Jaunietis sarīko porcelāna priekšmetu izstādi arī muzejā Ķekavā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ķekavas novadpētniecības muzejā atklāta izstāde ''Porcelāns. Forma. Krāsa. Raksts''. Tās autors ir 18 gadus vecais Teo Ralfs Jēkabsons, kura aizraušanās ar Rīgas Porcelāna un fajansa rūpnīcā ražotajiem traukiem sākusies 2015. gadā, kad puisis redzējis, kā seno ražotni nojauc. Viņa kolekcijā ir vairāk nekā 1000 trauslo priekšmetu, kā arī dekori un skices. Pagājušajā gadā ziņots arī par viņa sarīkoto izstādi Olainē.

Jaunietis sarīko porcelāna priekšmetu izstādi arī muzejā Ķekavā
00:00 / 04:13
Lejuplādēt

Porcelāna trauku kolekcionāram un vairāku izstāžu autoram Teo Ralfam Jēkabsonam ir tikai astoņpadsmit. Viņš vēl mācās vidusskolas pēdējā klasē, bet par Rīgas Porcelāna un fajansa rūpnīcas produkcijas vēsturi un porcelāna trauku radīšanas tehnoloģijām demonstrē plašas zināšanas.

"Visam padomju laika porcelānam īpašības ir viegli iegaumēt, vienkārši redzi to savādo formu, un tad ir tāds klikšķītis, un tu uzreiz saproti – tā ir tikai Rīgas.

Tādam senākam porcelānam, kam vispār nav zīmoga, ir bišķi jāpapēta un jāpadomā, vai tas ir Rīgas jeb nav Rīgas. Tādi priekšmeti, kam nav zīmoga un kas nav līdz galam izpētīti, tādi kā 90. gadu trauki vai arī Latvijas Mākslas akadēmijas studentu diplomdarbi," stāstīja kolekcionārs.

Ralfa aizraušanās ar porcelāna trauku kolekcionēšanu sākusies pirms gadiem septiņiem, vēl pusaudža vecumā, kad viņš redzējis Rīgas Porcelāna un fajansa rūpnīcas nojaukšanu. Visbiežāk senos Rīgas porcelāna rūpnīcā ražotos traukus varot atrast vecās mājās, antikvariātos un labdarības veikalos.

"Man arī bija tāds interesants gadījums. Es atradu savās lauku mājās Baldonē tādu baltu ''Ausmas'' krēmkanniņu. Viņa vienkārši stāvēja izmesta. Es pats biju šokēts. Mežmalā vienkārši stāvēja izmesta.

Noteikti remonta dēļ bija izmesta, un es viņu netīšām ieraudzīju, izskalotu zemē pēc lietus. Vienkārši bija šoks, ka es tepat dzīvoju un nekad nebiju tādu redzējis. Tad es rīkoju arī tādas kā ekspedīcijas kopā ar ģimeni. Tur var daudz jaunumu uzzināt. Piemēram, nesen es uzzināju, ka ''Jessenam'' ir tāda sāls kastīte nokopēta Latvijas keramikā. Es tādu nebiju redzējis," stāstīja jaunietis.

Kolekcijas uzglabāšanai esot atdota Baldones lauku māja. Savākti esot dekori no 90. gados ražotajām servīzēm ''Viktorija'', ''Diāna'', ''Ārija'' un ''Līva''. Turpinoties darbs pie septiņdesmito un piecdesmito gadu ražojumiem, bet mērķis esot apkopot arī vēl senākos Kuzņecova laikā Rīgā izgatavotos porcelāna traukus.

Savu gadiem ilgo vākumu jaunais kolekcionārs labprāt izrāda arī citiem. Šomēnes izstāde ''Porcelāns. Forma. Krāsa. Raksts'' atklāta Ķekavas novadpētniecības muzejā. Izstādes autors Teo Ralfs Jēkabsons atklāja, ka plašākai apskatei izlikti jaunākie kolekcijas ieguvumi.

"Es nesen ieguvu putniņu servīzi ar ziemas skatiem, un tad es izdomāju, ka grupēšu zilos porcelāna traukus.

Tur ir pārsvarā izstādīts zilais porcelāns ar kobaltu, arī puķes. Pie sienām piekārtas skices, kurās attēlotas Kuzņecova servīzes, Kuzņecova terīne un tādi ikdienišķi priekšmeti

Izstāde Ķekavas novadpētniecības muzejā ļauj ielūkoties Rīgas Porcelāna un fajansa rūpnīcas trauku formu un krāsu daudzveidībā. Tajā apskatāmas vairākas 20. gadsimta 70.–90. gados radītas tējas, kā arī pusdienu servīzes. Tā gan esot tikai neliela daļa no jaunā kolekcionāra kolekcijas, kurā ir vairāk nekā 1000 trauslo priekšmetu, skiču, uzlīmju un arī ģipša formu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti