Pandēmijas dēļ izstādes “Suitu novada zeķes” atklāšana notika šaurā lokā, tomēr cildinājuma raksti par paveikto un piedalīšanos nonāks meistaru rokās. 

Etnogrāfisko zeķu grupā vislielāko žūrijas atzinību ieguva ēdolnieces Ilgas Pavāres veikums, bet jaunradē – ventspilnieces Solvitas Zarupskas. 

Attālināti notika arī seminārs “Zeķu adīšanas tradīcijas Suitu novadā”. Izstāde Alsungas Tūrisma informācijas un vēsturiskā mantojuma centra darba laikā būs apskatāma līdz 17. jūlijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti