Jēdzīgs pārgājiena apģērbs ziemai. Kur ir vērts ieguldīt, un bez kā var iztikt?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pandēmijas apstākļos došanās dabā kļūst arvien populārāka, un daudziem šķērslis doties pārgājienā nav arī aukstie laika apstākļi. Viens no veiksmīga pārgājiena priekšnosacījumiem ir piemērots apģērbs. Kas jāņem vērā, to meklējot, kādi ir priekšnosacījumi ērtam apģērbam ziemā un par ko ir tiešām vērts maksāt, skaidroja piedzīvojuma parka „Lūzumpunkts” instruktors Māris Resnis.

Pārgājienā izvēlētā apģērba pamatfunkcija ir aizsargāt, taču nedrīkst aizmirst par ērtību. Resnis ieteica pārgājienā valkāt sporta bikses. Sievietēm tie var būt arī legingi, bet vīriešiem militārā tipa bikses vai jebkādas citas no elastīga auduma šūtas. „Ar džinsiem arī var iet, bet tie ir stīvi,” sacīja instruktors. Būtiski ņemt vērā arī izžūšanas ātrumu, kas, piemēram, džinsiem ir ilgs. Ja bikses būs slapjas, cilvēkam var salt.

ĪSUMĀ:

 

Latvijā kalnu ekipējumu nevajag

Ņemot vērā Latvijas apstākļus, instruktors neiesaka pārgājienos izmantot kalnu ekipējumu. „Mums tomēr ir krūmi un egļu zari, kas parasti 300 eiro vērto jaku diezgan “labi” sadur, tāpēc labāk izvēlēties vienkāršākus apģērbus, kas ir smagāki, bet fiziski izturīgāki pret berzi,” ieteica instruktors.

Papildu komfortu vēsā laikā sniedz dūnu jakas, taču tā nebūtu labāka izvēle, ja plānots pārgājiena noslēgumā pavadīt laiku pie ugunskura.

Tādos gadījumos, pēc instruktora domām, labāk būtu izmantot virsjaku, kuras materiāls ir cietāks. Nejauši no ugunskura izkritušai dzirkstelei nebūs tik viegli šādu jaku sabojāt, turklāt tā labāk pasargās no odiem.

Tāpat Resnis neieteica pārgājienam izvēlēties vilnas apģērbu, īpaši – vilnas zeķes.

Vilnas zeķes nedrīkst vilkt speciālajos zābakos, jo vilna aizsprosto zābakos iestrādātās poras un zaudē savas īpašības, instruktors brīdināja.

Arī kokvilnas apģērbu viņš neieteica, jo tas ilgi žūst, tādējādi nesildot ķermeni.

Latvijas apstākļos var izvēlēties apģērbus no “gudrajiem” materiāliem, taču to izvēle ir atkarīga no cilvēka finansiālajām iespējām. Resnis atzina, ka šādi apģērbi maksā vairāk, bet tie patiesi samazina svaru un palielina komfortu. „Dažreiz komforts ir noteicošais, lai varētu noiet 30 vai 40 kilometrus. Bez tā var iztikt, bet tas ir ļoti komfortabli un vari ietaupīt spēkus,” atzīmēja instruktors.

Ziemā svarīgi labi zābaki

Ja dodoties pārgājienā siltā laikā, dārgus apavus iegādāties nav nepieciešams, taču ziemas apaviem Resnis ieteica naudu nežēlot. „Normāli zābaki ir pirmā lieta, kas jānopērk, ja grib nopietni nodarboties ar pārgājieniem ziemā,” sacīja instruktors.

Lētākus apavus iespējams iegādāties militārā ekipējuma veikalos, taču jāskatās, cik lielu slodzi konkrētie apavi spēj izturēt. „Galvenais nesajaukt ar īstajiem kalna zābakiem, kam ir cietāka zole.”

Būtiska pārgājiena apģērba sastāvdaļa ziemā ir speciālās zeķes. „Pārgājiena zeķes maksā dārgi, bet tas attaisnojas tajā, ka nav noberztu kāju,” teica instruktors. Apavu un zeķu nozīme kļūst vēl lielāka, dodoties pārgājienā ar mugursomu, jo tad risks satraumēties ir lielāks.

Resnis gan atgādināja, ka pirms dārga apģērba iegādes rūpīgi jāizvērtē, cik daudz un cik bieži plānots iet.

Nav jēgas nopirkt dārgus zābakus, lai ietu pārgājienā vienu vai divas reizes gadā.

Ar šādiem zābakiem var staigāt arī ikdienā, taču pēc instruktora pieredzes – sāls radīto bojājumu dēļ nākamajā sezonā būs jāpērk jauni apavi.

Tāpat papildu komfortam ziemas pārgājieniem var iegādāties dūnu jaku, taču jāsaprot, cik bieza ir nepieciešama, – tas arī ir atkarīgs no plānoto pārgājienu daudzuma.

Iegādāties jaunu vai lietotu?

Jauna profesionālā apģērba iegāde var būt samērā dārga, un var rasties jautājums: vai tas patiesi ir vajadzīgs? Viennozīmīgas atbildes uz to nav, bet Resnis brīdināja, ka, iegādājoties lietotu apģērbu, pastāv risks, ka tas savas funkcijas jau ir zaudējis.

Ja nopērc divus gadus lietotu jaku, lielāko daļu funkcijas tā jau ir zaudējusi, sacīja instruktors.

Vidēji ik pēc gada diviem nepieciešams apģērbu mainīt. „Protams, var izturēt vēl trīs četrus gadus, bet par maiņu vajadzētu domāt jau pēc diviem gadiem,” sacīja Resnis.

Ja apģērbu pērk internetā – neatkarīgi, jaunu vai lietotu – jārēķinās, ka katrai firmai izmēri var atšķirties. „Ja zināms konkrētās firmas izmērs un piegrieztne, tad var pirkt. Ja nav zināms, tad labāk aiziet un uzmērīt veikalā,” norādīja instruktors.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti